Eide: - Uaktuelt for Ap å regjere uten EØS

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Eide: - Uaktuelt for Ap å regjere uten EØS

I SPØRRETIMEN: Utenriksminister Espen Barth Eide sier Arbeiderpartiet ikke vil regjere uten en EØS-avtale Foto: Cornelius Poppe/ NTB Scanpix
I SPØRRETIMEN: Utenriksminister Espen Barth Eide sier Arbeiderpartiet ikke vil regjere uten en EØS-avtale Foto: Cornelius Poppe/ NTB Scanpix
Publisert 14.11.12 - 12:51, endret 14.11.12 - 12:56 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) sier det er helt uaktuelt for Arbeiderpartiet å være med i en regjering som velger bort EØS.

VG Nett følger

Under den muntlige spørretimen onsdag konfronterte Høyres Erna Solberg utenriksministeren med det hun kalte aktiv EØS-motstand fra SV og Sp, samtidig som de er medlemmer av regjeringen.

Hun ville vite om utenriksministeren er enig i advarselen fra Aps parlamentariske nestleder Martin Kolberg om at regjeringen blir styringsudyktig, hvis ikke denne virksomheten tar slutt.

Eide forsvarte den debatten som går i LO og betegnet fagbevegelsen som en solid medspiller.

- Det er de borgerlige som terper på at man må være servil overfor alt som kommer fra EU, hvis ikke er man en tvilsom partner. Det er tvert imot et handlingsrom som vi skal bruke. Norge har meldt inn én reservasjon, og det har ikke ført til noe sammenbrudd i forholdet til EU, sa Eide.

EØS i bunn

Han viste til at regjeringen styrer på grunnlag av EØS-avtalen, slik det framgår tydelig av den Europameldingen fra oktober og den redegjørelsen om EU og EØS som ble holdt tirsdag.

- Jeg skjønner at det er fristende for opposisjonen å skape tvil om dette, men det er uaktuelt for Ap å sitte i en regjering som ikke har EØS som en del av fundamentet, sa Eide.

Han la til at et alternativ måtte være EU-medlemskap, men at den tanken, etter det han har registrert, ikke er noe aktuelt tema.

Solberg følte seg ikke beroliget av utenriksministerens forsikringer. Hun mener det stadig er tvil om EØS, så lenge de to nei-partiene er påtenkt en plass i en eventuell ny rødgrønn regjering etter valget i 2013.

- Det er veldig tydelig hva Arbeiderpartiets syn er. Men så lenge utenriksministeren åpner for at EØS er blant de sakene som skal reforhandles ved en eventuell valgseier, skaper det uro, sier Solberg til NTB.

Økende kritikk

Bakteppet for Solbergs spørsmål er den økende kritikken mot EØS i deler av fagbevegelsen og det hun synes er stadig mer obstruksjonspolitikk fra de to nei-partiene i regjeringen. Knapt noen gang i EØS-avtalens 20 år lange virke har det vært så mye debatt som de siste månedene.

Utenriksminister Eide betegnet det som helt naturlig at de tre partiene går til nye forhandlinger med sine primærstandpunkter. Han mente at Soria Moria-erklæringene ikke er ulik Sem-erklæringen fra Bondeviks dager når gjelder EU og EØS.

- Vi har levd med dette i sju år, og i den perioden har vi videreført en tett og god integrasjon med EU. Ikke noe annet land, som ikke er medlem i unionen, har nærere samarbeid. Det er et stort flertall i denne salen for EØS, nærmest uavhengig av hva slags regjering Norge har, sa Eide.

Kjent motstand

Landbruksminister og Sp-nestleder Trygve Slagsvold Vedum sier han ikke kjenner seg igjen i Solbergs beskrivelse av situasjonen.

- Europameldingen står hele regjeringen bak. Sps motstand er kjent, men vi har regjert på grunnlag av EØS i sju år. Den nye nå er at flere tør stille spørsmål ved avtalen. Vi sier ikke ja-og-amen til alt som kommer fra Brussel, sier nestlederen.

Han føler seg trygg på at en eventuell Soria Moria-3 erklæring, basert på forhandlinger etter valget, ikke vil rokke ved det som har vært til nå.

- Vi har litt ulik tilnærming. Sp skal stille kritiske spørsmål og bruke det handlingsrommet som avtalen gir, for å ivareta norske interesser, sier Slagsvold Vedum.

  • Skriv ut artikkelen

Været

Frykter flere dødsfall i uværsrammede Colorado

Myndighetene frykter for flere dødsfall når den flomrammede amerikanske delstaten Colorado forbereder seg på mer regn det kommende døgnet.

Les hele saken

Flere stormer herjer i Mexico - flere tusen evakuert

Minst ni mennesker omkom da den tropiske stormen Manuel tømte regnskyene over Mexicos stillehavskyst i helgen. Samtidig truer orkanen Ingrid østkysten.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.