- Jeg har blitt skutt, si til mamma at jeg elsker henne

VG Nett-logo

Søndag 26. mai

22.juli - Rettsaken

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

- Jeg har blitt skutt, si til mamma at jeg elsker henne

**Fikk 250 fragmenter i ansiktet

SKUTT I ANSIKTET: Einar Bardal ble skutt i ansiktet av Anders Behring Breivik, og har fremdeles hundre metallfragmenter i ansiktet. Han vitnet i dag i Oslo tingrett. Foto: Scanpix
SKUTT I ANSIKTET: Einar Bardal ble skutt i ansiktet av Anders Behring Breivik, og har fremdeles hundre metallfragmenter i ansiktet. Han vitnet i dag i Oslo tingrett. Foto: Scanpix
Publisert 24.05.12 - 12:27, endret 27.05.12 - 10:45 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

OSLO TINGRETT (VG Nett) Einar Bardal (17) spøkte med de andre etter å ha blitt truffet i ansiktet. Han ville ikke skremme noen.

- Jeg hører et veldig høyt smell. Så får jeg en pipelyd i hele hodet, forteller 17-åringen i retten.

Han lå på vestsiden av Utøya og forsøkte å gjemme seg, da terroristen fikk øye på ham og skjøt.

- Jeg reiser meg opp fra fosterstillingen og roper «jeg har blitt skutt, si til mamma at jeg elsker henne». De andre hysjer, og jeg legger meg tilbake i fosterstilling bak steinene, forteller Bardal.

VG DIREKTE:Følg rettssaken ord for ord og still spørsmål her

- Hadde fått sett alt av Harry Potter

Medlemmet av Grünerløkka AUF snakker tydelig og ser rett på aktor mens han forklarer seg. Selv når han forteller om hvordan han trodde han var drept:

- Vi lå der, og jeg trodde at jeg var død. Jeg tenkte rare tanker, som at jeg hadde sett ferdig Harry Potter-filmene dagen før jeg dro til Utøya. Jeg er jo ikke engang en stor fan, så det var veldig rart, forteller han.

Flere i salen humrer, men det blir stille når 17-åringen forteller om reaksjonene til de andre ungdommene da de så fjeset hans etter skuddet.

- Jeg rettet blikket mot de andre, og de ser ansiktet mitt som er svart og rødt og forferdelig. Jeg viste peace-tegn til de andre og spøkte og tullet med dem, så de ikke skulle bli lei seg, forteller han.

- Kastet oss ned på gulvet

Bardal ble liggende og vente på redningen fra Utøya i halvannen time, mens han kjente blodet dryppe fra ansiktet hans.

Marerittet hadde startet halvannen time tidligere.

- Vi hadde akkurat hørt ferdig et foredrag om Vest-Sahara, da vi først fikk høre om bomben i Oslo. Moren min jobber i Borgarting Lagmannsrett, så jeg ble bekymret. Men det gikk bra med henne. Vi samlet oss i Kafèbygget, og fikk høre at Utøya var det tryggeste stedet å være, forteller han.

Han satt i spisesalen, da en stor gruppe mennesker plutselig løp forbi vinduet.

- Jeg husker ikke helt om vi hørte smell eller om noen skrek at vi skulle kaste oss ned, men vi la oss på gulvet. Andre begynte å hoppe ut vinduene. Der var det kø, så jeg reiste meg og gikk ut døra. Jeg så to personer utenfor. Det ene var en kvinne som var død. Da visste jeg at noe var galt, sier 17-åringen.

Han sprang med en venninne langs vannet, til et sted vest for pumpehuset - der 14 ungdommer ble drept litt senere. Der ble de sittende.

Utøya-offer trodde han var i Irak - ba om hjelp på arabisk

- Jeg husker jeg reflekterte over forskjellen på å leve eller ikke leve. Det er det jeg husker jeg tenkte mens vi satt der. Vi hører skuddene komme nærmere, også sier noen «nå kommer han». Noen har fortalte meg at jeg sa jeg ikke orker mer, men ble overtalt til å løpe videre, sier Bardal.

Ungdommene sprang for livet langs vannkanten. Bardal sier de kanskje burde ha stoppet der:

- Jeg husker at mens vi gikk i fjæra dit, så passerte vi mange bra hjemmesteder. Ovenfra var det umulig å si. Men jeg tenkte at de som ville drepe oss gikk i våre forspor og lette, så derfor fortsatte vi.

- Glad jeg ikke svømte

De endte opp på selve vestspissen av øya, der de krøp sammen i vannkanten.

- Kort tid før jeg ble skutt holdt jeg på å legge på svøm. jeg er nok ikke så flink med vann, for jeg trodde jeg kunne svømme med bukse og ullgenser. Venninne mi sa jeg ikke skulle dra fra henne, så da ble jeg. Det er jeg jo egentlig glad for, forteller han.

De hadde ligget der rundt 15 minutter da drapsmannen kom på dem fra en vinkel der han kunne skyte.

- Jeg kjenner ikke at det gjør spesielt vondt, men jeg kjenner at det drypper blod fra lepper, kinn og hals og sånt. Jeg hadde på meg dongeri-bukse, der det var en rift. Det så ut som en kule som sto ut, forteller han.

Breivik sitter igjen i salen, og følger forklaringen med det samme uttrykksløse ansiktet som tidligere dager.

- Så du hvor skytteren stod? Spør aktor Svein Holden.

- Jeg har prøvd å resonnere meg litt frem. Det er mest sannsynlig at han sto her, sier vitnet - og viser på kartet hvor han tror massemorderen skjøt fra.

