Asylfly kom hjem - med asylsøkere

VG Nett-logo

Tirsdag 21. mai

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Asylfly kom hjem - med asylsøkere

UTSENDELSE AVBRUTT: De 15 nigerianerne som skulle sendes ut av Norge måtte returnere hit til Trandum utneldingsinternat. Årsaken var at Kongo nektet EUs fly å lande - dermed fikk flyet aldri lettet fra Europa. Foto: Krister Sørbø
UTSENDELSE AVBRUTT: De 15 nigerianerne som skulle sendes ut av Norge måtte returnere hit til Trandum utneldingsinternat. Årsaken var at Kongo nektet EUs fly å lande - dermed fikk flyet aldri lettet fra Europa. Foto: Krister Sørbø
Publisert 19.08.11 - 07:18, endret 19.08.11 - 21:55 (VG)
  • Skriv ut artikkelen

Et fullsatt charterfly med utsendte asylsøkere fikk ikke landingstillatelse og måtte returnere til Oslo.

VG Nett følger

Til sammen var det 266 personer som skulle være med det spesialchartrede flyet til Nigeria. Utkastede personer fra seks land i Europa satt klare til å gå om bord det såkalte Frontex-flyet. Frontex er EUs organisasjon for sikkerhet ved EUs yttergrenser.

Om bord i flyet satt 32 norske politifolk sammen med 15 nigerianere som skulle sendes ut av Norge tirsdag.

LES OGSÅ:Norge håper på avtale med Etiopia om retur av asylsøkere

Fem av asylsøkerne som hadde fått avslått asylsøknaden sin var dømt for narkotikaforbrytelser og var hentet fra fengselssoning.

Fikk ikke lande

Natt til onsdag kom imidlertid nigerianerne tilbake til Oslo. Flyet som skulle gå til Lagos i Nigeria fikk aldri lettet fra Dublin.

- Dessverre ble transporten avbrutt på grunn av problemer med en landingstillatelse som plutselig ble trukket tilbake, sier Snorre Øynes, fungerende avdelingsdirektør ved Strategi- og analyseavdelingen i Politiets utlendingsenhet (PU).

LES OGSÅ:Antall asylsøkere halvert på to år

- Vi skulle fly til Nigeria, men på tilbakeveien skulle vi mellomlande i Kinshasa i Kongo hvor passasjerer også skulle av, men det var Kongo som plutselig trakk landingstillatelsen, forteller eskorteleder for den norske delegasjonen, Wiggo Lundamo.

- De ga aldri noen begrunnelse, sier han.

Aldri aktuelt

Grunnen til at flyet likevel ikke kunne fly til Nigeria er at EU ikke tillater europeiske tjenestemenn å overnatte i Lagos uten et massivt sikkerhetsopplegg. Dette forelå ikke og dermed kunne ikke charterflyet lette fra Dublin tirsdag ettermiddag.

- Det var aldri aktuelt å dra til Nigeria uten å vite hvordan vi kunne reise tilbake igjen, sier Lundamo.

Tidlig onsdag morges kom dermed nigerianerne tilbake og ble fraktet til Trandum utlendingsinternat.

Politiets utlendingsenhet jobber nå for å finne en alternativ løsning.

Ifølge Lundamo i PU skal de 15 nigerianerne være villige til frivillig å reise tilbake til hjemlandet. To av dem satte seg sterkt til motverge før avreise, men disse skal ha vært helt rolige på flyturen til Dublin og under venteoppholdet der.

Billigere med fellesreiser

Ifølge flere i Politiets utlendingsenhet har det flere ganger vært problemer med uttransporteringer til Kongo. Tirsdag ble landingstillatelsen trukket tilbake uten noen begrunnelse. Ved andre anledninger har kongoleserne ikke villet ha befatning med transportene hvis ingen av europeerne snakker fransk, får VG Nett opplyst.

Norge bidrar med penger for å være med på charterturene som blir koordinert av Frontex. Dette blir rimeligere enn hvis Norge skal arrangere uttransporter selv.

- I de fleste tilfellene blir disse kostnadene helt eller delvis dekket av Frontex, sier Øynes.


  • Skriv ut artikkelen

Været

Frykter flom fører til mygginvasjon

(VG Nett) Flomvann gjør at Sør-Norge kan vente seg et storinnrykk av blodsugere i løpet av et par uker.

Les hele saken

Varsler om mulig femårsflom i Nord-Norge

Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) er bekymret for en mulig femårsflom i vassdragene Vefsna, Målselv og Tana i Nord-Norge i løpet av de neste dagene.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.