Mattilsynet tillater flytting av smittet laks

VG Nett-logo

Torsdag 20. juni

Innenriks

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Mattilsynet tillater flytting av smittet laks

Publisert 17.12.11 - 22:09, endret 17.12.11 - 22:18 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

I et forsøk på å hindre laksesykdommen PD i å etablere seg nord for Hustadvika, tillater Mattilsynet at fisken flyttes. Det reagerer Fjordlaks på.

VG Nett følger

Fjordlaks måtte selv slakte store mengder laks da det ble påvist smitte av et annet virus. Tvangsslakt er hovedregelen når det oppdages sykdom i lakseanlegg, skriver Sunnmørsposten.

- Når PD-fisken flyttes til Romsdalsfjorden, slik Mattilsynet åpner for, flyttes problemet fra ett område til et annet, og man risikerer å flytte resistent lakselus samtidig, sier Anders Pedersen i Fjordlaks, som er sjokkert over Mattilsynets opptreden.

Smittet, men ikke syk

Tilsynet påpeker derimot at laksen som skal flyttes, er smittet med PD - pancreas disease, som rammer bukspyttkjertelen - men at fisken ikke har utviklet sykdommen.

- Dette er fisk som er klinisk frisk. Og lokaliteten fisken kan flyttes til ligger slik til at risikoen for å eksponere andre anlegg er minimal, sier seksjonssjef Knut Rønningen i
Mattilsynet Region Møre og Romsdal og Trøndelag.

- Åpner for unntak

Selv om fisken ikke er syk, innrømmer Rønningen at det vanligvis også er forbudt å flytte smittet fisk, men sier regelverket åpner for unntak.

- En flytting vil på sikt gjøre det enklere å opprettholde strategien med Hustadvika som en barriere for spredning av PD, mener seksjonssjefen.

Les også: 700.000 laks kan være på rømmen

Av rundt fem millioner laks, er det 1,5 millioner som får flyttetillatelse, mens resten må saneres.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 637 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Været

120 omkommet etter flom i India

120 personer bekreftes omkommet etter at monsunregn har ført til oversvømmelser i India.

Les hele saken

450 flomskader meldt til politiet i Gudbrandsdal

Politiet i Gudbrandsdal har fått inn rundt 450 meldinger om naturskader etter flommen i mai. Det kommer i tillegg til de mange skadene som kun håndteres av forsikringsselskapene.

Les hele saken

Spesialer

VG Nett følger aktuelle saker i nyhetene. Listen under viser hvilke temaer vi har skrevet mest om denne uken. Klikk på en knapp under for å se alle saker vi har skrevet om temaet.