Får bakrus av fettrik mat

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Helse

Annonseinfo

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex

Klikk her for å gå til forumet

Får bakrus av fettrik mat

- Junkfood kan gjøre deg dum og lat

Publisert 16.08.09 - 12:00, endret 16.08.09 - 12:06 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Ny forskning viser at fettrik mat kan gå utover helsa også på kort sikt.

BAKRUS: Rotter som ble foret med junkfood ble dårligere til å bruke både muskler og hjerne. Foto: AP
BAKRUS: Rotter som ble foret med junkfood ble dårligere til å bruke både muskler og hjerne. Foto: AP

Føler du deg sløvere og slappere om du spiser mye junkfood?


[ se resultat ]

Et kosthold med høyt fettinnhold kan virke sløvende og kan gjøre det vanskeligere å trene, viser en ny studie publisert i det vitenskapelige tidsskriftet Federation of the American Societies for Experimental Biology.

- En langhelg med pølser, pommes frites og pizza er kanskje godt for smaksløkene, men de kan sende både musklene og hjernen ut på tur, sa Doktor Gerald Weissmann i en pressemelding.

Les også:Nordmenn slappest i Europa

Junk-food-rotter ble sinker

Forskerne ved Oxford University sammnlignet hvordan to grupper med rotter klarte å løse ulike oppgaver, skriver The Telegraph.

En gruppe rotter fikk en diett der 7,5 prosent av kaloriene kom fra fett. Den andre gruppen rotter fikk en junk food-diett der hele 55 prosent av kaloriene kom fra fett.

Les også:For late til å løpe etter bussen

Etter bare fire dager hadde junk food-rottene allerede blitt i dårligere form. Musklene deres hadde blitt dårligere til å nytte seg av oksygenet når de skulle trene. Dermed måtte hjertet jobbe hardere, og økte i størrelse.

Etter ni dager gjorde junk food-rottene flere feil i labyrinten og brukte lenger tid på å bli ferdige. Rottene med lite fett i dietten ble ferdig 50 prosent raskere enn junk food-rottene.

Les også:Middelhavskost er best for hjertet

Tror det samme gjelder for mennesker

Forskerne mener at et kosthold med mye fett kan gjør det vanskeligere å få trent, og at det går utover korttidshukommelsen.

Mye forskning gjøres ved hjelp av rotter og mus, fordi de på mange vis ligner på mennesker. Det må imidlertid gjøres forskning på mennesker før man kan konkludere med at effekten er den samme hos mennesker.

Les også:Lett trening er bedre enn ingen trening

Andrew Murray er en av forskerne som står bak studien.

- Vestlig kosthold har vanligvis mye fett og er blitt koblet til helseproblemer på lengre sikt, slik som fedme, diabetes og hjertestans. Effekten av et slikt kosthold på kort sikt har derimot fått lite oppmerksomhet, sa Murray.

Han håper at studien vil få folk til å kutte ned på fettinnholdet i kostholdet sitt.

- Det gir umiddelbar effekt på generell helse, velvære og årvåkenhet, sa Murray.

Siden rotter lever så kort, kan det hende at for å få en tilsvarende effekt måtte mennesker ha spist junk food-dietten mye lenger enn 10 dager for å få en lignende effekt, skriver FOXNews.

Les også:Vil ha helseadvarsel på hamburgere

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3533 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Helse og medisin

Vil lære hunden å lukte eggstokkreft

(VG Nett) Amerikanske forskere prøver å lære tre hunder å lukte seg frem til eggstokkreft. En norsk overlege mener prosjektet er dømt til å mislykkes.

Les hele saken

Tatoveringer kan skjule kreft i føflekkene dine

Har du tatoveringer? Ny forskning viser at du bør passe ekstra godt på føflekkene som gjemmer seg under blekket.

Les hele saken

Høyest dødlighet for barn med hjernesvulst ved Oslo universitetssykehus

Av barna som ble behandlet for hjernesvulst ved Oslo universitetssykehus, døde flere innen fem år enn ved de andre sykehusene i Norge.

Les hele saken

Vektklubb

Vektklubb

McDonald's legger kalori-kortene på bordet

Først begynte de å tilby salat, deretter frukt. Nå vil McDonald's også hjelpe kundene med å telle kalorier.

Les hele saken

Eksperter slakter slankeslange

(VG Nett) En slange stukket ned i magesekken - via nese og munn - gjør det mulig for deg å tømme magesekken etter et godt måltid.

Les hele saken

Én av ti kan være treningsavhengig

(VG) Trening er sunt - men ikke alltid. Hele en av ti fysisk aktive kan være treningsnarkomane, og fenomenet ser ut til å bre om seg.

Les hele saken

» Gå til Vektklubb.no

Overvektig? Sjekk din BMI med Vektklubb.no

Test deg selv:

cm kg

Sex og samliv

Partnere ligner hverandre lenge før de møtes

Kjærester, samboere og ektefeller ligner på partneren sin. De gjør det før de møtes, og de blir enda likere hverandre de første årene de er sammen.

Les hele saken

Undersøkelse: Menn forventer sex på tredje date

Menn er mindre tålmodige enn kvinnene de er på date med.

Les hele saken

Foto: STIAN LYSBERG SOLUM

Mener norske gutter presses til sex

(VG Nett) Sexologisk rådgiver Tore Holte Follestad mener det ikke bare er unge jenter som presses til å ha sex, og at bildet av guttene som seksuelle jegere er en myte.

Les hele saken

Slanking

TV-PREMIERE: Sterk slanke-TV

Endelig et bra slankeprogram på TV igjen!

Les hele saken

Stem på Årets medlem 2012!

De har stått imot søtsug og bekjempet lysten til å tilbringe kveldene på sofaen. Nå er de slanke, sterke og sunne!

Les hele saken

Forskere advarer mot slankepiller

Amerikanske forskere mener slankepiller som selges over disk i Norge kan føre til at organer svikter og kreftmedisin fungerer dårligere. Norske myndigheter er ikke bekymret.

Les hele saken

Kosthold

- Dette er ikke noe vi bestemødre bør få på oss

Kari-Ann Grønsund synes det er flaut at bestemødre gir barnebarna mye kosemat slik at de blir tykke.

Les hele saken

Mattilsynet advarer mot helsefarlige kosttilskudd

Kosttilskudd kan føre til helseskader, kreft og død. Det melder Mattilsynet i ny rapport.

Les hele saken

- Ekstremt feil og veldig uheldig

(VG Nett) Cornelis Elander, personlig trener for flere Hollywood-stjerner, mener Yngvar Andersen kriminaliserer bruken av kosttilskudd ved å sammenligne det med doping.

Les hele saken

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex og samliv

Klikk her for å gå til forumet