- Skuddet traff sannsynligvis en stein eller noe slikt, og så slo splintene inn i ansiktet på meg.

Var redde for Ullevål sykehus

Bardal ble liggende og vente i halvannen time før en båt kom og plukket dem opp.

- Jeg var veldig bevisst, og hadde ikke noen store smerter, så jeg ble puttet i en ambulanse og kjørt litt videre til et helikopter. Jeg skulle egentlig ikke inn, siden det var andre som var mer skadet, men siden jeg kunne sitte oppreist ble jeg med, sier han.

17-åringen sier ungdommene i helikopteret var redde for at Ullevål kunne være farlig og et nytt terrrormål:

- Vi spurte mye om det. Jeg fikk også låne en telefon og ringt til moren. Det jeg husker best fra turen er å se Colosseum ovenfra.

- Har hatt det tungt

På sykehuset opererte de 150 metallfragmenter ut av ansiktet hans. Legene mener det kan være så mange som 100 fragmenter igjen, selv om man ikke kan se tydelige arr på gutten.

- Kneet mitt turte de ikke gå inn i. De regnet med at fragmentene skulle kapsles inn. Jeg har ikke noen fysiske problemer. Man kan nesten ikke se det, sier han og smiler forsiktig.

- Psykisk, da? Spør aktor Holden.

- De første månedene gikk bra, frem til mars omtrent. Siden da har jeg ikke vært på skolen. Jeg følte at jeg levde i en boble, og nesten ikke forsto hva som hadde skjedd. Plutselig en dag våknet jeg og da gikk det opp for meg. Jeg gikk fra å være veldig sosial til ikke å ville treffe noen, omtrent, svarer han.

Likevel går det langt bedre med ham i dag.

- Det var sånn en stund, men den siste halve måneden har det gått veldig mye bedre. Jeg har nesten gått tilbake til å være den personen jeg var tidligere.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 485 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Siste saker om rettssaken

Lippestad: Jeg var både redd og usikker

(VG Nett) Geir Lippestad (48) tegner i boken «Det vi kan stå for» et åpenhjertig bilde av rollen som forsvarer for Norges mest forhatte mann.

Les hele saken

Geir Lippestad er årets «Snill gutt»

Pressefotografenes Klubb har gitt advokat Geir Lippestad prisen «Snill gutt» etter jobben han gjorde som forsvarer for massemorderen Anders Behring Breivik.

Les hele saken

Dommer Arntzen: Jeg prøver å legge saken bak meg og komme i gang med mitt vanlige liv

(VG Nett) Tingrettsdommer Wenche Elizabeth Arntzen innrømmer at 22. juli-rettssaken var tung å håndtere.

Les hele saken

Ord for ord fra rettssaken

Se dag for dag oversikt med sammendrag og lenker til alt innhold.

Dag 1:
Fra direkte-studio med video
Dag 2:
Del 1
Del 2
Dag 3:
Del 1
Del 2
Del 3
Dag 4:
Del 1
Del 2
Del 3
Del 4
Dag 5:
Del 1
Del 2
Del 3
Del 4
Dag 6:
Del 1
Del 2
Del 3
Del 4
Dag 7:
Del 1
Del 2
Del 3
Dag 8:
Del 1
Del 2
Del 3
Dag 9:
Del 1
Del 2
Dag 11:
Del 1
Del 2
Del 3
Del 4
Dag 12:
Del 1
Dag 13:
Del 1
Dag 14:
Del 1
Dag 15:
Del 1
Dag 16:
Del 1
Del 2
Dag 17:
Del 1
Dag 18:
Del 1
Del 2
Dag 19:
Del 1
Del 2
Dag 20:
Del 1
Del 2
Dag 21:
Del 1
Del 2
Dag 22:
Del 1
Del 2
Dag 23:
Del 1
Del 2
Dag 24:
Del 1
Del 2
Dag 25:
Del 1
Del 2
Dag 26:
Del 1
Del 2
Dag 27:
Del 1
Del 2
Dag 28:
Del 1
Del 2
Dag 29:
Del 1
Dag 30:
Del 1
Dag 31:
Del 1
Dag 32:
Del 1
Dag 33:
Del 1
Dag 34:
Del 1
Dag 35:
Del 1
Dag 36:
Del 1
Dag 37:
Del 1
Dag 38:
Del 1
Dag 39:
Del 1
Del 2
Dag 40:
Del 1
Dag 41:
Del 1
Dag 42:
Del 1

Aktørene og rettssalen

GRAFIKK: Se oversikt over rettssalen og aktørene

Fakta om angrepene

  • Åtte personer ble drept i bombeeksplosjonen i regjeringskvartalet. Ni ble alvorlig skadet, over 200 fikk mindre fysiske skader.
  • 69 personer ble drept under massakren på AUFs sommerleir på Utøya. 67 ble truffet av dødelige skudd. To personer døde av fallskader og/eller drukning etter å ha blitt skutt. 33 personer ble forsøkt drept, men overlevde skuddene. Det befant seg 564 personer på AUF-leiren da Breivik ankom øya.
  • Anders Behring Breivik (33) har tilstått begge angrepene, men erkjenner ikke straffskyld. Han hevder han deltar i en krig mot «multikulturalisme» og islams inntog i Europa.

GRAFIKK: Slik skjedde angrepene. Se stor oversikt og videoer

Terroristen - fra fødsel til 22. juli

Klikk for å lese om oppveksten til Breivik

GRAFIKK: Historien om vestkantgutten Anders som ble terrorist.