Bare seks søkere hadde meldt seg som
kandidater til den ledige stillingen som sjef for Politiets Sikkerhetstjeneste (PST) da fristen utløp.
Ingen av søkerne har erfaring fra etterretningsarbeid. To kvinnelige politimestre; Christine Fossen (49) i Buskerud og Marie Benedicte Bjørnland (46) i Vestfold, direktør Terje Sjeggestad (60) i Utlendingsnemnda utpeker seg som mulige kandidater.
- PST ligger med brukket rygg
- Flere av kandidatene synes ut fra CV-ene å være kvalifisert. men i den situasjonen vi er i nå, hadde det vært ønskelig med flere og gjerne litt mer overraskende kandiddater. PST ligger til dels med brukket rygg etter forrige utnevnelse, det har vi ikke råd til igjen. Jeg håper at justisministeren ser at det nå er en historisk utnevnelse som skal skje og hvor tilliten til PST må bygges opp igjen, sier Høyres justispolitiske talsmann og andre nestleder i Stortingets justiskomité, André Oktay Dahl.
- Hvilke egenskaper mener du den nye PST-sjefen bør ha?
- Vi trenger en PST-sjef med guts, fingerspitzengefühl og evne til å lede innad og utad. Jeg håper at departementet denne gang tar seg bryderiet med å sjekke nøye hvilke erfaringer ansatte på de stedene de har jobbet har gjort seg med dem som søker, og at det foretas grundige praktiske tester på evnen til å ordlegge seg trygt, tillitvekkende og etterrettelig. Etter den totale skivebommen det var å ansette Janne Kristiansen fordi man ikke ønsket en åpen prosess, ligger det mye i potten for justisministeren.
Ifølge kilder som Dagbladet har snakket med, er det Bjørnland som kommer til å få jobben. Justisdepartementet ønsker ikke å kommentere spekulasjonene fra Dagbladet.
- Test for Faremo
Oktay Dahl sier at utnevnelsen av den nye PST-sjefen også vil være en test på Grete Faremos evne til å lede.
- Hun står nå konstitusjonelt ansvarlig for hva som ble gjort eller ikke ble gjort forut for 22. juli, inkludert den forrige PST-sjefens gjøren og laden. Da han har hun ikke råd til en feilutnevnelse til, sier Høyre-politikeren.
Justis- og beredskapsminister Grete Faremo ønsker ikke å kommentere saken.
- Dette er en åpen prosess. En prosess som det for øvrig ikke er naturlig å kommentere ytterligere nå, svarer justis- og beredskapsminister Grete Faremo.
Faremo om PST-sjef-søkerne:- Jeg ønsker en som er sulten
I
stillingsbeskrivelsen står det følgende om hva den nye PST-sjefen kan forvente seg:
«Stillingen som sjef for PST er en krevende stilling. Et komplekst og uensartet trusselbilde, samt pågående samfunnsendringer og behov for et aktivt samarbeid, stiller store krav til sjefen for tjenesten.»
De
ansatte i PST har tidligere sagt at det er viktigst å få en sjef med faglig tyngde, og som kan lede tjenesten på en god måte.