«De gråter med verdighet. Men ingen sverger på å ta hevn»

VG Nett-logo

Tirsdag 21. mai

Terrorangrepet 22. juli

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

«De gråter med verdighet. Men ingen sverger på å ta hevn»

**Tysk avis imponert over den norske sorgprosessen
**Nå holder mer enn 700.000 hverandre i hendene

HOLDER HENDER: Norske toppolitikere holder hender for å vise samhold. Fra toppen, v.: Nikolai Andersen, Erna Solberg, Elisabeth Andersen; Martin Kolberg (Ap), Helga Pedersen (Ap) m.fl. Geir J. Bekkevold (KrF), Stortingspresident Dag Terje Andersen (Ap) Knut Arild Hareide (KrF), Gunvor Eldegar (Ap). Under fra v. Journalist Stein Kåre Kristiansen, Siv Jensen (Frp), Mazyar Keshvari (Frp) Eli Tellhaug, Kristin Halvorsen, Kjersti Margrethe Madsen. Foto: Frp/Ap/KrF/SV/Høyre
HOLDER HENDER: Norske toppolitikere holder hender for å vise samhold. Fra toppen, v.: Nikolai Andersen, Erna Solberg, Elisabeth Andersen; Martin Kolberg (Ap), Helga Pedersen (Ap) m.fl. Geir J. Bekkevold (KrF), Stortingspresident Dag Terje Andersen (Ap) Knut Arild Hareide (KrF), Gunvor Eldegar (Ap). Under fra v. Journalist Stein Kåre Kristiansen, Siv Jensen (Frp), Mazyar Keshvari (Frp) Eli Tellhaug, Kristin Halvorsen, Kjersti Margrethe Madsen. Foto: Frp/Ap/KrF/SV/Høyre
Publisert 25.07.11 - 22:11, endret 26.09.11 - 17:46 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Anders Behring Breivik ville skape krig, men verden svarer med å holde hverandre i hendene - for fred.

Tre lange, vonde og ufattelige dager har passert siden de grufulle angrepene på regjeringskvartalet og Utøya. Minst 76 mennesker har mistet livet etter at terrorsiktede Anders Behring Breivik utførte det verste angrepet mot Norge i moderne tid. Mange har mistet sine kjære.

Men dagene i etterkant av tragedien har ikke bare vært mørke. Norge - og hele verden - har sett hvordan landet har maktet å stå oppreist og ta vare på hverandre. Kjærlighet. Omsorg. Trøst. Og håp.

Les også:Terrorofrene minnes over hele landet i kveld

Samhold

I tiden etter tragedien ønsket VG Nett å bidra til at folk kunne føle et samhold og vise sin støtte til de som er rammet. Vi besluttet å lage en virtuell mulighet til å holde hverandre i hendene, på tvers av både by- og landegrenser.

I skrivende stund har over 700.000 mennesker fra hele verden tatt del i den virtuelle lenken som symboliserer samhold og fellesskap, og antallet fortsetter å øke minutt for minutt.

Her kan du også styrke samholdet for fred og mot vold

Blant dem er partiledelsen i mange av de norske partiene, som viser sin støtte til samholdet ved å holde hverandre i hendene på et bilde for VG Nett.

Ingen har sagt det bedre enn Helle Gannestad, som er medlem av AUF Møre og Romsdal. Hun satte ord på det mange følte i en Twitter-melding som senere ble gjenfortalt av Aps stortingsrepresentant Stine Renate Håheim til CNN:

«Om én mann kan vise så mye hat, tenk hvor mye kjærlighet vi alle kan vise.»

Les også:Kjærlighetsbudskapet spres for alle vinder

Siden har sitatet blitt en slags ikonisk forklaring på hvordan nordmann kommer seg gjennom tragedien.

Les videre under bildet...
I SORG: Blomster og lys symbolsierer sorgen tild e mange pårørende etter Utøya-massakren. Foto: Scanpix
 
«De motsetter seg hatet»

Også internasjonalt har den norske sorgprosessen blitt lagt merke til.

«Selv i sin dypeste sorg blir ikke nordmennene hysteriske. De motsetter seg hatet. Det er fantastisk å se hvordan politikere og hele landet reagerer. De er triste til den dypeste tråden av sin sjel. De gråter med verdighet. Men ingen sverger på å ta hevn. Isteden vil de ha enda mer menneskelighet og demokrati. Det er en av de mest bemerkelsesverdige styrkene til dette lille landet», skriver den tyske journalisten Anna Reinmann i Der Spiegel.

Utdraget spres nå i sosiale medier, sammen med grupper med navn som «Vi går sammen for fred» og «Rekordstor valgdeltagelse er mitt svar».

PROTOKOLL:Del dine bilder og tanker om minnemarkeringene her

Statsminister Jens Stoltenberg sa søndag i sin tale i domkirken at han var stolt av å bo i et land som sto oppreist i en krise.

- Vi er fortsatt rystet av det som traff oss, men vi gir aldri opp våre verdier. Vårt svar er mer demokrati, mer åpenhet og mer humanitet. Men aldri naivitet, sa han.

I kveld talte han sammen med AUF-leder Eskil Pedersen for det planlagte rosetoget i Oslo gater. Du kan sende inn dine bilder fra minnemarkeringen her.

  • Skriv ut artikkelen

Siste saker om rettssaken

Lippestad: Jeg var både redd og usikker

(VG Nett) Geir Lippestad (48) tegner i boken «Det vi kan stå for» et åpenhjertig bilde av rollen som forsvarer for Norges mest forhatte mann.

Les hele saken

Geir Lippestad er årets «Snill gutt»

Pressefotografenes Klubb har gitt advokat Geir Lippestad prisen «Snill gutt» etter jobben han gjorde som forsvarer for massemorderen Anders Behring Breivik.

Les hele saken

Dommer Arntzen: Jeg prøver å legge saken bak meg og komme i gang med mitt vanlige liv

(VG Nett) Tingrettsdommer Wenche Elizabeth Arntzen innrømmer at 22. juli-rettssaken var tung å håndtere.

Les hele saken

Slik skjedde angrepene

Grafikk: Klikk for å se en større oversikt og videoer

Dette skjedde 22. juli

15:26: Bomben i regjeringskvartalet eksploderer.
17.26: Politiet i Buskerud får melding om skyting
17.30: Politiet i Oslo får melding om skyting på Utøya
17.38: Oslo politidistrikt mottar en bistandsanmodning fra Buskerud politidistrikt.
17.52: Første politipatrulje kommer frem til området og venter på egnet båt.
18.03: Politiet får melding om at en båt er på vei.
18.09: Beredskapstroppen fra Oslo ankommer Storøya i bil. Går over i båt for å ta seg til Utøya.
18.25: Beredskapstroppen er i land på Utøya
18.32-18.34: Anders Behring Breivik pågripes. Politiet løsner ikke skudd.

  • 77 drept (69 på Utøya, 8 i Regjeringskvartalet).
  • 158 skadet (60 på Utøya, 98 i Regjeringskvartalet).
  • Ingen savnede.
  • Sist oppdatert 27. september

Terroristen - fra fødsel til 22. juli

Klikk for å lese og se de eksklusive historiene

Historien om vestkantgutten Anders som ble terrorist.

Kontaktinformasjon


Oslo politidistrikts tipstelefon: 22 66 99 66
Tips til VG: 22 00 00 00// SMS: 2200// 2200@vg.no