Plateanmeldelse: Selena Gomez - «Stars Dance»

VG Nett-logo

Mandag 12. august

Musikk

Annonseinfo

Diskusjon - Musikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Film

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Litteratur

Klikk her for å gå til forumet

Plateanmeldelse: Selena Gomez - «Stars Dance»

Publisert 19.07.13 - 15:30, endret 19.07.13 - 15:31 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Mer Disney enn dristig.

VOKSE(N)SMERTER: Selena Gomez er i den problematiske fasen mellom barnestjerne og moden artist, noe som høres på hennes første soloplate. Foto: Getty Images/NTB Scanpix
VOKSE(N)SMERTER: Selena Gomez er i den problematiske fasen mellom barnestjerne og moden artist, noe som høres på hennes første soloplate. Foto: Getty Images/NTB Scanpix
ALBUM: DANCE/POP
Selena Gomez
«Stars Dance»
(Universal)
Selena Gomez (20) er, i likhet med sin mer berømte av-og-på-kjæreste Justin Bieber, ennå ikke helt klar for de voksnes verden.
Det var noe sjokkerende å se denne tidlig-ere kristelige Disney-piken løpe rundt i bikini halvannen time i den smått vulgære fyllefilmen «Spring Breakers» tidligere i år - men dette er jo egentlig et velkjent fenomen.

Unge kjendiser som vil riste av seg sitt stuerene stempel og hevde sin modenhet med litt klassisk dristighet. Kall det gjerne barnestjernens bar mitzva.

I prøvefasen

Selena Gomez er i prøvefasen nå. Hun prøver seg som voksen og vil nok bomme litt. Det er naturlig å snuble i starten, men i likhet med Disney-kollega Miley Cyrus og ikke minst, av-og-på-kjæreste Justin Bieber, skjer denne prøve-og-feile-utviklingen i det brennende rampelyset.

Det er moro å bevitne.

Forsmaken på Gomez' solodebut lovet godt. På den fengende India-flørten «Come & Get It», signert Stargate, glimtet en lyst etter å krydre den generiske popen.

Autotune

World music-inspirert dubstep med autotune er ikke like drastisk som da Justin Timberlake forlot N*Sync og plutselig ble svart, men i et monotont poplandskap er ethvert forsøk på forandring velkommen.

Dessverre står singelen igjen som misvisende, for «Stars Dance» serverer få andre overraskelser. Den elektroniske produksjonen er både pen og variert, men altfor trygg - og forankret i totalt utbrukte EDM-troper.

Identitet

Gomez sliter også med å feste en egen identitet til låtene, og veksler mellom å være en etterligning av Rihanna («Like A Champion»), Katy Perry («Forget Forever») og til og med litt Ellie Goulding («Stars Dance»). Hun skal få litt skryt for sistnevnte.

Platen er dog ikke uten hits. Introsporet «Birthday» er en tøff rosabanger, og stekelåten «Save The Day» et effektivt hjerneklister.

Gomez' ellers pikeromaktige vokal kler uptempo-balladen «Love Will Remember» overaskende godt, men hun trenger en del mer prøving og feiling før hun blir en moden artist.
La oss håpe at hun spiller en amish bibliotekar i sin neste film og heller sparer dristighetene til neste plate.

BESTE LÅT: «Birthday»

SANDEEP SINGH

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Mest lest siste 12 timer på Rampelys

Lille prins George skal ut og reise for første gang

Hertuginne Kate og prins William tar med seg prins George til Skotland.

Les hele saken

Vil avsløre sannheten om matvarene

Hvorfor er skinkepålegget firkantet, og er det egentlig fisk i fiskesuppen fra pose?

Les hele saken

Leses av flest NÅ på Rampelys

Lille prins George skal ut og reise for første gang

Hertuginne Kate og prins William tar med seg prins George til Skotland.

Les hele saken

Øya-anmeldelse: Slayer - Brutal begravelse

Dødsengelen kysset Middelalderparken.

Les hele saken

Vil avsløre sannheten om matvarene

Hvorfor er skinkepålegget firkantet, og er det egentlig fisk i fiskesuppen fra pose?

Les hele saken

Følg Rampelys på Facebook