Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet
(VG Nett) Hudlege Jon Langeland ser mange nordmenn som tar tatoveringer de ikke har tenkt gjennom på forhånd, og sier pågangen for laserbehandling er svært stor.
|
|
MANGE ANGRER: Hudlege Jon Langeland sier de får inn mange kunder som angreer på tatoveringen. Ofte er det tatoveringer tatt på impuls. Bildet viser en profesjonell tatovør. Foto: Reuters
|
- De fleste vi ser er mellom 20 og 35 år gamle. De har ofte bare hatt tatoveringen et par-tre år, og noen kommer nesten før blekket er tørket, sier Langeland ved Hudklinikken i Oslo til VG Nett.
Han ber folk tenke seg om flere ganger før man tar en tatovering.
- Det er typisk noe man gjør på et øyeblikks innskytelse, men som har en livsvarig virkning. Det gjøres ofte som en impulshandling i forbindelse med en fest, en protest eller en reise, sier hudlegen.
Å fjerne en selvpåført tatovering er en oppgave du som regel må betale for selv, siden sykehusene svært sjeldent gjør dette.
Vanskelig å få bort, selv med laser
Langeland advarer mot at det faktisk ikke er så enkelt å få vekk en tatovering - selv med moderne laserbehandling.
- Det er ikke så lett å få dem bort, og det er ikke alle klar over. Så er det ganske store krav til hygiene, og dersom det er dårlige hygienerutiner hos tatovøren kan det forekomme infeksjoner med bakterier og virus (hepatitt), så når man gjør jo noe gjennom huden er det all grunn til å være forsiktig, sier Langeland.
Har du et nyhetstips i forbindelse med fjerning av tatoveringer? Kontakt VG Netts reporter her
Han sier at det som regel er de som har få tatoveringer som kommer for å få dem fjernet, mens de ser lite til dem som har større og flere tatoveringer og har funnet sin nisje.
- De som har mange tatoveringer ser vi ikke noe særlig til, de fleste vi ser tar én eller to og finner ut at det ikke var tingen, og kommer tilbake ikke så mange år etterpå. Det er veldig mange som vil ha det vekk, sier hudlegen.
På Hudklinikkens hjemmesider står det at halvparten av dem som tatoverer seg angrer i ettertid.
«Det viser seg at ca 50% etter kortere eller lenger tid angrer at de lot seg tatovere og ønsker tatoveringen fjernet. Dette er det viktig å være klar over før man "påfører" seg selv (flere) tatovering(er).»
Tatoveringsstudio forstår hudlegen
På Romerike Tattoo & Piercing er de også oppgitt over unge nordmenn som tar impulstatoveringer i forbindelse med utenlandsferier og lignende.
- Jeg forstår egentlig legen godt. De vet om kvaliteten i Norge, men når man får i seg noen drinker i utlandet tenker man et liten tatovering kan være noe, siden det er så billig, sier leder Johnny Robin Pettersen til VG Nett.
De får stadig kunder som vil ha sine hastige tatoveringer fikset på kort tid etter at de har fått dem.
Del dine tatoveringserfaringer i lesernes perspektiv
- Hygiene er alt
Han ber de som vil ha en tatovering om å ta dem i Norge og å tenke på at den varer evig.
- Jeg synes kvalitetsmessig at nivået er høyt i Norge og at vi har mange bra tatovører, sier Pettersen.
- Legene sier det hender de ser virusinfeksjoner, hvor viktig er hygiene for dere?
- Hygiene er alt, uten det er vi ingenting, vi må ha optimalt utstyr. Og når kommunelegen kommer til oss har de skarpere syn enn hos en tannlege, så vi vil virkelig bevise at vi har et sterilt system, sier Pettersen.
Ved Rikshospitalet i Oslo kan de fjerne tatoveringer, men sannsynligheten for at de fjerner din ferietatovering er minimal. Der fjerner de stort sett såkalte traumatiske tatoveringer - pigmentendringer i forbindelser med ulykker og lignende.
Du må betale selv
Med andre ord må du belage deg på å betale laserfjerningen selv, på en av flere privatklinikker som tilbyr dette.
- Vår pågang er ikke så stor, de fleste leger vet at vanlige, selvpåførte tatoveringer ikke er noe poeng å henvise hit. Vi har ikke kapasitet til å drive fjerning generelt, sier seksjonsoverlege Joar Austad ved Rikshospitalet HF til VG Nett.

(VG Nett) Ny forskning viser at øl kan forebygge beinskjørhet, men bare i moderate mengder.

Folk i 70-årene har godt av noen ekstra kilo, hevder en australsk forsker. Lubne mennesker i denne aldersgruppen lever lenger enn de magre, sier Leon Flicker.

(VG Nett) En ny studie viser at de som drikker brus to eller flere ganger i uken, har større sjanse for å utvikle bukspyttkjertelkreft.

Det brasilianske acaibæret er fullt av helsebringende antioksidanter, men kan det også hjelpe deg i kampen mot kiloene?

Fett som skjuler seg rundt organene dine er det farligste fettet. Derfor er de første kiloene du tar av, de viktigste for helsen din.

Mange bruker masse tid på trening, uten at vekten går ned eller muskelstørrelsen øker. Her er noen tips som kan hjelpe.
Test deg selv:

(VG Nett) Retten vil sørge for at den pinlige sexvideoen til tidligere presidentkandidat John Edwards ikke kommer på avveie.

(VG Nett) En ny nødprevensjon som lover virkning hele fem dager etter samleie er nå tilgjengelig. Laila Dåvøy (KrF) er meget skeptisk.
Fetisjisme, sadomasochisme og transvestittisme fjernes fra registret over sykdomsdiagnoser.

(VG Nett) Ny forskning viser at fettrik mat kan gå utover helsa også på kort sikt.

Britiske forbrukere kjøper ekstra med mat, og tror ikke at én porsjon er nok.

Du har sikkert hørt før at du bør trene jevnlig, unngå fedme, spise et balansert kosthold og ikke røyke. Men det hjelper faktisk.
(VG Nett) Neste år økes kvoten for hvor mye ost som kan importeres til Norge. Det bekymrer norske osteprodusenter.

(VG Nett) «Jernkvinnen» Margaret Thatcher gikk på en usedvanlig proteinfylt diett før valget i 1979.

(VG Nett) Er du misfornøyd med størrelsen på baken? I så fall kan du trøste deg med at forskere mener det kan være bra for helsen.
Klikk her for å gå til forumet
Klikk her for å gå til forumet