Now also in English!
Vurder ditt nabolag
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Kjøp og selg på nettKlikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
Funksjonshemmede kvinner opplever mer alvorlige og langvarige overgrep.
|
|
OPPRØRT: Statssekretær Kirsti Bergstø (SV). Foto: Roger Neumann
|
I løpet av livet vil så mange som rundt halvparten av norske kvinner med nedsatt funksjonsevne, kunne oppleve fysiske, psykiske eller seksuelle overgrep.
Nasjonalt kunnskapssenter om vold og traumatisk stress (NKVTS) offentliggjør i dag en rapport over omfang og sosial sammenhenger:
Mange overgrep
En mindre studie fra Norge viser at 53 prosent av kvinnene opplever overgrep én eller flere ganger i løpet av livet. I en større studie fra USA er tilsvarende tall 62 prosent.
- Tallene varierer noe, men anslagsvis vil rundt halvparten oppleve et overgrep en eller flere ganger, sier forsker Vigdis Mathisen Olsvik. Hun har laget rapporten og står bak den norske studien.
I tillegg til at omfanget er like stort eller noe større enn for kvinner generelt, har overgrepene ofte en annen karakter:
** De blir utsatt for overgrep over lengre tid.
** De blir utsatt for mer alvorlige overgrep.
** De blir oftere utsatt overgrep i pleie- og omsorgssituasjoner.
Høye tall
Oppdragsgiverne i Barne- og likestillingsdepartementet mener tallene er urovekkende høye.
- Å bli mishandlet av en man elsker er forferdelig vondt og fortsatt svært tabubelagt i Norge. Når du i tillegg er avhengig av partnerens hjelp til det praktiske, er det enda vanskeligere å forlate ham, sier statssekretær Kirsti Bergstø i Barne- og likestillingsdepartementet.
Må tilrettelegges
Hun har selv jobbet på krisesenter i Alta, og forteller at noe av det siste de gjorde før hun sluttet, var å rive plass i kjelleren for å gjøre lokalene mer tilgjengelig.
- For mange kvinner med funksjonsnedsettelse er det vanskelig å komme seg ut av hjemmet uten hjelp. Da er det klart at det blir vanskeligere å oppsøke et krisesenter.
- Det er utrolig viktig at kommunene forstår at det er et problem som angår dem, og at krisesentrene blir tilrettelagt. Når tallene er så voldsomt høye, og så få oppsøker hjelp, er ikke hjelpeapparatet godt nok i dag.

Den tropiske stormen Beryl var søndag på vei mot USAs østkyst mens den var i ferd med å utvikle seg til en orkan.
(VG Nett) Etter at værgudene har velsignet Norge med rekordtemperaturer i flere dager, blir nok den kommende uken en skuffelse for mange - også for søsknene Sondre og Siri.
VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.