Dansk lasteskip står fast på grunn i Sogn og Fjordane

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Dansk lasteskip står fast på grunn i Sogn og Fjordane

PÅ GRUNN: Denne 67 meter lange danske lastebåten «Dart» gikk på grunn i Åfjorden i Sogn og Fjordane natt til torsdag. Foto: RS Halfdan Grieg / Redningsselskapet
PÅ GRUNN: Denne 67 meter lange danske lastebåten «Dart» gikk på grunn i Åfjorden i Sogn og Fjordane natt til torsdag. Foto: RS Halfdan Grieg / Redningsselskapet
Publisert 01.08.13 - 07:41, endret 02.08.13 - 19:00 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Syv personer skal være om bord i lasteskipet «Dart», som står urokkelig i fjærstenene i Åfjorden i Sogn og Fjordane.

VG Nett følger

Kystverket er varslet om mulig forurensningsfare, men det skal ikke være fare for de syv om bord i det danske lasteskipet «Dart», som har gått på land på Grøneskjæret i Åfjorden, opplyser operasjonsleder Kjetil Avsnes ved Sogn og Fjordane politidistrikt til VG.

Ifølge vitne Atle Inderøy skal båten stå langt inne på land.

- Det ser ut til at den har kommet nordleia, og at båten ikke har fått svingt babord (til venstre - journ. anm.) som den skal gjøre. Den må ha vært i full fart, for den står langt på land, forteller Inderøy.

Har inspisert båten for lekkasjer

Politiet fikk melding om hendelsen fra Hovedredningssentralen Sør-Norge klokken 05.34.

- Det skal være boreslam om bord i båten, og det er ikke så lett å håndtere, men båten er nå inspisert for lekkasjer, uten at man har funnet noe, opplyser Avsnes til VG.

STÅR PÅ LAND: Ifølge vitnebeskrivelser fra stedet står skipet langt inn på land. Foto: RS Halfdan Grieg / Redningsselskapet


Boreslam består som regel av vann, olje, leire og ulike tilsatte kjemikalier.

Redningskøyta «RS Halfdan Grieg» kom til stedet litt før ni torsdag morgen. Kystvaktskipet «KV Tor» ventes å være i området nærmere klokken ett.

Venter på flo

Skipsfører på redningsskøyta, Geir Antonsen, forteller at de har prøvd å få skipet fra land, men det har ikke lyktes. Skipet kjørte nemlig på land en halvannen time før det var flo, og etter de kom til stedet var tidevannet på vei ned. Neste flo er igjen i syv-tiden. Det er på det tidspunktet de har best mulighet for å lykkes.

- Vi har ikke nok krefter til å få båten fra land, og det tror jeg ikke Kystvaktskipet har heller. Etter vår mening må det rekvireres slepefartøy, sier Antonsen.

Politiet opplyser til VG at de vil etterforske saken torsdag.

- Vi har ikke hørt noe om årsak, men vi tar utgangspunkt i at det er feilnavigering. Det vil vi etterforske nærmere, sier operasjonslederen.

  • Skriv ut artikkelen

Været

Hagl og overvann i Oslo - flomfare i Midt-Norge

Deler av hovedstaden ble oversvømmet som følge av kraftige tordenbyger. I Møre og Romsdal og Trøndelag regner det intenst og flomvarsel er sendt ut.

Les hele saken

- Temperaturen sank fra 21 til 7 grader på 10 minutter!

Voldsomme haglskurer snudde opp ned på sommeren flere steder på Østlandet i dag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.