Melkebønder raser over Tines smør-import

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Mat&drikke

Annonseinfo

Diskutér mat og drikke

Klikk her for å gå til forumet

Melkebønder raser over Tines smør-import

FRYKTER NY SMØRKRISE: Tine har bedt om importkvote for å slippe ny smørkrise. Norske bønder er i harnisk fordi de mener de kan produsere mer melk istedet. Foto: Heiko Junge / Scanpix
FRYKTER NY SMØRKRISE: Tine har bedt om importkvote for å slippe ny smørkrise. Norske bønder er i harnisk fordi de mener de kan produsere mer melk istedet. Foto: Heiko Junge / Scanpix
Publisert 20.07.12 - 13:27, endret 20.07.12 - 13:29 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Norske melkebønder raser over at Tine vil importere smør for å unngå smørmangel.

- Det er galimatias. De vil importere smør, og her slakter vi kyr for å ikke levere mer enn kvoten, sier bonde Tor Stangeland til Nationen etter at at ble kjent at Tine i juni kjøpte en importkvote på 200 tonn smør.

BAKGRUNN:Tine øker smør-importen

I første halvår solgte Tine 13 prosent mer smør enn samme periode i fjor. Tine varslet da et økt behov til Landbruksdepartementet i juni, som økte kvoten til norske melkebønder med tre prosent. Men i tillegg kjøpte Tine en importkvote.

- Kan lage smør selv

Det får flere store melkeprodusenter til å se rødt, fordi de mener de kunne leverer denne melken til Tine selv - hvis byråkratene gir dem lov.

- Det er alvorlig at de nekter norske produsenter å produsere mer og erstatter dem med import. Vi har kapasitet til å produsere halvannen millioner liter melk her, sier Trond Kristian Refve i Refve Samdrift til Nationen.

Stangeland forberedt årets produksjon på økt kvote, og slaktet nylig ti av kuene sine for å ikke produsere over kvotetaket.

Artikkelen fortsetter under bildet.
KAN MELKE: Norske kuer, her i Ålesund, kan lage mer smør - hvis bøndene får lov, sier stormelkebonder. Foto: Gøran Bohlin

Smørmangel om høsten

Helga Thorvik Ulven i Tine Øst sier at import kan bli nødvendig selv om Tine helst vil levere norsk smør til norske forbrukere. Ifølge Ulven kan import bli nødvendig om høsten, i tredje kvartal, hvis fett-salget fortsetter å stige.

Landbruks- og matdepartementet er fornøyd med at Tine nå varsler import som kan hindre smørkriser til vinteren.

- Vi registrerer at Tine gjør jobben sin og iverksetter nødvendige tiltak for å sikre forbrukerne tilgang til matvarene som etterspørres, sier statssekretær Harald Oskar Buttedahl.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3351 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Siste saker om mat&drikke

Middagsråvarer på døren - så bra er tjenestene

Stadig flere får levert råvarer til middagen på døren. TV 2-kokk Lise Finckenhagen er ikke imponert over det hun fikk.

Les hele saken

Ikke større risiko ved å spise MUK

Risikoen ved å spise mekanisk utbeinet kjøtt, såkalt MUK, er ikke større enn ved å spise kjøtt fra fjærfe eller gris, slår EUs mattilsyn fast.

Les hele saken

Tilbakekaller Imsdal-flasker etter funn av mugg

(VG Nett) Mineralvannsprodusenten Ringnes tilbakekaller tre forskjellige typer med Imsdal-vann og ber forbrukere sjekke datoen.

Les hele saken

Siste anmeldte restauranter

  Flere anmeldelser