Journalist skriver bok om Fjordman

VG Nett-logo

Mandag 20. mai

Terrorangrepet 22. juli

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Journalist skriver bok om Fjordman

SKRIVER BOK: Simen Sætre (innfelt) skriver bok om Peder Nøstevold Jensen, bedre kjent som bloggeren Fjordman. Foto: Magnar Kirknes/Frode Hansen/VG
SKRIVER BOK: Simen Sætre (innfelt) skriver bok om Peder Nøstevold Jensen, bedre kjent som bloggeren Fjordman. Foto: Magnar Kirknes/Frode Hansen/VG
Publisert 10.12.12 - 05:56, endret 10.12.12 - 06:08 (© NTB)
  • Skriv ut artikkelen

Journalist og forfatter Simen Sætre skriver bok om den antiislamistiske bloggeren Fjordman, som var en av Anders Behring Breiviks inspiratorer.

- Som alle andre har jeg opplevd dette veldig sterkt. Jeg forsøker å finne ut hvorfor han ble så radikal, sier Sætre til Aftenposten om Peder Nøstvold Jensen som er bedre kjent under aliaset Fjordman.

Bare to dager etter terrorangrepene i regjeringskvartalet og på Utøya 22. juli i fjor ble det sagt at Anders Behring Breivik var inspirert av en mann, bloggeren som skulle vise seg å være Peder Nøstvold Jensen.

Sætre, som til daglig jobber i Klassekampen, sier han har utvekslet e-poster med Fjordman i ett år, og gjort mange intervjuer. Han vil ikke fortelle om han har møtt antiislamisten personlig.

LES OGSÅ: Slik var kontakten mellom «Fjordman» og Breivik

Sætre sier imidlertid at Jensen har forandret seg etter terrorangrepene.

- Det er ingen hemmelighet at terrorangrepet også satte en stor støkk i ham. Før holdt han seg til lange essays på nettsteder, nå skriver han også i norske aviser under fullt navn.

I oktober skrev Klassekampen at Peder Nøstvold Jensen er i ferd med å sluttføre en bok om Anders Behring Breivik. I boka, som trolig blir hetende «Witness to Madness», gjør han en analyse av Breiviks såkalte manifest. I tillegg skriver han om medienes dekning av saken.

  • Skriv ut artikkelen

Siste saker om rettssaken

Lippestad: Jeg var både redd og usikker

(VG Nett) Geir Lippestad (48) tegner i boken «Det vi kan stå for» et åpenhjertig bilde av rollen som forsvarer for Norges mest forhatte mann.

Les hele saken

Geir Lippestad er årets «Snill gutt»

Pressefotografenes Klubb har gitt advokat Geir Lippestad prisen «Snill gutt» etter jobben han gjorde som forsvarer for massemorderen Anders Behring Breivik.

Les hele saken

Dommer Arntzen: Jeg prøver å legge saken bak meg og komme i gang med mitt vanlige liv

(VG Nett) Tingrettsdommer Wenche Elizabeth Arntzen innrømmer at 22. juli-rettssaken var tung å håndtere.

Les hele saken

Slik skjedde angrepene

Grafikk: Klikk for å se en større oversikt og videoer

Dette skjedde 22. juli

15:26: Bomben i regjeringskvartalet eksploderer.
17.26: Politiet i Buskerud får melding om skyting
17.30: Politiet i Oslo får melding om skyting på Utøya
17.38: Oslo politidistrikt mottar en bistandsanmodning fra Buskerud politidistrikt.
17.52: Første politipatrulje kommer frem til området og venter på egnet båt.
18.03: Politiet får melding om at en båt er på vei.
18.09: Beredskapstroppen fra Oslo ankommer Storøya i bil. Går over i båt for å ta seg til Utøya.
18.25: Beredskapstroppen er i land på Utøya
18.32-18.34: Anders Behring Breivik pågripes. Politiet løsner ikke skudd.

  • 77 drept (69 på Utøya, 8 i Regjeringskvartalet).
  • 158 skadet (60 på Utøya, 98 i Regjeringskvartalet).
  • Ingen savnede.
  • Sist oppdatert 27. september

Terroristen - fra fødsel til 22. juli

Klikk for å lese og se de eksklusive historiene

Historien om vestkantgutten Anders som ble terrorist.

Kontaktinformasjon


Oslo politidistrikts tipstelefon: 22 66 99 66
Tips til VG: 22 00 00 00// SMS: 2200// 2200@vg.no