Forsvaret åpner for flere brillebrukere

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Forsvaret åpner for flere brillebrukere

Publisert 30.07.13 - 15:17, endret 30.07.13 - 15:28 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Hvis du kan se den første bokstaven i synstesten uten briller, er du velkommen i Forsvaret fra i sommer av.

PLASS TIL FLERE: Nå kan flere som møter på sesjon bli regnet som feltdyktige. Bildet viser kandidater som tester seg i felt. Foto: Tor Erik Schrøder/NTB Scanpix
PLASS TIL FLERE: Nå kan flere som møter på sesjon bli regnet som feltdyktige. Bildet viser kandidater som tester seg i felt. Foto: Tor Erik Schrøder/NTB Scanpix

VG Nett følger

Forsvarets sanitet (FSAN) har senket sine synskrav etter mye intern diskusjon. Nå gjelder de samme synskravene for soldater som for å få førerkort for tung lastebil, skriver Forsvarets Forum, et magasin som gis ut av Forsvaret.

- Vi gjør dette fordi vi ser at vi mister gode soldater på grunn av synet, sier overlege Reidar Sannes i FSAN.

Tidligere måtte vordende soldater kunne lese omtrent halvveis ned på legens synstavle uten briller, men nå holder det å kunne lese den første bokstaven.

Sannes forteller at synskravet nå tilsier at en soldat som ødelegger eller mister brillene sine i felt skal kunne redde seg selv, men det er ikke et krav at man skal kunne skyte en fiende.

Forsvaret har lite erfaring med brillebrukere i felt, men har ifølge Forsvarets Forum ingen motforestillinger. Alle operasjonsmetoder i øyet skal godtas, men soldaten kan ikke være blind på ett øye. Det anbefales ikke å bruke linser i felt på grunn av hygiene.

Endringene fører til at flere som møter på sesjon kan regnes som feltdyktige. Hvis man bruker tallene for de siste to år, ville 1.269 flere blitt erklært feltdyktige etter de nye synskravene.

Det vil fortsatt være strengere synskrav til piloter og spesialsoldater.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Været

Hagl og overvann i Oslo - flomfare i Midt-Norge

Deler av hovedstaden ble oversvømmet som følge av kraftige tordenbyger. I Møre og Romsdal og Trøndelag regner det intenst og flomvarsel er sendt ut.

Les hele saken

- Temperaturen sank fra 21 til 7 grader på 10 minutter!

Voldsomme haglskurer snudde opp ned på sommeren flere steder på Østlandet i dag.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.