Faremo: - Nå skal vi samarbeide

VG Nett-logo

Onsdag 19. juni

Terrorangrepet 22. juli

Annonseinfo

Diskusjon - Norsk Politikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Internasjonal politikk

Klikk her for å gå til forumet

Faremo: - Nå skal vi samarbeide

KNYTTER BÅND: Justis- og beredskapsminister Grete Faremo vil ha tett samarbeid blant de forskjellige instansen i krisesituasjoner. Foto: THOMAS GRABKA
KNYTTER BÅND: Justis- og beredskapsminister Grete Faremo vil ha tett samarbeid blant de forskjellige instansen i krisesituasjoner. Foto: THOMAS GRABKA
Publisert 15.06.12 - 19:48, endret 15.06.12 - 20:11 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Samarbeidet mellom det sivile og Forsvaret må styrkes, foreslår regjeringen i stortingsmeldingen på samfunnssikkerhet som ble lagt frem i dag.

Ikke minst har terrorhendelsene 22. juli aktualisert behovet for at militære helikoptre sammen med Sea King-ene til Redningstjenesten skal kunne bistå politiet ved akutte krisehendelser. Det skjedde ikke den fatale fredagen for snart ett år siden da politiet ikke spurte Forsvarets om transporthjelp da skytingen startet på Utøya.

- Vi må bli bedre til å jobbe sammen, fremhever justis- og bredskapsminister Grete Faremo og viser til at den militære helikopterberedskapen på Rygge er reetablert nettopp med sikte på å yte transportstøtte til politiet.

BEREDSKAPSMINISTEREN:- Vet ikke hva de skal øve på

Flere faktorer

I tillegg til å styrke samarbeidet mellom politiet og Forsvaret skal også samarbeidet med andre offentlige tjenester innen helse- brann redningstjenesten styrkes.

Det er erfaringene fra 22. juli-terroren, ekstremvær, orkaner, askesky og pandemi som har forsterket behovet for at nødetatene og det frivillige Norge må styrke og utvikle et bedre samarbeid.

- Vi må se på de totale ressursene som brukes på samfunnssikkerhet i en sammenheng. Det er avgjørende at alle myndigheter og virksomheter samarbeider på tvers av sektorer i arbeidet med forebyggende beredskap og krisehåndtering, sier Faremo.

Ministeren har også bedt om en ny Utøya-granskning av politiet. Sønderland-utvalgets evalueringsrapport frikjente politiets innsats 22. juli, men pekte på en rekke «læringspunkter», noe Faremo mener ikke er godt nok.

Kriserådet opprettes

Basert på erfaringene fra 22. juli og flodbølgekatastrofen i Sør-Asia 2. juledag 2004 vil også den sentrale krisehåndteringen styrkes.

Regjeringens kriseråd blir historie og erstattes med Kriserådet som skal bestå av de øverste embetsmennene ved Statsministerens kontor, Utenriksdepartementet, Justis- og beredskapsdepartementet, Helse- og omsorgsdepartementet og Forsvarsdepartementet.

- Kriserådet skal ha faste møter og sørge fro den overordnede beredskapen, legger hun til.

Grete Faremo ønsker også at det årlig skal utarbeides en felles trusselvurdering for det norske samfunnet. I rapporten skal risikovurderingene fra en rekke etater, deriblant Politiets Sikkerhetstjeneste, inngå.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 2100 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Siste saker om rettssaken

Lippestad: Jeg var både redd og usikker

(VG Nett) Geir Lippestad (48) tegner i boken «Det vi kan stå for» et åpenhjertig bilde av rollen som forsvarer for Norges mest forhatte mann.

Les hele saken

Geir Lippestad er årets «Snill gutt»

Pressefotografenes Klubb har gitt advokat Geir Lippestad prisen «Snill gutt» etter jobben han gjorde som forsvarer for massemorderen Anders Behring Breivik.

Les hele saken

Dommer Arntzen: Jeg prøver å legge saken bak meg og komme i gang med mitt vanlige liv

(VG Nett) Tingrettsdommer Wenche Elizabeth Arntzen innrømmer at 22. juli-rettssaken var tung å håndtere.

Les hele saken

Slik skjedde angrepene

Grafikk: Klikk for å se en større oversikt og videoer

Dette skjedde 22. juli

15:26: Bomben i regjeringskvartalet eksploderer.
17.26: Politiet i Buskerud får melding om skyting
17.30: Politiet i Oslo får melding om skyting på Utøya
17.38: Oslo politidistrikt mottar en bistandsanmodning fra Buskerud politidistrikt.
17.52: Første politipatrulje kommer frem til området og venter på egnet båt.
18.03: Politiet får melding om at en båt er på vei.
18.09: Beredskapstroppen fra Oslo ankommer Storøya i bil. Går over i båt for å ta seg til Utøya.
18.25: Beredskapstroppen er i land på Utøya
18.32-18.34: Anders Behring Breivik pågripes. Politiet løsner ikke skudd.

  • 77 drept (69 på Utøya, 8 i Regjeringskvartalet).
  • 158 skadet (60 på Utøya, 98 i Regjeringskvartalet).
  • Ingen savnede.
  • Sist oppdatert 27. september

Terroristen - fra fødsel til 22. juli

Klikk for å lese og se de eksklusive historiene

Historien om vestkantgutten Anders som ble terrorist.

Kontaktinformasjon


Oslo politidistrikts tipstelefon: 22 66 99 66
Tips til VG: 22 00 00 00// SMS: 2200// 2200@vg.no