Bygda Todalen isolert etter ras - frykter for gårdsdyrene

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Bygda Todalen isolert etter ras - frykter for gårdsdyrene

ISLOLERT: Dette raset på fylkesvei 671 i Surnadal har ødelagt store deler av veien. Eneste reisemulighet for de 325 innbyggerne i bygda er med båt. Foto: GEIR FORBREGD
ISLOLERT: Dette raset på fylkesvei 671 i Surnadal har ødelagt store deler av veien. Eneste reisemulighet for de 325 innbyggerne i bygda er med båt. Foto: GEIR FORBREGD
Publisert 01.08.13 - 09:56, endret 01.08.13 - 10:04 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Bøndene i den isolerte bygda Todalen i Møre og Romsdal frykter de må slakte dyr på grunn av mangel på fôr.

Kraftfôret er nemlig i for store kolli til at det kan fraktes med fritidsbåter.

- Ivaretakingen av dyrene er en stor utfordring, og situasjonen nå oppleves som kritisk for gårdbrukerne. I Todalen er det både et stort hønsefjøs og det er melkeproduksjon.

Bøndene frykter at de må slakte ned dyr dersom det går for lang tid uten verken nytt fôr eller strøm i fjøsene, sier varaordfører i Surnadal kommune Lilly Gunn Nyheim til NTB.

Bygda Todalen er hardt rammet etter et stort steinras som gikk onsdag formiddag. Store deler av fylkesveien er ødelagt, og eneste reisemulighet for de 325 beboerne i bygda er med båt.

Steinraset har også ført til brudd på kraftlinjen mellom Surnadal og Sunndal.

Torsdag morgen bekrefter varaordføreren at telefonforbindelse fra Telenor og NetCom atter en gang er på plass. I løpet av natten ble det også fraktet fire nødaggregat til bygda, noe som fører til at beboerne har noe strøm i husene sine.

- Det vil ta lang tid å få i orden den ordinære strømforsyningen. Ordningen nå er midlertidig og det er ikke snakk om store mengder strøm. Det er nok ikke nok til bruk i fjøsene. Vi oppfordrer folk til å bruke minst mulig strøm, sier Nyheim.

Torsdag klokka ti blir det holdt beredskapsmøte med de ulike etatene på kommunehuset i Surnadal, med siste oppdatering om situasjonen fra Statens vegvesen. Senere på dagen blir det holdt informasjonsmøte for innbyggerne i Todalen.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering