Tranby-drapet: - Politiet har trolig brukt ulovlig opptak

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Tranby-drapet: - Politiet har trolig brukt ulovlig opptak

FUNNET DREPT: Onsdag 27. mars ble Frontline-direktør Per Gunnar Asheim (57) funnet drept i konas BMW.
FUNNET DREPT: Onsdag 27. mars ble Frontline-direktør Per Gunnar Asheim (57) funnet drept i konas BMW.
Publisert 02.08.13 - 14:53, endret 02.08.13 - 14:53 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Drammen tingrett mener politiet mest sannsynlig har innhentet et ulovlig telefonopptak i Tranby-saken.

Den 52 år gamle kona til Frontline-dirketør Per Gunnar Asheim er videre fengslet i Tranby-saken. Også hushjelpen må belage seg på nye fengselsuker.

Kona til Per Gunnar Asheim er siktet for å ha drept ham.
Hushjelpen (45) er siktet for falsk forklaring og for å ha tuklet med bevisene i saken.

LES MER: Politiet om Tranby-siktet: Tatt i nye løgner

Hushjelpen (45) ble fengslet for fire uker i formidddag.

I kjennelsen fra retten kommer det frem at hennes forsvarer mener at hun ble pågrepet på uriktig grunnlag.

Bakgrunnen for at hun ble fengslet var en telefonsamtale Per Gunnar Asheims kone hadde med hushjelpen i et tidligere avhør.

Ulovlig opptak

Advokat Peter Bjørk mener at dette opptaket er ulovlig fordi det var en samtale som ble gjort mellom den drapssiktede kona til Asheim og hushjelpen i en pause.

- Hva inneholdt denne samtalen?

- Det er klausulert materiale, men innholdet i samtalen var bakgrunnen for at hun ble pågrepet, sier Bjørk til VG.

Drammen tingrett gir forsvarern medhold i at opptaket sannsynligvis er ulovlig.

- Det er klart at dersom politiet skal foreta opptak av telefonsamtaler som ledd i etteforskning, kreves det at det er fattet en beslutning etter reglene i straffeprosesloven, står det i kjennelsen.

Bakgrunn:Slektning siktet for falsk forklaring

Opptak ved en feil

Tingretten viser til at opptaket skjedde ved en feil og at opptakerutstyret ikke var slått av ved en pause i avhøret.

ULOVLIG: Politiet anklages for at de antakelig har brukt et ulovlig opptak i etterforskningen av Tranby-saken. Politiadvokat Vibeke Martins tar anklagen til etterretning. Foto: Robert Eik/VG


- Opptaket i pausen ble ikke gjort med hensikt for innhente bevis, men situasjonen er likevel såpass nær opp til en situasjon der man skulle hatt rettens kjennelse, at det antakeligvis må anses som ulovlig innhentet, heter det i dagens kjennelse fra retten.

Fri bevisbedømmelse

Retten følger likevel opp med å legge til at det i norsk rett er fri bevisbedømmelse.

- Selv om et bevis er innhentet ulovlig, vil det ikke med noen automatikk føre til at beviset ikke kan føres. Det skal foretas en avveining hvor sakens alvorlighet og det totale bevisbildet har betydning, heter det fra kjennelsen.

Konklusjonen er følgende:

- I vår sak er det bare bruddstykker som er fanget opp av samtalen. Opptaket var ikke gjort i hensikt å overvåke samtalen.

Det er bare ett av flere bevis. Det er snakk om en meget alvorlig sak og hensynet til sakens opplysning er tungtveiende. Retten finner på det nåværende tidspunkt ikke at det er grunn til å nekte beviset ført.

Vibeke Martines sier at politiet tar rettens avgjørelse til etterretning.

- De skriver at det antakelig er ulovlig, ikke at det er ulovlig, sier Martins.

Får dette noen konsekvenser for politeits videre bruk av beviset?

- Nei. Ikke slik jeg ser det nå.

Lang og vanskelig etterforskning

Det var onsdag 27. mars, dagen før skjærtorsdag, drammenspolitiet fikk inn en melding fra en turgåer om at det sto en bil og ulmet på en parkeringsplass i Tranby.

Ved nærmere undersøkelser kunne politiet konstatere at det var en mann i bilen. I BMW-kabrioleten fant de direktør i det John Fredriksen-eide rederiet Frontline, 57-årige Per Gunnar Asheim.

Bakrunn: Tranby-siktet i avhør - La merke til at bilen var borte

Politet har hatt en lang og vanskelig etterforskning, mye på grunn av at den drapssiktede kona siden juni har nektet å forklare seg for politiet.

Kan ikke utelukke medhjelpere

- Det er mange spørsmål vi ikke har fått konfrontert henne med, og som derfør gjør at vi fortsatt må være svært tilbakeholdne med informasjon, sier politiadvokat Vibeke Martins til VG.


Politiet vil heller ikke utelykke at det kan være flere involverte i saken.

- Derfor må vi holde kortene tett, sier Martins.

  • Skriv ut artikkelen