Dette flyet skapte Oslo-oppstandelse

VG Nett-logo

Søndag 26. mai

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Dette flyet skapte Oslo-oppstandelse

JUBILEUMSJAGER: Slik ser Forsvarets spesiallakkerte F-16-jubileumsfly ut. I dag var det på prøvetur over østlandsområdet, noe en rekke Oslo-folk fikk med seg. Foto: AIM Norway/Erik T. Hoelsæter
JUBILEUMSJAGER: Slik ser Forsvarets spesiallakkerte F-16-jubileumsfly ut. I dag var det på prøvetur over østlandsområdet, noe en rekke Oslo-folk fikk med seg. Foto: AIM Norway/Erik T. Hoelsæter
Publisert 09.05.12 - 15:30, endret 09.05.12 - 23:56 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Luftforsvaret skulle bare ta bilder av sitt nye oppvisningsfly. Da kastet oslofolk seg over telefonene.

VG Nett følger

F-16 er et kompakt multi-rolle kampfly. Flyene fløy sin jomfrutur for Luftforsvaret i Norge i 1980. Norge har i dag 57 F-16, som har deltatt i flere internasjonale operasjoner. Sist var i Libya.

Motorer: 1 stk Pratt and Whitney F100-220E
Lengde: 15,10 m
Høyde: 5,10 m
Vingespenn: 10 m
Maksfart: 2400 km/t/Mach 2,05
Rekkevidde: Over 3000 km
Bevæpning: En M-61A1 20 mm kanon
Opp til 6 luft-til-luft missiler
Konvensjonelle luft-til-luft og luft-til-bakke våpen (AIM 9 L «Sidewinder», AIM 120 «AMRAAM», Penguin Mk 3, GBU-12, Mark 82).

«Passasjerfly observert meget lavtflyvende over Frognerparken.»

«Jagerfly følger bare noen meter bak fly over Oslo».

«Stort passasjerfly passerte over Sagene nå, med jagerfly rett bak».

Tipsene som strømmet inn til VG-redaksjonen tydet på at det var et drama av dimensjoner som onsdag ettermiddag utspant seg i lav høyde over Oslo.

Fotoflyging

Men folk i Østlandsområdet kan puste lettet ut. Det var bare en øvelse - og «passasjerflyet» var et norsk Hercules transportfly på fotooppdrag.

- I forbindelse med Luftforsvarets feiring av 100 år med militær luftmakt, har vi lakkert en F-16 i jubileumsfarger. Et av Hercules-flyene våre skulle ut på treningsoppdrag, så vi kombinerte treningsoppdraget med den første flyturen til oppvisningsflyet for å få tatt noen bilder, sier presse- og informasjonsoffiser Aleksander Skraastad i Luftforsvarsstaben til VG Nett.

300 meter

Etter å ha tatt av fra henholdsvis Kjeller og Gardermoen, møttes jubileumsjageren og Hercules-flyet i luften, før de satte kursen mot Oslo. Før de lander igjen ved 16-tiden, skal de ifølge Luftforsvaret også fly over Fagernes-området.

På det laveste lå flyene på rundt 1000 fot, om lag 300 meter.

- Det kommer en del telefoner hver gang vi flyr over tettbygde strøk. Når vi flyr over Oslo, kommer det enda flere, siden det er en del folk som bor der, sier Skraastad.

Det rødt-, hvitt- og blått-lakkerte flyet flys av Eskil Amdal, og skal brukes under en rekke flyshow som skal markere Luftforsvarets jubileum av 100 år med militær luftmakt i Norge - første gang under Bernt Balchen Airshow i Kristiansand denne helgen.

PS! Vi tar alltid imot gode tips. Du kan nå oss på 22 00 00 00, 2200@vg.no eller med SMS/MMS til 2200.

  • Skriv ut artikkelen

Været

Obama besøker tornado-ofre i Oklahoma

President Barack Obama besøker i dag ofrene for tornadoen som for en knapp uke siden raserte deler av Moore i Oklahoma.

Les hele saken

Nå renner flomvannet fra Gudbrandsdalen til lavlandet

Vannet vil fortsatt stige i innsjøene Mjøsa, Øyeren, Randsfjorden og Tyrifjorden, samt i de nedre delene av Glomma og i Drammensvassdraget de neste dagene.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.