Hovedoppgaven til kommisjonen blir å finne svar på spørsmålet alle stiller seg:
Hvordan kunne et av verdens nyeste, mest avanserte og sikreste transportfly forsvinne sporløst fra radaren, uten at noen har fanget opp nødsignaler ett døgn etter at det forsvant?
- Den norske delegasjonen er på plass i Kiruna, og vil starte arbeidet derfra, sier Rostad til VG Nett.
I ettermiddag fant et helikopter det de tror kan være en vrakrest fra det savnede Hercules-flyet.
Det kan være den første pekepinnen på hvor vraket - og Bjørn Haug (40), Siw Robertsen (45), Steinar Utne (35), Ståle Garberg (42) og Truls Audun Ørpen (46) befinner seg.
- Kommisjonen har som hovedoppgave å finne ut hva som faktisk skjedde, og ikke minst hindre at noe slikt kan skje igjen, sier Rostad til VG Nett.
Samtidig fortsetter letingen etter vraket for fullt, mens dagslyset er i ferd med å forsvinne. Klokken 18 blir det mørkt, det gjør leteaksjonen langt vanskeligere.
|
|
GRAFIKK: TOM BYERMOEN
|
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen



