Her flykter de fra terrorbomben

VG Nett-logo

Torsdag 20. juni

Terrorangrepet 22. juli

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Her flykter de fra terrorbomben

VGTV Overvåkningsvideo: Flykter fra terrorbomben  Se flere videoer fra VGTV
Publisert 26.07.11 - 05:49, endret 26.09.11 - 17:57 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Nye overvåkningsbilder viser hvordan folk løper i sikkerhet etter at terrorbomben eksploderte i Regjeringskvartalet.

Noen hundre meter unna der eksplosjonen skjedde viser opptak fra overvåkningskameraene montert på VG-bygget hvordan trykkbølgen tilsynelatende får dørene til å blåse opp.

VGTV:Flykter fra terrorbomben

Sekunder etter smellen kan man se flere mennesker som i frykt løper i motsatt retning av eksplosjonen.

Rister

Overvåkningsbildene fra Munchs gate viser hvordan trykkbølgen fra terrorbomben får kameraene festet på VG-huset til å riste.

VGTV:Her hylles hjelpemannskapene

Folk kommer løpende ut av VG-huset for å se hva som har skjedd. Man kan se en mann løpe raskt i retning Regjeringskvartalet.

(Saken fortsetter under bildet)

SIKTET: Anders Behring Breivik (32) ble kjørt bort fra Oslo tinghus etter at han ble fremstilt for varetektsfengsling. Foto: VG
 
Bildene fra overvåkningskameraene viser hvordan folk tilsynelatende går forvirrede rundt utenfor VG-huset, mens flere ambulanser kommer til.

76 drept

På dette tidspunktet kjenner ingen til omfanget av terrorbomben, og skadene den forårsaket. Til nå er åtte personer bekreftet drept etter eksplosjonen. 30 personer ble skadet.

(Saken fortsetter under bildet)

MINNEMARKERING: Over 200.000 mennesker deltok i fakkel- og rosetoget i Oslo mandag ettermiddag. Foto: Scanpix
 
Terrorbomben var bare begynnelsen på den blodige planen til Anders Behring Breivik (32). Kort tid etter angrepet på regjeringskvartalet, ankom Behring Breivik AUFs ungdomsleir på Utøya.

Der skjøt og drepte han minst 68 mennesker, mange av dem ungdommer. 66 personer er skadet etter skytemassakren, og flere er fortsatt savnet.

Isolasjon

Mandag ble Ander Behring Breivik varetektsfengslet i åtte uker. De fire første ukene må han sitte i fullstendig isolasjon.

Behring Breivik har i avhør med politiet sagt at han synes det er fælt det som har skjedd, både i Oslo og på Utøya, men at han var nødt til å gjøre det for å fullføre den kampen han kjemper for å frigjøre Europa fra undertrykkelse.

VGTV:Se blomstermarkeringen i Oslo

Mandag ettermiddag svarte hundretusener av nordmenn med å hedre de omkomne og savnede i fakkel- og rosetog landet rundt. Bare i Oslo var det rundt 200.000 mennesker som samlet seg. Det var så mange at markeringen ble stillestående i stedet for et tog.

  • Skriv ut artikkelen

Siste saker om rettssaken

Lippestad: Jeg var både redd og usikker

(VG Nett) Geir Lippestad (48) tegner i boken «Det vi kan stå for» et åpenhjertig bilde av rollen som forsvarer for Norges mest forhatte mann.

Les hele saken

Geir Lippestad er årets «Snill gutt»

Pressefotografenes Klubb har gitt advokat Geir Lippestad prisen «Snill gutt» etter jobben han gjorde som forsvarer for massemorderen Anders Behring Breivik.

Les hele saken

Dommer Arntzen: Jeg prøver å legge saken bak meg og komme i gang med mitt vanlige liv

(VG Nett) Tingrettsdommer Wenche Elizabeth Arntzen innrømmer at 22. juli-rettssaken var tung å håndtere.

Les hele saken

Slik skjedde angrepene

Grafikk: Klikk for å se en større oversikt og videoer

Dette skjedde 22. juli

15:26: Bomben i regjeringskvartalet eksploderer.
17.26: Politiet i Buskerud får melding om skyting
17.30: Politiet i Oslo får melding om skyting på Utøya
17.38: Oslo politidistrikt mottar en bistandsanmodning fra Buskerud politidistrikt.
17.52: Første politipatrulje kommer frem til området og venter på egnet båt.
18.03: Politiet får melding om at en båt er på vei.
18.09: Beredskapstroppen fra Oslo ankommer Storøya i bil. Går over i båt for å ta seg til Utøya.
18.25: Beredskapstroppen er i land på Utøya
18.32-18.34: Anders Behring Breivik pågripes. Politiet løsner ikke skudd.

  • 77 drept (69 på Utøya, 8 i Regjeringskvartalet).
  • 158 skadet (60 på Utøya, 98 i Regjeringskvartalet).
  • Ingen savnede.
  • Sist oppdatert 27. september

Terroristen - fra fødsel til 22. juli

Klikk for å lese og se de eksklusive historiene

Historien om vestkantgutten Anders som ble terrorist.

Kontaktinformasjon


Oslo politidistrikts tipstelefon: 22 66 99 66
Tips til VG: 22 00 00 00// SMS: 2200// 2200@vg.no