Anny (62) siktet for felling av furu med ørnereir

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Anny (62) siktet for felling av furu med ørnereir

** 62-åringen til VG: - Visste ikke at det var et ørnereir
** Risikerer tiltale for miljøkriminalitet

NEKTER BOT: Sauebonde Anny Unosen reagerer kraftig på at hun er siktet for miljøkriminalitet etter å ha felt en furu på sin egen eiendom. Til venstre er stubben som står igjen etter fjorårets trefelling. Foto: KNUT F. OLSEN OG JIM KRISTENSEN/STATSKOG,FJELLTJENESTEN.
NEKTER BOT: Sauebonde Anny Unosen reagerer kraftig på at hun er siktet for miljøkriminalitet etter å ha felt en furu på sin egen eiendom. Til venstre er stubben som står igjen etter fjorårets trefelling. Foto: KNUT F. OLSEN OG JIM KRISTENSEN/STATSKOG,FJELLTJENESTEN.
Publisert 01.08.13 - 08:27, endret 01.08.13 - 10:48 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

TRONDHEIM/TROMSØ (VG) Bonde Anny Unosen kan bli tiltalt for miljøkriminalitet etter å ha saget ned et furutre på eiendommen sin. Tidligere i sommer kom politiet og beslagla to motorsager.

VG Nett følger

  • I Norge hekker kongeørn i alle fylker bortsett fra Vestfold, Østfold, Oslo og Akershus. Fredet i Norge i 1968.
  • Bestanden av kongeørn har etter dette vært relativt stabil, men med en svak oppgang.
  • Regner man med ikke-hekkende fugler er den totale bestanden av kongeørn på 2000-2800 individer om våren.

    Kilde: Rovviltportalen

- Jeg har i mange år hatt planer om å felle denne furua, som fikk hard medfart under stormen «Narve». Jeg fikk hjelp av en nabo og felte treet i oktober i fjor. Jeg visste at det var et reir i toppen, men ikke at det var kongeørnreir, sier Unosen til VG.

Nå er sauebonden fra Evenesdal i Saltdal kommune i Nordland siktet for miljøkriminalitet. Tidligere i sommer kom politiet på døra og tok beslag i blant annet to motorsager.

Det var lokalavisen Saltenposten som først omtalte saken.

Ingen stor trussel

Unosen driver gårdsbruket alene, etter at samboeren døde for to år siden. I mange år har hun og de andre bøndene i distriktet vært plaget med rovdyrskader. Men kongeørna har hittil ikke utgjort noen stor trussel, forteller 62-åringen.

- Det er gaupa, jerven og bjørnen som gjør skade. I fjor mistet jeg 10 av 40 dyr. Jeg sto selv og så i kikkert at en jerv rev opp en av mine sauer.

I fjor sommer slo også bjørnen til. En nabo kom til og avfyrte skudd. Forholdet ble anmeldt, saken havnet i rettsapparatet, men naboen ble frikjent.

- Da var det ingen hjelp å få. Men nesten et år etter at jeg sagde ned denne furua, kommer det to politibetjenter og en fra Fjelltjenesten på døra. Jeg føler meg forfulgt, sier 62-åringen.

- Ingenting imot rovdyrene

FØR: Slik så furua med ørnereiret i ut før fellingen. Foto: JIM KRISTENSEN, Statskog, Fjelltjenesten
Hun avviser på det sterkeste at hun driver med miljøkriminalitet.

- Jeg har ingenting imot rovdyrene. Men det må være en balanse i naturen slik at også husdyrene våre også kan ferdes der, sier Unosen.

Kongeørnreiret i furua i Evenesdalen har vært overvåket av SNO og Fjelltjenesten i seks år. I denne perioden har ørneparet slitt med å få unger.

Fjelloppsynsmann Jim Kristensen har vært ved reiret flere ganger. Han hevder at han i en forbindelse med en inspeksjon i fjor sommer snakket med Unosen om kongørnereiret.

- Hun sa da at det ikke var noen vits å gå inn til reiret, da det ikke var sett ørn der i år. Det var aldri noen tvil om at hun var klar over at det var et ørnereir der, sier Kristensen til VG.

Bot det mest aktuelle

Lensmann i Fauske, Petter Grønås, sier at etterforskingen mot grunneieren kun har dreid seg om at hun saget ned treet.

- Grunneieren er siktet for å ha ødelagt kongeørnreiret, og den saken er ferdig etterforsket her og oversendt for påtalemessig vurdering av jurist. Dersom det blir snakk om straff er bot det mest aktuelle, sier Grønås.

Unosen sier til VG at hun ikke vil godta et forelegg, og forteller at hun nå har kontaktet advokat.

- Nei, jeg vil ikke godta en bot. Det er for ille å bli behandlet på denne måten.

Ørneunge funnet skutt

Da Fjelltjenesten sjekket ørneredet i Evenesdalen juni i fjor, ble det funnet en skutt ørneunge.

- Ørneungen var skutt forholdvis nylig. Vi så da at det var hagleinnslag i furua, og antok at den var skutt med hagle.

- Men hagleskuddet må ha vært avfyrt mot furua tidligere. For ungen var truffet av to skudd fra en rifle. Ifølge obduksjonen har først et skudd knust nebbet, men ikke drept ørna. Så er det et skudd mot kroppen som var dødelig, forteller fjelloppsynsmann Jim Kristensen.

Denne saken ble også etterforsket av Salten politidistrikt, men saken ble henlagt.

Den unike kongeørnlokaliteten ble oppdaget for seks år siden.

- At kongeørna legger reir i toppen av en furu er helt spesielt for dette området. Andre steder er det ikke uvanlig, men for denne delen av landet var dette det eneste kjente reiret i et tre.

- Men ikke et eneste av de seks årene har fulgt ørnene, har de lyktes med å få fram unger. Vi vet imidlertid at det har vært skutt mot reiret ved to anledninger, og at furua nå er saget ned.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Været

Hagl og overvann i Oslo - flomfare i Midt-Norge

Deler av hovedstaden ble oversvømmet som følge av kraftige tordenbyger. I Møre og Romsdal og Trøndelag regner det intenst og flomvarsel er sendt ut.

Les hele saken

- Temperaturen sank fra 21 til 7 grader på 10 minutter!

Voldsomme haglskurer snudde opp ned på sommeren flere steder på Østlandet i dag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.