Kaos på operataket - politiet stengte køen

VG Nett-logo

Onsdag 19. juni

Musikk

Annonseinfo

Diskusjon - Musikk

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Film

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Litteratur

Klikk her for å gå til forumet

Kaos på operataket - politiet stengte køen

** Bekrefter konserttidspunkt **Har begynt å åpne slusene igjen

Publisert 30.05.12 - 14:09, endret 29.09.12 - 10:25 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Tusenvis med Justin Bieber-fans, som har ventet i timevis på pophelten (18), ble stoppet.

VG Nett følger

Eksterne linker

Det hersker fullstendig kaotiske tilstander i Oslo, og politiet tok i 14-tiden affære og stoppet strømmen av mennesker til operataket. Sikkerhetsvaktene brukte ropert for å be folkemengden trekke seg tilbake.

VGTV sender direkte fra Operaen-klikk her

Jentene ropte desperat på vakter og vann.

- Folk bærer preg av at de er slitne, og jentene sier de ikke får puste. De fleste har ikke vann, og nå kastes vesker framover, trolig fordi det er for trangt. Flere gråter. Nå er det ikke gledestårer, rapporterer VG Netts reporter på stedet.

VGTV:Kaos da Bieber dro fra lunsj

Konserten starter kl. 21.30.

Universal berkefter nå konserten - omsider.

«Det blir en minikonsert på Operataket kl. 21:30 i kveld.
Justin fremfører kun 6 låter, og det forventes å vare i ca. 30 minutter. Taket er allerede fylt til full kapasitet.
For deres egen sikkerhet, IKKE reis til Operataket!»

Artikkelen fortsetter under bildet.

HORDER: Bieber-fans på operataket i Oslo. Foto: MATTIS SANDBLAD

Åpner så smått igjen

Politistasjonssjef Kåre Stølen forklarte til VG Nett at de ville åpne operataket igjen etter kort tid.

- Vi har stengt taket noen minutter for å roe ned en av køene. Vi skal ha inn masse flere folk, vi har ingen melding om at noen er alvorlig skadet, sier Stølen.

ETTER LUNSJ: Bieber på vei ut fra Continental. Foto: Tore O. Sandvik/Twitter
Han sier det vil bli delt ut vann til de som trenger det.

Bak operaen var det flere hundre i kø, og presset var til tider enormt. Flere barn ble gråtende båret ut av køen, men politiet slet med å ta hånd om alle.

Gjerdene som var satt opp stod i fare for å rase sammen, og politiet fikk hjelp av foreldre og andre frivillige for å holde gjerdene på plass. VG Nett så én person som lå på bakken og fikk hjelp av ambulansepersonell.

Da politiet så smått begynte å åpne slusene igjen, så var det til et storskjermområde ved siden av selve taket.

Trykket ellers på området er fortsatt stort, og gjerder blir veltet av presset fra menneskene.

Jenter besvimer

Sikkerhetsvaktene på stedet er ordknappe, men de har følgende oppfordring til VG Nett.

- Kan dere få ut informasjon om at folk må spise og drikke vann? Flere har besvimt av allerede.

KAOS: Bilde fra bak Operaen rundt klokken 1430 onsdag. Foto: Øystein David Johansen

Christian Ødegaard, operativ leder i Akershus Røde Kors, sier imidlertid at de har kontroll på menneskemassene.

- Vi har behandlet tre personer hittil. Det har vært et par som har besvimt, det er alt, sier Ødegård.

Han forteller at de etter planen skulle være på plass først klokken 18.00 med fire ambulanser i beredskap.

- Vi har fremskyndet oppmøtet for å være sikre, sier han.

Hotell-lunsj

Bieber selv spiste lunsj på Hotell Continental mens kaoset rådet. Tenåringsidolet forlot deretter hotellet sammen med et stort følge.

Fylkesordfører i Sør-Trøndelag, Tore O. Sandvik (Ap), er på en samling i Oslo og bor på det samme hotellet som superstjernen. Han twitret om hendelsen.

- Det er siste gang vi skal ha konferanse her for det blir så mye oppstyr, sier han lattermildt til VG Nett.

LES HER:Se Bieber vinker til fansen


De første opplysningene VG Nett fikk, var at konserten skulle arrangeres på ettermiddagen. Det nye tidspunktet er i 21-tiden.

Tusenvis av fans har samlet seg i Oslo onsdag i håp om et lite glimt av popstjernen. Kaoset startet lenge før Bieber landet på norsk jord i 17-tiden tirsdag.

Tidligere i dag uttalte politiet til VG Nett at de trodde det ble konsert i 21-tiden.
POPIDOLET: Justin Bieber vinker fra et vindu på Hotel Continental. Foto: TROND SOLBERG

- Det vi tror nå, er at det skal bli avholdt en konsert på flytebrygge utenfor Operaen rundt kl. 21 onsdag kveld, sier operasjonsleder i Oslo politidistrikt Tor Jøkling til VG Nett.

Operasjonslederen forteller at politiet har veldig lite informasjon å gå etter når det kommer til Bieber-hysteriet.

- Vi forsøker å håndtere situasjonen så godt vi kan ut i fra det vi vet og det vi ikke vet. Det vi forholder oss til er folkemengdene av jenter og gutter som forflytter seg rundt i Oslo. Vår jobb er å passe på at alt går fint for seg.

Ifølge Jøkling oppstår det fort rykter blant fansen slik at de forflytter seg kjapt, og dermed gjør jobben til politiet vanskeligere.

SLIK VAR BIEBERS FØRSTE DØGN I OSLO

Ny låt

Bieber kan skilte med over 15 millioner solgte album på verdensbasis. Det er første gang han besøker Norge.

«Baby»-popstjernen er aktuell med en rykende fersk låt - «Die In Your Arms» - fra sitt kommende album. Albumet har for øvrig norsk touch i form av låtskriver Andre Lindal.

VGs anmelder om den nye låten:Biebers beste

FØLG RAMPELYS PÅ FACEBOOK

















  • Skriv ut artikkelen

Mest lest siste 12 timer på Rampelys

Katy Perry dumpet av ektemannen på SMS

Popstjernen Katy Perry (28) har ikke hørt fra sin tidligere ektemann Russel Brand (38) siden han sendte en tekstmelding og sa de skulle skilles.

Les hele saken

Brad Pitt: - Angelina er mer sexy enn noensinne

Da Brad Pitt (49) ankom New York-premieren på «World War Z», benyttet han anledningen til å skryte av kona Angelina Jolie (38).

Les hele saken

Smell, ikke sjarm

Ganske super når han endelig får lov til å være det.

Les hele saken

Leses av flest NÅ på Rampelys

Fotballfruen er gravid!

Caroline Berg Eriksen (26), best kjent som «Fotballfrue», venter barn.

Les hele saken

Pitt og Jolies hemmelige hotellbesøk i retten

Et nytt søksmål i forbindelse med hackingskandalen i England løfter fram den åtte år gamle utroskapsaffæren til Brad Pitt (49) og Angelina Jolie (38).

Les hele saken

Katy Perry dumpet av ektemannen på SMS

Popstjernen Katy Perry (28) har ikke hørt fra sin tidligere ektemann Russel Brand (38) siden han sendte en tekstmelding og sa de skulle skilles.

Les hele saken

Følg Rampelys på Facebook