- Dette er sukkerbomber!

VG Nett-logo

Tirsdag 9. februar

Helse

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

Eksperter kritiske til frokostblandinger for barn:

- Dette er sukkerbomber!

(VG Nett) Frokostblandingen på bildet er nesten halvparten sukker. Konsentrasjonsvansker, fedme og livsstilssykdommer kan ramme barn som spiser det for ofte, advarer eksperter.

SUKKERVERSTING: Smacks kom dårlig ut i testen publisert på Forbrukerrådets sider. Foto: Håkon Vold/VG
SUKKERVERSTING: Smacks kom dårlig ut i testen publisert på Forbrukerrådets sider. Foto: Håkon Vold/VG

Spiser du frokostblanding?

  •  1. Nei
    63.29%
  •  2. Ja
    36.70%

Antall stemmer: 2787

Dette er ikke en vitenskapelig meningsmåling. Den viser bare holdningen til de internettbrukerne som har valgt å delta.

Klinisk ernæringsfysiolog Merete Hansen-Møllerud har nylig skrevet bok med Fedon Lindberg om barns matvaner, og mener mange frokostblandinger rettet mot barn er svært usunne.

- Dette er jo sukkerbomber, og det som ikke er sukker i en sånn frokostblanding er ikke av særlig verdi det heller. Det er veldig raffinerte melvarer og noen er frityrstekt i tillegg, så dette er siste sort mat, sier Hansen-Møllerud til VG Nett.

En internasjonal undersøkelse som er publisert i Forbrukerrapporten for oktober viser at de verste frokostblandingene i norske butikkhyller har så mye som 43 av 100 gram næringsinnhold rent sukker.

- Kan prege adferden

Verst av alle er Kellogg's Smacks, men også Kellogg´s-produktene Coco Pops Crunchers og Coco Pops Rocks kommer dårlig ut.

Les næringsinnholdet på Kellogg's produkter her

Hansen-Møllerud sier at det å spise slike frokostblandinger daglig fører til en lang liste av uheldige effekter.

Se hele listen på Forbrukerrådets nettsider

- På kort sikt får man ustabilt blodsukker. Det er ubehagelig for barnet selv og det er ubehagelig for de rundt, fordi det får adrenalin til å skilles ut slik at adferden kan bli preget av sukkerinntaket, sier hun.

I tillegg mener ernæringsfysiologen at andre problemer ved å spise slik frokost hyppig er fedme, dårlig tannhygiene, svekket mineralstatus, dårligere immunforsvar og livsstilssykdommer.

- Uheldig mat før skolen

TAR HELLER APPELSIN: Ernæringsfysiolog Gunn Helene Arsky er ikke noen tilhenger av at barn skal spise sukkerrik frokostblanding før de går på skolen. Foto: Richard Eriksen/VG
Hun får støtte av en annen ernæringsfysiolog, Gunn Helene Arsky, som mener det å spise slike frokostblandinger alene til frokost er særlig ugunstig for barn som etterpå skal til skolen eller barnehagen.

- Barnet får ganske høy blodsukkerstigning raskt, og når det har gått en halvtime til tre kvarter begynner kroppen å senke blodsukkeret. Da synker konsentrasjonen og barnet kan bli litt hissig og i hvert fall ikke motivert til å sette seg ned for å lære, sier Arsky til VG Nett.

Kellogg's: - Skal ikke ukritisk spise store porsjoner

Ernæringsansvarlig i Nordisk Kellogg's, Christina Flänsgård, sier til VG Nett at barn ikke vil få i seg altfor mye sukker ved små porsjoner av frokostblanding.

- Fakta er at en porsjon (30 g) frokostblanding gir mellom en halv og to og en halv teskjeer sukker. En skive brød med syltetøy gir ca 2 teskjeer. Begge alternativer kan inngå i et balansert kosthold. Det er den samlede kosten man spiser som er avgjørende og det betyr ikke at man ukritisk skal spise store porsjoner eller ensidig, sier Flänsgård.

Hun sier også at de selger produkter med mye sukker i seg fordi det er etterspurt av markedet.

- Vi har gjennom årene lansert flere produkter med mindre sukkerinnhold som forbrukerne dessverre ikke har vært interesserte i å kjøpe. Samtidig arbeider vi med å tydeliggjøre sukkerinnholdet på pakken, og har også laget mere generell kommunikasjon omkring betydningen av for mye sukker i kosten, sier Flänsgård.

- Problematisk med barnevennlige pakker

Ernæringsfysiolog Hansen-Møllerud synes det er et stort problem at disse produktene rettes mot barn ved å trykke tegneseriefigurer på boksene.

