- Mer perm til pappa

VG Nett-logo

Onsdag 10. februar

Helse

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex

Klikk her for å gå til forumet

Søk i skattelistene på Skattelister.no

Personsøk

- Mer perm til pappa

Karita tror at foreldrepermisjon blir tredelt

Regjeringen må dele foreldrepermisjonen i tre i løpet av de kommende to årene, mener Karita Bekkemellem (Ap).

EN-TO-TRE: Mari Sophie F. Hveem (28) og Vidar Seland (27), som nylig ble foreldre til Vilja Marie (5 uker), tror en tredeling av fødselspermisjonen vil føre til ammeproblemer og er skeptiske til en tredeling av permisjonen. Foto: Gøran Bohlin
EN-TO-TRE: Mari Sophie F. Hveem (28) og Vidar Seland (27), som nylig ble foreldre til Vilja Marie (5 uker), tror en tredeling av fødselspermisjonen vil føre til ammeproblemer og er skeptiske til en tredeling av permisjonen. Foto: Gøran Bohlin

Tredeling

  • En tredeling av fødselspermisjonen vil gi en tredjedel av tiden til mor, en tredjedel til far. Den siste tredjedelen av tiden kan foreldrene selv bestemme over.
  • I dag har mor og far til sammen 44 uker med full lønn, eller 54 uker med 80 prosent lønn. Far må ta ut seks uker.
  • Ordningen er innført på Island og har gjort at lønnsgapet mellom menn og kvinner er redusert med seks prosent.

Lønn og permisjon

  • I 2006 tjente menn i gjennomsnitt 4000 kroner mer enn kvinner i måneden. Gjennomsnittlig hadde kvinner 84,7 prosent av mannens inntekt.
  • I 2005 var 18 prosent av mødre med barn mellom 0 og 6 år ikke yrkesaktive. 27 prosent jobbet 20-36 timer i uken og 22 prosent jobbet 37-44 timer per uke.
  • Blant fedrene var bare fire prosent uten arbeid, åtte prosent jobbet 20-36 timer og 52 prosent jobbet 37-44 timer i uken. En tredjedel jobbet mer enn 45 timer i uken.
  • Over en femtedel av både mødrene og fedrene ønsket seg kortere arbeidstid.
Kilde: SSB

Den tredelte ordningen vil gi en tredjedel av permisjonstiden til hver av foreldrene. De siste ukene kan foreldrene fordele selv.

Den tidligere barne- og familieministeren ber nå regjeringen ta grep når kommisjonen hun selv nedsatte, Likelønnskommisjonen, med tidligere Sp-leder Anne Enger som leder, i dag fram sine råd til regjeringen for å få til lik lønn mellom kvinner og menn.

Karita er overbevist om at Likelønnskommisjonen kommer til å si ja til en tredelt foreldrepermisjon.

- Ja. Jeg tror de gjør det fordi en tredeling av permisjonen vil være et fornuftig grep å ta. Vi vil ved innføringen av den oppleve det samme som ved innføring av pappauken, motstanden vil forstumme etter hvert. Nå får vi også en ny generasjon fedre som ønsker å være fullverdige fedre, sier Bekkemellem.

På glid

Sp har vært mot ordningen, men kan nå være på glid i permisjonsspørsmålet. Erling Sande, stortingsrepresentant for Sp, sier partiet er delt i synet på en tredelt foreldrepermisjon.

- Men jeg mener det er en svært god idé. En islandsk modell vil kunne dele tiden mer rettferdig. Jeg våger ikke forskuttere hva Sp vil gjøre, men jeg håper partiet kan gå foran og vise et ønske om at menn skal få mer tid med de små, sier Sande til VG.

SV har allerede programfestet ordningen, og deler av Ap støtter en foreldrepermisjon der far får en større del av permisjonen på bekostning av mor.

- Vi sier i dagens partiprogram at fedre skal prioriteres om foreldrepermisjonen utvides. Så partier er innstilt på å gi fedre flere uker, sier nestleder i Ap, Helga Pedersen til VG.

