Politiet bekrefter: 91 personer drept

VG Nett-logo

Torsdag 20. juni

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Politiet bekrefter: 91 personer drept

DRAMATISK: Det var dramatiske scener som utspant seg foran redningsmannskapene da de ankom Utøya lørdag. Foto: Svein Gustav Wilhelmsen
DRAMATISK: Det var dramatiske scener som utspant seg foran redningsmannskapene da de ankom Utøya lørdag. Foto: Svein Gustav Wilhelmsen
Publisert 23.07.11 - 09:15, endret 23.07.11 - 12:12 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Det foreløpige dødstallet etter terrorangrepet mot Regjeringskvartalet og Utøya er nå 91 personer, men politiet utelukker ikke at dette kan øke.

Ifølge politiet ble minst 84 personer drept da Anders Behring Breivik åpnet ild på AUF-leieren på Utøya i går ettermiddag. Syv personer ble drept da en bombe gikk av i Regjeringskvartalet.

- Litt oppdatert så er det slik per nå, at vi har konstatert 84 døde på Utøya og syv døde i Oslo. I Oslo så er det, i forbindelse med den eksplosjonen, ikke sikkert at det tallet er rett. Det er på grunn av den kraften eksplosjonen hadde, opplyser visepolitimester Roger Andresen ved Oslo politidistrikt under pressekonferansen.

Han holdt pressekonferanse like etter klokken 09.15 i dag, sammen med stabssjef Johan Fredriksen.

Anders Behring Breivik (32), som skjøt og drepte minst 84 mennesker på Utøya, ble pågrepet av politiets beredskapstropp.

(Saken fortsetter under bildet)
OPPDATERTE: Visepolitimester Roger Andresen og stabssjef Johan Fredriksen ved Oslo politidistrikt holdt pressekonferanse lørdag morgen og redegjorde for utviklingen i terror-saken. Foto: SCANPIX


Politiet søker også etter eventuelt flere ofre i vannet rundt Utøya.

- Gjerningsmannen, som er en etnisk nordmann, blir gjenstand for offisielle avhør og de starter nå, sier Andresen.

Politiet har siktet mannen for såkalte allmennfarlige forbrytelser, som beskrives i straffelovens paragraf 147a. Ifølge Andresen er dette den strengeste paragrafen politiet og straffemyndighetene har tilgjengelig.

- Han er siktet for to forhold. Forholdet i Regjeringskvartalet og forholdet på Utøya. Det er en bestemmelse som til slutt sier at de handlinger som er gjort, som eksplosjonen, sammenraste bygninger og drap, har en strafferamme på fengsel i 21 år, sier visepolitimesteren.

Politiet gir nå uttrykk for at de ikke nødvendigvis oppfordrer publikum til å holde seg unna byen, men ber samtidig innstendig om at folk holder seg unna de avsperrede områdene.

- Vi foretar også undersøkelser på de to stedene som har tilknytning til siktede, men disse er ikke avsluttet, sier han.

Andresen sikter da til siktedes leilighet i Oslo, og en gård på Åsta.
Grafikk: Tom Byermoen

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 637 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Været

120 omkommet etter flom i India

120 personer bekreftes omkommet etter at monsunregn har ført til oversvømmelser i India.

Les hele saken

450 flomskader meldt til politiet i Gudbrandsdal

Politiet i Gudbrandsdal har fått inn rundt 450 meldinger om naturskader etter flommen i mai. Det kommer i tillegg til de mange skadene som kun håndteres av forsikringsselskapene.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.