Kirurger tok ut nyre gjennom vagina

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Helse

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Kirurger tok ut nyre gjennom vagina

(VG Nett) En amerikansk kvinne fikk en nyre tatt ut gjennom sin vagina, slik at hun kunne gi den til sin syke niese.

FJERNET NYRE: Kimberly Johnson donerte den ene nyren til sin niese. Foto: AP
FJERNET NYRE: Kimberly Johnson donerte den ene nyren til sin niese. Foto: AP

Legene håper at denne uvanlige operasjonen vil få flere til på donere. Operasjonen medfører nemlig lite smerte, kun ertesmå sår og kortere tilfriskningstid, melder nyhetbyrået Associated Press (AP).

Les også:Byttet nyre fikk «ny» hjerne

Ifølge legene ved Johns Hopkins University School of Medicine har både den 48 år gamle donoren, Kimberly Johnson, og hennes niese, 23 år gamle Jennifer Gilbert, det bra etter operasjonen sist torsdag.

- Det var lettere enn en fødsel, sier Johnson som har tre barn, til AP.

Ifølge sykehuset er dette første gang at en nyre som skal transplanteres til en ny pasient, blir tatt ut gjennom vagina.

Les også:Transplanterte frossen lever

Metoden brukt tidligere

Tidligere har transvaginal fjerning av nyrer er blitt gjort i forbindelse med kreft eller ved andre sykdommer. Andre kroppsåpninger har også vært brukt for å fjerne syke organer.

Operasjonen av Johnson etterlot tre ertesmå sår på kvinnens mage, ett skjult av navelen. Kirurger håper at denne metoden vil føre til at flere kvinner ønsker å bli donorer, sier dr. Robert Montgomery, sjef for transplantasjonsavdelingen ved John Hopkins Hospital. Han ledet teamet som gjennomførte operasjonen.

Johnson sier at operasjonen var mindre smertefull enn da hun opererte galleblæren. Hun kom seg også raskere enn Girberts far som ga sin nyre til datteren for 12 år siden.

Les også:Donortreff etter Facbook-jakt

Infeksjon ødela nyre

Gilbert fikk sin første nyre etter at gjentatte infeksjoner hadde ødelagt nyrene hennes.

Da kroppen begynte å avvise den første transplanterte nyren, måtte hun få en ny.

Johnson som jobber med salg i en avis, sier hun var i stand til å gå ut av sengen torsdag kveld, samme dag nyren var fjernet.

- Raskere restitusjon og mindre smerte er hovedfordelene med den nye teknikken, sier Montgomery og dr. Anthony Kalloo, direktør for gastroenterologisk avdeling ved John Hopkins, som er en pioner når det gjelder å fjerne organer gjennom naturlige kroppsåpninger.

Frykt for infeksjon

Ifølge Kalloo er mer enn 300 slike operasjoner, hvor forskjellige organ er blitt fjernet gjennom munn, anus og vagina, blitt gjennomført i hele verden. Det har imidlertid vært en del motstand blant leger mot denne metoden på grunn av faren for infeksjoner.

Dr. Jihad Kaouk, urolog og direktør for Cleveland Clinic's Center for laparoskopi og robotkirurgi er blant de som bekymrere seg for infeksjon.

- Det er en risiko for infeksjon når nyrene passerer gjennom et forurenset område og så blir transplantert til en annen pasient som ikke har et sterkt immunforsvar, sier Kaouk til AP og legger til:

- Det er en bekymring vi har og vi vil ut fra det, gjerne overvåke utfallet.

Les også:Fikk kreft etter transplantasjon

Lange ventelister

Mange tusen mennesker står på venteliste for å få transplantert nyrer rundt omkring i verden.

Montgomery sier at antall transplantasjoner fra levende donorer har tredoblet seg siden fjerning av organer ved laparoskopi startet i 1995. Han håper framskritt som fjerning av nyrer gjennom vagina vil gi mange flere donorer og han mener Johnson kan være tilbake til sine normale aktiviteter allerede innen en uke eller to.

- Så vi håper at fordelene ved denne metoden kan få flere til å bli donorer, sier Montgomery.

Helse og medisin

Foto: SCANPIX

Hevder folk over 70 har godt av litt ekstra vekt

Folk i 70-årene har godt av noen ekstra kilo, hevder en australsk forsker. Lubne mennesker i denne aldersgruppen lever lenger enn de magre, sier Leon Flicker.

Les hele saken

Foto: SCANPIX

Brus kan gi økt fare for kreft

(VG Nett) En ny studie viser at de som drikker brus to eller flere ganger i uken, har større sjanse for å utvikle bukspyttkjertelkreft.

Les hele saken

Saksøker Haukeland etter fødselsskade

Et foreldrepar saksøker Haukeland universitetssykehus fordi datteren ble hjerneskadd ved fødselen for sju år siden.

Les hele saken

Vektklubb

Acai er det nye superbæret

Det brasilianske acaibæret er fullt av helsebringende antioksidanter, men kan det også hjelpe deg i kampen mot kiloene?

Les hele saken

Er du eple eller pære? Det indre fettet er farligst

Fett som skjuler seg rundt organene dine er det farligste fettet. Derfor er de første kiloene du tar av, de viktigste for helsen din.

Les hele saken

10 ting du bør vite om styrketrening

Mange bruker masse tid på trening, uten at vekten går ned eller muskelstørrelsen øker. Her er noen tips som kan hjelpe.

Les hele saken

» Gå til Vektklubb.no

Overvektig? Sjekk din BMI med Vektklubb.no

Test deg selv:

cm kg

Sex og samliv

Foto: AFP

Dommer vil ha sexvideoen til utro presidentkandidat

(VG Nett) Retten vil sørge for at den pinlige sexvideoen til tidligere presidentkandidat John Edwards ikke kommer på avveie.

Les hele saken

Foto: Nycomed

Selger angrepille som virker fem dager etter sex

(VG Nett) En ny nødprevensjon som lover virkning hele fem dager etter samleie er nå tilgjengelig. Laila Dåvøy (KrF) er meget skeptisk.

Les hele saken

Sadomasochisme ikke lenger en sykdom

Fetisjisme, sadomasochisme og transvestittisme fjernes fra registret over sykdomsdiagnoser.

Les hele saken

Slanking

Foto: Rolf Jarle Ødegaard/VG

Får bakrus av fettrik mat

(VG Nett) Ny forskning viser at fettrik mat kan gå utover helsa også på kort sikt.

Les hele saken

Foto: AP

Stoler ikke på porsjonsstørrelsene

Britiske forbrukere kjøper ekstra med mat, og tror ikke at én porsjon er nok.

Les hele saken

Foto: Krister Sørbø

Ja, det hjelper å leve sunt!

Du har sikkert hørt før at du bør trene jevnlig, unngå fedme, spise et balansert kosthold og ikke røyke. Men det hjelper faktisk.

Les hele saken

Kosthold

Klart for ostekrig

(VG Nett) Neste år økes kvoten for hvor mye ost som kan importeres til Norge. Det bekymrer norske osteprodusenter.

Les hele saken

Foto: AFP

Margaret Thatchers diett: Spinat, whisky og 28 egg i uken

(VG Nett) «Jernkvinnen» Margaret Thatcher gikk på en usedvanlig proteinfylt diett før valget i 1979.

Les hele saken

Foto: Reuters

Hevder stor stump er sunt

(VG Nett) Er du misfornøyd med størrelsen på baken? I så fall kan du trøste deg med at forskere mener det kan være bra for helsen.

Les hele saken

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex og samliv

Klikk her for å gå til forumet