EN-TO-TRE: Mari Sophie F. Hveem (28) og Vidar Seland (27), som nylig ble foreldre til Vilja Marie (5 uker), tror en tredeling av fødselspermisjonen vil føre til ammeproblemer og er skeptiske til en tredeling av permisjonen. Foto: Gøran Bohlin

Helse og medisin

- Øl kan være bra for beina

(VG Nett) Ny forskning viser at øl kan forebygge beinskjørhet, men bare i moderate mengder.

Les hele saken

Foto: SCANPIX

Hevder folk over 70 har godt av litt ekstra vekt

Folk i 70-årene har godt av noen ekstra kilo, hevder en australsk forsker. Lubne mennesker i denne aldersgruppen lever lenger enn de magre, sier Leon Flicker.

Les hele saken

Foto: SCANPIX

Brus kan gi økt fare for kreft

(VG Nett) En ny studie viser at de som drikker brus to eller flere ganger i uken, har større sjanse for å utvikle bukspyttkjertelkreft.

Les hele saken

Vektklubb

Acai er det nye superbæret

Det brasilianske acaibæret er fullt av helsebringende antioksidanter, men kan det også hjelpe deg i kampen mot kiloene?

Les hele saken

Er du eple eller pære? Det indre fettet er farligst

Fett som skjuler seg rundt organene dine er det farligste fettet. Derfor er de første kiloene du tar av, de viktigste for helsen din.

Les hele saken

10 ting du bør vite om styrketrening

Mange bruker masse tid på trening, uten at vekten går ned eller muskelstørrelsen øker. Her er noen tips som kan hjelpe.

Les hele saken

» Gå til Vektklubb.no

Overvektig? Sjekk din BMI med Vektklubb.no

Test deg selv:

cm kg

Sex og samliv

Foto: AFP

Dommer vil ha sexvideoen til utro presidentkandidat

(VG Nett) Retten vil sørge for at den pinlige sexvideoen til tidligere presidentkandidat John Edwards ikke kommer på avveie.

Les hele saken

Foto: Nycomed

Selger angrepille som virker fem dager etter sex

(VG Nett) En ny nødprevensjon som lover virkning hele fem dager etter samleie er nå tilgjengelig. Laila Dåvøy (KrF) er meget skeptisk.

Les hele saken

Sadomasochisme ikke lenger en sykdom

Fetisjisme, sadomasochisme og transvestittisme fjernes fra registret over sykdomsdiagnoser.

Les hele saken

Slanking

Foto: Rolf Jarle Ødegaard/VG

Får bakrus av fettrik mat

(VG Nett) Ny forskning viser at fettrik mat kan gå utover helsa også på kort sikt.

Les hele saken

Foto: AP

Stoler ikke på porsjonsstørrelsene

Britiske forbrukere kjøper ekstra med mat, og tror ikke at én porsjon er nok.

Les hele saken

Foto: Krister Sørbø

Ja, det hjelper å leve sunt!

Du har sikkert hørt før at du bør trene jevnlig, unngå fedme, spise et balansert kosthold og ikke røyke. Men det hjelper faktisk.

Les hele saken

Kosthold

Klart for ostekrig

(VG Nett) Neste år økes kvoten for hvor mye ost som kan importeres til Norge. Det bekymrer norske osteprodusenter.

Les hele saken

Foto: AFP

Margaret Thatchers diett: Spinat, whisky og 28 egg i uken

(VG Nett) «Jernkvinnen» Margaret Thatcher gikk på en usedvanlig proteinfylt diett før valget i 1979.

Les hele saken

Foto: Reuters

Hevder stor stump er sunt

(VG Nett) Er du misfornøyd med størrelsen på baken? I så fall kan du trøste deg med at forskere mener det kan være bra for helsen.

Les hele saken

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex og samliv

Klikk her for å gå til forumet