Slik ser AUF for seg «Nye Utøya»:
** Eget minnested for å hedre ofrene etter terrorangrepet 22. juli 2011.
** Nye hovedbygg («Torget») med konferanseområde, møterom, spisesal, kjøkkenfasiliteter, svalganger, basarområde og klokketårn.
** Nye brygger, utbedring av adkomstvei på landsiden og oppgradering av nåværende infrastruktur (herunder universell utforming og oppgradering av Kjærlighetsstien).
** Oppgradering av aktivitetsområder (ny badestrand i «Grisebukta», oppgradering av fotball- og volleyballbane, drenering på teltplass, ladestasjoner, belysning med mer).
** Flere innendørs overnattingsplasser, enten i rehabilitert låve eller som forlengelse av det nye hovedbygget («Torget»)
** Opprustning av eksisterende bygningsmasse (hovedhus/«informasjonen», sanitærbygg og stabbur).
** Ny utescene for konserter og kulturarrangementer.
22.juli-fondet har så langt mottatt rundt 40 millioner kroner til gjenreising av Utøya. AUFs sin plan er å gjenbygge Utøya for inntil 60 millioner kroner.
- Vi mangler litt, men får gjort hovedgrepene med de pengene vi har i dag, sier Pedersen og legger til at de er takknemlige for bidrag.
Det er foreløpig ikke klar hvordan den endelige løsningen blir, men AUF kaller planene et «best case scenario». Planene om gjenoppbygging er utarbeidet i samarbeid med arkitektkontoret Fantastic Norway og PEAB.
Eskil Pedersen til VGTV: - Forstår at det er sterke meninger rundt hva man bør gjøre med Utøya
Planlegger minnested
Organisasjonen planlegger å lage et eget minnested sør på øya mellom sydspissen og skolestua.
- Gjennom et slikt sted bidrar vi til å hedre ofre og minner generasjoner som kommer om udåden den 22. juli, sier AUF-lederen.
Arbeidet med minnestedet har ikke startet. AUF vil nå sette ned en gruppe som skal stå for planleggingen.
- Den vil bestå av AUFere, støttegruppen, pårørende og etterlatte som få i oppdrag å lage et forslag, sier Pedersen.
|
|
AUF-leder Eskil Pedersen og styreleder i Utøya AS Martin Henriksen presenterer det nye konseptet for Utøya på Stratos i Oslo. Foto: Fredrik Varfjell / NTB scanpix
|
Aldri sommerleir 22. juli igjen
Etter angrepet har flere pårørende og overlevende vært kritiske til å arrangere nye sommerleirer på øya igjen. Pedersen sier at de har tatt hensyn til ulike synspunkter, men at AUF som eier også har et ansvar for å ta beslutninger.
Se Eskil Pedersen svare på kritikken på VGTV
- Det å ikke ta i bruk Utøya er også et valg. Slik vi ser det er det ikke et godt valg for noen. Det er mulig å kombinere bruken med å ivareta behov for å minnes. Det er trist om øya forfalt og ble øde, sier AUF-toppen.
Han varsler imidlertid at det aldri vil bli nye sommerleirer på datoen 22. juli.
- Etterlatte synes det er vanskelig med sommerleir på årsdagen. I all overskuelig fremtid blir det ikke sommerleir på denne dagen. Aktiviteter vil foregå på andre tidspunkter, sier Pedersen.
River Kafébygget
AUF har besluttet å rive Kafébygget der mange unge AUFere ble drept.
- Kafebygget rives og erstattes av nye bygg. Etterlatte som ønsker det får muligheten til å besøke bygget før det skjer, understreker styreleder i Utøya AS, Martin Henriksen.
Støttegruppa fornøyd
Den nasjonale støttegruppa etter 22. juli er i dialog med AUF om planene om minnesmerke på Utøya.
- Vi er i dialog med AUF om planene om minnesmerke på Utøya og synes de ser veldig fine ut, sier leder Trond Henry Blattmann til NTB.
Han legger til at støttegruppa setter veldig pris på at AUF har vektlagt minneaspektet og sagt at 22. juli blir en minnedag og ikke en leirdag.
- Dette er AUFs øy, og Landssyret har fattet sin beslutning. Så skal planene gå gjennom en reguleringsprosess. Der vil jo berørte som har meninger om planene kunne legge inn sine tanker om det, sier Blattmann.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen










