God kondis kan gi 12 ekstra år

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Helse

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Tren livet lenger

God kondis kan gi 12 ekstra år

Sørger du for god kondisjon gjennom livet, kan du bremse aldringen og få 12 år i bonus.

SNØ-JOGGING: Det går fint å løpe i snøen. Men bruk piggsko eller brodder hvis det er glatt. Og husk refleks. Foto: SCANPIX. Foto:
SNØ-JOGGING: Det går fint å løpe i snøen. Men bruk piggsko eller brodder hvis det er glatt. Og husk refleks. Foto: SCANPIX. Foto:

Kondisjonstrening kan utsette aldringen markant, viser en kanadisk forskningsrapport som er publisert i British Journal of Sports Medicine. Rapporten konkluderer med at de som fortsetter med mosjon som løping, svømming og sykling når de blir middelaldrende og eldre, kan bevare sin fysiske styrke og gode helse mye lenger enn de ellers ville gjort.

Les også:
Indre motivasjon gir fast trening
Sju av ti trener hver uke
Joggere forbrenner kalorier i søvne

Forklaringen er at kondisjonskrevende mosjon forbedrer kroppens evne til å ta opp surstoff og omsette den til energi.

HOPP OG SPRETT: Sats-senteret på Manglerud i Oslo har et stort miljø for eldre som vil holde på formen. Her fra en SatsSenior-time med instruktør Turid Stien i spissen. Foto: MATTIS SANDBLAD
Den evnen avtar med alderen, og hvis du ikke holder den ved like, vil aldringen skje raskere.

Kaggestad ikke i tvil

Ved å dyrke mosjon med en relativt høy intensitet over en lengre periode kan du derimot øke evnen til å ta opp surstoff med 25 prosent. Ifølge forskerne tilsvarer dette en utsettelse av biologiske alder på mellom ti og tolv år. I tillegg fører mosjonen til at du reduserer risikoen for å bli alvorlig syk, øker evnen til å komme deg etter sykdom og minsker risikoen for å falle, fordi du bevarer muskelstyrke, balanse og koordinasjonsevne.

Tren med Vektklubb.no

Utholdenhetsekspert i VG Johan Kaggestad er ikke i tvil om at kondisjon spiller inn på levealder.

- Jeg pleier å si at det vi oppnår med bedre kondis, er å dø sunnere. Det betyr at vi også lever friskere og lengre, og opprettholder funksjonen. God kondisjon fører til bedring av blodtransporten rundt i kroppen, som kommer alle kroppsdeler til nytte, sier Kaggestad.

Nina Waaler Loland er 1.-amanuensis ved Norges idrettshøgskole og med i prosjektet «Eldre-Løftet: Fysisk trening, psykologisk velvære og eldre».

Hun sier all dokumentasjon tilsier at eldre har mye å hente på å være mer fysisk aktive.

OPP MED KONDISEN: Forskning viser at god kondis forlenger livet. Medlemmene av Ekebergjoggen i Oslo ligger godt an. Foto: SIMEN GRYTØYR. Foto:
- Fysisk aktivitet øker styrke, balanse og bevegelse. Det er av avgjørende betydning for at man skal klare seg alene og være uavhengig av andre på sine gamle dager, sier hun. I tillegg vil fysisk aktivitet redusere risikoen for å få vanlige sykdommer som diabetes, kreft og hjerte-kar-sykdommer.
Hun mener det er viktig at vi nå får økt fokus på at eldre bør øke aktivitetsnivået sitt.

- Det er viktig fordi det har så positive effekter for den enkelte, og fordi vi i tiden fremover får en sterk økning i antall eldre mennesker. Selv om stadig flere eldre begynner å trene, er eldre som gruppe fremdeles de minst aktive blant oss.

EKSPERT: Johan Kaggestad, VGs utholdenhetsekspert mener vi dør sunnere når vi har god kondisjon. Foto: ANNEMOR LARSEN.
Misforståelse

Mange eldre er engstelige for å trene fordi de har en sykdom, og noen tror at trening ikke lenger vil gi noen effekt. Men dette er feil. Alle har effekt av trening, og eldre opplever denne effekten tidligere enn andre, sier Waaler Loland.

Helse og medisin

- Øl kan være bra for beina

(VG Nett) Ny forskning viser at øl kan forebygge beinskjørhet, men bare i moderate mengder.

Les hele saken

Foto: SCANPIX

Hevder folk over 70 har godt av litt ekstra vekt

Folk i 70-årene har godt av noen ekstra kilo, hevder en australsk forsker. Lubne mennesker i denne aldersgruppen lever lenger enn de magre, sier Leon Flicker.

Les hele saken

Foto: SCANPIX

Brus kan gi økt fare for kreft

(VG Nett) En ny studie viser at de som drikker brus to eller flere ganger i uken, har større sjanse for å utvikle bukspyttkjertelkreft.

Les hele saken

Vektklubb

Acai er det nye superbæret

Det brasilianske acaibæret er fullt av helsebringende antioksidanter, men kan det også hjelpe deg i kampen mot kiloene?

Les hele saken

Er du eple eller pære? Det indre fettet er farligst

Fett som skjuler seg rundt organene dine er det farligste fettet. Derfor er de første kiloene du tar av, de viktigste for helsen din.

Les hele saken

10 ting du bør vite om styrketrening

Mange bruker masse tid på trening, uten at vekten går ned eller muskelstørrelsen øker. Her er noen tips som kan hjelpe.

Les hele saken

» Gå til Vektklubb.no

Overvektig? Sjekk din BMI med Vektklubb.no

Test deg selv:

cm kg

Sex og samliv

Foto: AFP

Dommer vil ha sexvideoen til utro presidentkandidat

(VG Nett) Retten vil sørge for at den pinlige sexvideoen til tidligere presidentkandidat John Edwards ikke kommer på avveie.

Les hele saken

Foto: Nycomed

Selger angrepille som virker fem dager etter sex

(VG Nett) En ny nødprevensjon som lover virkning hele fem dager etter samleie er nå tilgjengelig. Laila Dåvøy (KrF) er meget skeptisk.

Les hele saken

Sadomasochisme ikke lenger en sykdom

Fetisjisme, sadomasochisme og transvestittisme fjernes fra registret over sykdomsdiagnoser.

Les hele saken

Slanking

Foto: Rolf Jarle Ødegaard/VG

Får bakrus av fettrik mat

(VG Nett) Ny forskning viser at fettrik mat kan gå utover helsa også på kort sikt.

Les hele saken

Foto: AP

Stoler ikke på porsjonsstørrelsene

Britiske forbrukere kjøper ekstra med mat, og tror ikke at én porsjon er nok.

Les hele saken

Foto: Krister Sørbø

Ja, det hjelper å leve sunt!

Du har sikkert hørt før at du bør trene jevnlig, unngå fedme, spise et balansert kosthold og ikke røyke. Men det hjelper faktisk.

Les hele saken

Kosthold

Klart for ostekrig

(VG Nett) Neste år økes kvoten for hvor mye ost som kan importeres til Norge. Det bekymrer norske osteprodusenter.

Les hele saken

Foto: AFP

Margaret Thatchers diett: Spinat, whisky og 28 egg i uken

(VG Nett) «Jernkvinnen» Margaret Thatcher gikk på en usedvanlig proteinfylt diett før valget i 1979.

Les hele saken

Foto: Reuters

Hevder stor stump er sunt

(VG Nett) Er du misfornøyd med størrelsen på baken? I så fall kan du trøste deg med at forskere mener det kan være bra for helsen.

Les hele saken

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex og samliv

Klikk her for å gå til forumet