Norge vinner Grand Prix

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Melodi Grand Prix

Diskusjon - Musikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Film

    Klikk her for å gå til forumet

    Diskusjon - Litteratur

    Klikk her for å gå til forumet

    Søk i skattelistene på Skattelister.no

    Personsøk

    Norge vinner Grand Prix

    *Alexander: - Vi har det bra nå!

    (VG Nett)Norges Alexander Rybak vant Melodi Grand Prix 2009 med 387 poeng, og knuste alle rekorder.

    Tips VG Nett og følg journalist Halstein Røyseland på Twitter, og se bildene til Roar Dalmo Moltubak på TwitPic. Jostein Pedersen blogger her.

    Midtveis i stemmegivningen hadde Rybak nesten dobbelt så mange stemmer som neste land på lista, og ved 31 land hadde Norge passert 300 poeng - og dermed slått rekorden til Lordi, som vant med 292 poeng i 2006.

    PROTOKOLL: Gratulér Alexander med seieren her!

    - Takk, alle! Og hvis det er noen som lever i Norge klokken 11 i morgen kveld, må dere gjerne møte meg på Gardermoen! Det hadde vært veldig hyggelig, sa en overlykkelig Rybak fra scenen etter seieren, før han enda en gang satte i gang sammen med koristene og Frikar-danserne - denne gang med en versjon av «Fairytale» ispedd russiske fraser.

    Imponert statsminister

    - Jeg er veldig imponert! Det er fantastisk det han har fått til, sier statsminister Jens Stoltenberg til NRK rett etter seieren.

    Statsministeren lover en kjempefest i Norge neste år:

    - Vi kommer til å lage et flott og stort og imponerende arrangement. Vi skal begynne å forberede oss allerede i dag på noe som kan imponere Europa neste år.


    Slår alle rekorder

    - Vi har full fest hjemme! Dette er helt vidunderlig. Vi har full fest hjemme nå. Dette er helt utrolig, sier tidligere GP-vinner Elisabeth "Bettan" Andreassen til NRK underveis i opptellingen.

    - Det er fantastisk. Jeg tror hele Norge gleder seg nå. Alexander gjorde en fantastisk opptreden. Det var et stolt øyeblikk, og jeg tror det blir utrolig morsomt for Norge neste år, sier kulturminister Trond Giske til NRK idet det blir klart at Norge for tredje gang i historien har vunnet Grand Prix.

    Det koker i pressesenteret i Olympiysky Arena. De norske journalistene jubler hver gang Norge tar poeng - og opptellingen av stemmene viser tydelig at Rybak utklasser alt annet vi har sett på scenen i Moskva i kveld.

    - Det har vært helt fabelaktig. Vi hadde et håp, men så tok det av og man ble nesten litt apatisk. Det ble overveldende. Det har vært en helt vidunderlig kveld, takk til den fabelaktige Alexander Rybak, sier en gledesstrålende Per Sundnes.

    - Tror Norge har vunnet

    Hele kvelden har Jostein Pedersen kommentert finalen i Melodi Grand Prix, eller Eurovision, for VG Netts lesere.

    Pedersen er udelt entusiastisk i det Alexander Rybak går på scenen i Moskva. Og etter opptredenen er dommen klar:

    - Der tror jeg faktisk Norge vant! Dette er bedre enn i mine villeste fantasier, sa Pedersen, som skulle vise seg å få så rett, så rett.

    VGTV:Se Pedersen før og etter Rybaks opptreden her!

    Den tidligere TV-kommentatoren og MGP-eksperten Pedersen satt på plass sammen med VG Nett i pressesenteret i Moskva hele kvelden og kommenterte direkte på VGTV gjennom hele sendingen.

    BILDESPESIAL:Se bilder av alle bidragene i finalen her!

    Kommentatoren diskuterte hele kvelden låter, rytme, antrekk og scenestunt med leserne, og ga sine helt ærlige vurderinger av det du kunne se på skjermen - også det som ikke handlet om musikken.

    Josteins topp ti

    Pedersens favoritter til de ti øverste plasseringene var på forhånd som følger:

    1. Norge
    2. Bosnia-Herzegovina
    3. Island
    4. Hellas
    5. Aserbadsjan
    6. Armenia
    7. Malta
    8. Tyrkia
    9. Ukraina
    10. Storbritannia

    Usikker på svenskene

    Årets hate-elske-sang, så dette kan gå begge veier for svenskenes operapop, var Josteins dom over svenske Malena Ernman, som opptrådte som nummer fire i kveldens finale.

    -IKKE SJANS: Jostein Pedersen tror ikke svenske Malena Ernman kan slå Alexander Rybak i kveldens finale. Foto: AP
    Kommentatorveteranen var fast bestemt på at söta bror ikke har sjans mot Rybak.

    Et annet naboland har Pedersen langt flere godord om i liven:

    - 18-årige Yohanna er blitt en fullblods kvinne som synger ut hjertet sitt. Island gir oss tre usedvanlig vakre minutter, og jeg vil ikke høre et eneste knyst om at kjolen hennes er omsydd etter Olivia Newton-Johns nattkjole i 1974. Syng, Yohanna, syng og du kommer rett inn hjertene våre! Topp 3!

    Kles-sirkus

    Å kalle Melodi Grand Prix en motefest, er å ta hardt i. Et gedigent kostymesirkus er trolig en bedre betegnelse. VG Netts moteekspert og minmote.no-blogger Silje Pedersen kommenterte likevel alle antrekkene på Twitter etter hvert som finalistene gikk på podiet.

    Les også:NRK forventer syke seertall

    Listefeber:Hvem vinner?

    Josteins blogg:Blir en thriller

    HER ER REKKEFØLGEN:

    1. Litauen
    2. Israel
    3. Frankrike
    4. Sverige
    5. Kroatia
    6. Portugal
    7. Island
    8. Hellas
    9. Armenia
    10. Russland
    11. Aserbaidsjan
    12. Bosnia Herzegovina
    13. Moldova
    14. Malta
    15. Estland
    16. Danmark
    17. Tyskland
    18. Tyrkia
    19. Albania
    20. Norge
    21. Ukraina
    22. Romania
    23. Storbritannia
    24. Finland
    25. Spania

    ..

    Siste 3 saker

    Foto: Scanpix

    GP-Didrik om UKM: - Starten på det jeg driver med i dag

    (VG Nett) Her står den ferske GP-vinneren Didrik Solli-Tangen (22) på scenen som deltaker på Ungdommens Kulturmønstring.

    Les hele saken

    Foto: Scanpix

    Skal jobbe med engelsken før finalen

    (VG Nett) Didrik Solli-Tangen (22) forteller at han skal få hjelp med engelskuttalen før den europeiske MGP-finalen i mai.

    Les hele saken

    Foto: Frode Hansen

    Twitterstorm om «My Heart Is Yours»

    (VG Nett) Didrik Solli-Tangen (22) får kritikk for sin uttale av «My Heart Is Yours».

    Les hele saken

    Melodi Grand Prix bloggen til Jostein Pedersen

    Slik stemmes det i Grand Prix

    VG har gått gjennom poengstatistikken i Melodi Grand Prix fra 1994 til 2008. I vår grafikk kan du selv utforske dataene og se hvordan Europa stemmer. Du kan blant annet se at Øst-Europa og Skandinavia i stor grad stemmer på sine naboland - men Danmark svikter Norge.

    Klikk her for grafikk