Stor kåring: Årets beste grillmat

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Mat&drikke

Annonseinfo

Diskutér mat og drikke

Klikk her for å gå til forumet

Stor kåring: Årets beste grillmat

Sjekk de tre beste varene i hver kategori

BLIKK FOR PØLSER: Her er fagdommerne i gang med juryering av grillpølser under årets NM i kjøttprodukter 2012. Fra v. pølsemaker Pål Røstvang, hoveddommer Endre Myhr, pølsemakermester Frank Johansen og pølsemaker Bjørn Tore Teigen. Foto: Roger Neumann
BLIKK FOR PØLSER: Her er fagdommerne i gang med juryering av grillpølser under årets NM i kjøttprodukter 2012. Fra v. pølsemaker Pål Røstvang, hoveddommer Endre Myhr, pølsemakermester Frank Johansen og pølsemaker Bjørn Tore Teigen. Foto: Roger Neumann
Publisert 19.05.12 - 14:00, endret 19.05.12 - 14:01 (VG)
  • Skriv ut artikkelen

Skal du imponere med snaddermat på grillen, velg ferdigmarinert kjøtt. Forrige torsdag ble rødvinsmarinert fårefilèt kåret til årets norgesmester i grill under NM i kjøttprodukter.

VG Nett følger

  • NM i kjøttprodukter arrangeres av Kjøtt- og fjærfebransjens landsforbund (KLF).
  • Produktene skal hovedsakelig være av kjøtt fra sau, gris, storfe, lam eller vilt.
  • Det ble konkurrert i totalt 34 produktgrupper. I tillegg til et knippe spesialpriser ble det kåret seks Norgesmestere.
  • Grillklassen bestod av: Burger, grillpølse, snadderpølse med ost, snadderpølse hot, snadderpølse bratwurst, smnadderpølse spesial, spareribs og marinert/ krydret svinekjøtt, -storfekjøtt, - lam og - fugl.

Lurer du på hva du skal legge på grillen i sommer, bør du ta en kikk her.

Grillklassen i konkurransen NM i kjøttprodukter 2012, byr nemlig på langt mer enn bare ventepølser og koteletter.

De som ønsker å øke grillkompetansen kan for eksempel med marinerte spareribs eller gourmetbiffer av lam, svin og storfe ta grillingen til nye høyder.

Eller hva med utvalget av hotte og godt krydrede snadderpølser? De vil vekke begeistring hos store og små. Under kåringen av «Barnas grillfavoritt» endte «Kjempegrill» opp med å bli barnejuryens grillfavoritt. Fagdommerne derimot mente den smakte for mye av mel.

530 produkter

Til årets NM i kjøttprodukter var det til sammen 530 produkter til bedømming, og nivået var etter dommernes mening svært høyt. Konkurransen som arrangeres av Kjøtt- og fjærfebransjens landsforbund (KLF), er en av de viktigste arrangementene for smakstesting av kjøttprodukter.

I år var det spesielt fokus på kjøttbransjens store utvalg av grillmat.

Fagdommer og pølsemaker Bjørn Tore Teigen fra Matprat vet at det er stor prestisje i å delta i konkurransen.

- Gjør du det bra her, er det et bra salgsargument inn mot kjedene, sier Teigen.

Konkurransen innebærer både produktutvikling og innovasjon. De som deltar gjør det ofte for å teste ut produktene sine.

Full fokus på grill

For første gang arrangeres konkurransen før sommeren og grillsesongen er ordentlig i gang.

- Det gjør at vi kan ha fullt fokus på grillprodukter, sier Teigen, som mener årets utvalg av grillmat også speiler forbrukernes krav til variasjon på grillen.

Fagdommeren trekker spesielt frem årets store utvalg av snadderpølser, som han mener er helt på høyden med det du finner i resten av Europa.

Mye smak

Flere av snadderpølsene er ifølge Teigen tykke og kraftfulle, med mye smak og god tyggemotstand. Godt egnet for grillen, selv om de er i en litt høyere prisklasse.

- Disse kvalitetspølsene inneholder opp til 85 prosent kjøtt, og kan best beskrives som biff i tarm, sier han.

Amerikanske grillvaner som spareribs er på full fart inn. Nytt er spareribs fra storfe, selv om svin er mest vanlig.

Årets hoveddommer Endre Myhr fra KLF, gleder seg til å smake på spareribs av storfe:

- Spareribs har mest bein og lite kjøtt, men er blitt utrolig populært, og et viktig produkt å trekke kundene til butikken med, sier han.

Les også:Sunne grilltips fra mesterkokker

Her er de tre beste i hver kategori:
Foto:

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3351 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Siste saker om mat&drikke

Middagsråvarer på døren - så bra er tjenestene

Stadig flere får levert råvarer til middagen på døren. TV 2-kokk Lise Finckenhagen er ikke imponert over det hun fikk.

Les hele saken

Ikke større risiko ved å spise MUK

Risikoen ved å spise mekanisk utbeinet kjøtt, såkalt MUK, er ikke større enn ved å spise kjøtt fra fjærfe eller gris, slår EUs mattilsyn fast.

Les hele saken

Tilbakekaller Imsdal-flasker etter funn av mugg

(VG Nett) Mineralvannsprodusenten Ringnes tilbakekaller tre forskjellige typer med Imsdal-vann og ber forbrukere sjekke datoen.

Les hele saken

Siste anmeldte restauranter

  Flere anmeldelser