Torsdag kan du parkere uten å betale i Oslo

VG Nett-logo

Onsdag 19. juni

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Torsdag kan du parkere uten å betale i Oslo

SKRIVESTOPP: På torsdag vil ingen organiserte trafikkbetjenter i Oslo kommune skrive ut parkeringsgebyrer. Foto: TERJE BRINGEDAL/VG
SKRIVESTOPP: På torsdag vil ingen organiserte trafikkbetjenter i Oslo kommune skrive ut parkeringsgebyrer. Foto: TERJE BRINGEDAL/VG
Publisert 19.09.12 - 16:31, endret 23.09.12 - 21:40 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Fagforbundet tar ut 1461 ansatte i sympatistreik, deriblant parkeringsvaktene. Derfor blir det ingen utdeling av gule lapper til bilister torsdag.

Hovedhensikten med streiken blant de kommuneansatte er å støtte sine kolleger ved private sykehjem som streiker for å få de samme pensjonsrettighetene, lønns- og arbeidsvilkår som ansatte i kommunale og ideelle sykehjem.

- Det vil bli merkbart at vi går ut i streik torsdag, vi tar i første omgang ut trafikkbetjenter, kontorfaglig personell og ansatte ved Kemnerkontoret, sier Ann-Cathrin Zalachas i Fagforbundet Bjerke til VG Nett.

Ingen parkeringsvakter

- Alle organiserte parkeringsvakter vil bli tatt ut i streik, det vil altså ikke være noen til å befare kommunale parkeringsplasser, sier Zalacas.

Zalacas forteller at Fagforbundet i første omgang ikke ønsker at streiken skal berøre tredje part, men at Oslo kommune skal rammes. Streiken vil få økonomiske konsekvenser for kommunen, da de ikke vil få inntekter i form av bøter eller fakturainntekter under streiken.

HAR TILTRO: Byråd Ola Elvestuen i byrådsavdelingen for miljø og samferdsel stoler på at folk parkerer lovlig til tross for streiken. Foto: KRISTER SØRBØ/NTB
- Reglene for parkering opphører ikke selv om det ikke blir gjennomført kontroll, sier byråd Ola Elvestuen i byrådsavdelingen for miljø og samferdsel i Oslo.

Elvestuen forventer at folk betaler parkeringsavgift og parkerer forsvarlig uavhengig av streiken.

Tenk fremkommelighet

- Jeg har tiltro til at folk flest parkerer der de skal, og at bilistene tenker fremkommelighet, sier Steinar Preus-Olsen, fungerende brigadesjef i Brann- og redningsetaten i Oslo.

Han oppfordrer folk til å parkere forsvarlig, og minner om at Politiet fremdeles kan borttaue biler som står feilparkert.

- Sånn umiddelbart er jeg ikke bekymret, det er avhengig av hvor lang streiken blir, men en kortvarig streik bekymrer meg ikke, sier Preus-Olsen.

Fakturastopp

Kontorfaglig personell i åtte etater tas også ut til sympatistreik. Det betyr at det ikke vil bli utsendt noen fakturaer fra Oslo kommune før partene har kommet til enighet.
Det er 1461 ansatte i Bymiljøetaten, Vann- og avløpsetaten, Plan- og bygningsetaten, Utviklings- og kompetanseetaten, Sykehjemsetaten, Oslo kemnerkontor, Utdanningsetaten og Oslo Havn som fra arbeidsdagens start torsdag legger ned arbeidet.

- Det er spesielt at man streiker i Oslo kommune, og at det rammer driften av kommunen, når vi ikke er part i selve konflikten, sier byråd Elvestuen.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Været

120 omkommet etter flom i India

120 personer bekreftes omkommet etter at monsunregn har ført til oversvømmelser i India.

Les hele saken

450 flomskader meldt til politiet i Gudbrandsdal

Politiet i Gudbrandsdal har fått inn rundt 450 meldinger om naturskader etter flommen i mai. Det kommer i tillegg til de mange skadene som kun håndteres av forsikringsselskapene.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.