- Jeg synes det er veldig problematisk at det er sånn. Problemet er også at barn kan utvikle en slags avhengighet av sukkerrik mat, så et stort forbruk avler bare større lyst. Det har både med signaleffekter i hjernen å gjøre og at blodsukkeret svinger, sier ernæringsfysiologen.

Også Arsky synes det er problematisk med markedsføringen.

- Jeg tror masse av den reklamen som går på barn og mat dreier seg om søte og fete matvarer. Det er med noen hederlige unntak «skitmaten» som de bruker penger på å reklamere for mot barn, sier Arsky.

Begge ernæringsfysiologene er enige om at man som forelder ikke bør gi barn denne maten daglig, og gjerne så sjeldent som mulig.

Arsky mener man til nød kan blande noe av den usunne frokostblandingen med sunnere muslivarianter, mens Hansen-Møllerud mener det er et poeng i å motivere barna til å bytte ut sukkeret.

Ifølge klikk.no bruker nordmenn nesten en halv milliard kroner på frokostblandinger i året.

Helse og medisin

Foto: SCANPIX

Hevder folk over 70 har godt av litt ekstra vekt

Folk i 70-årene har godt av noen ekstra kilo, hevder en australsk forsker. Lubne mennesker i denne aldersgruppen lever lenger enn de magre, sier Leon Flicker.

Les hele saken

Foto: SCANPIX

Brus kan gi økt fare for kreft

(VG Nett) En ny studie viser at de som drikker brus to eller flere ganger i uken, har større sjanse for å utvikle bukspyttkjertelkreft.

Les hele saken

Saksøker Haukeland etter fødselsskade

Et foreldrepar saksøker Haukeland universitetssykehus fordi datteren ble hjerneskadd ved fødselen for sju år siden.

Les hele saken

Vektklubb

Acai er det nye superbæret

Det brasilianske acaibæret er fullt av helsebringende antioksidanter, men kan det også hjelpe deg i kampen mot kiloene?

Les hele saken

Er du eple eller pære? Det indre fettet er farligst

Fett som skjuler seg rundt organene dine er det farligste fettet. Derfor er de første kiloene du tar av, de viktigste for helsen din.

Les hele saken

10 ting du bør vite om styrketrening

Mange bruker masse tid på trening, uten at vekten går ned eller muskelstørrelsen øker. Her er noen tips som kan hjelpe.

Les hele saken

» Gå til Vektklubb.no

Overvektig? Sjekk din BMI med Vektklubb.no

Test deg selv:

cm kg

Sex og samliv

Foto: AFP

Dommer vil ha sexvideoen til utro presidentkandidat

(VG Nett) Retten vil sørge for at den pinlige sexvideoen til tidligere presidentkandidat John Edwards ikke kommer på avveie.

Les hele saken

Foto: Nycomed

Selger angrepille som virker fem dager etter sex

(VG Nett) En ny nødprevensjon som lover virkning hele fem dager etter samleie er nå tilgjengelig. Laila Dåvøy (KrF) er meget skeptisk.

Les hele saken

Sadomasochisme ikke lenger en sykdom

Fetisjisme, sadomasochisme og transvestittisme fjernes fra registret over sykdomsdiagnoser.

Les hele saken

Slanking

Foto: Rolf Jarle Ødegaard/VG

Får bakrus av fettrik mat

(VG Nett) Ny forskning viser at fettrik mat kan gå utover helsa også på kort sikt.

Les hele saken

Foto: AP

Stoler ikke på porsjonsstørrelsene

Britiske forbrukere kjøper ekstra med mat, og tror ikke at én porsjon er nok.

Les hele saken

Foto: Krister Sørbø

Ja, det hjelper å leve sunt!

Du har sikkert hørt før at du bør trene jevnlig, unngå fedme, spise et balansert kosthold og ikke røyke. Men det hjelper faktisk.

Les hele saken

Kosthold

Klart for ostekrig

(VG Nett) Neste år økes kvoten for hvor mye ost som kan importeres til Norge. Det bekymrer norske osteprodusenter.

Les hele saken

Foto: AFP

Margaret Thatchers diett: Spinat, whisky og 28 egg i uken

(VG Nett) «Jernkvinnen» Margaret Thatcher gikk på en usedvanlig proteinfylt diett før valget i 1979.

Les hele saken

Foto: Reuters

Hevder stor stump er sunt

(VG Nett) Er du misfornøyd med størrelsen på baken? I så fall kan du trøste deg med at forskere mener det kan være bra for helsen.

Les hele saken

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex og samliv

Klikk her for å gå til forumet