Krangler om ansvaret

VG Nett-logo

Torsdag 2. september

Helse

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex

Klikk her for å gå til forumet

Krangler om ansvaret

Tre amerikanske toppforskere hevdes å ha bidratt i like stor grad som Jon Sudbø til skandalerapporten i The Lancet. Nå fraskriver de seg alt ansvar.

MEDFORFATTER-FOKUS: Direktør i Forskningsrådet, Arvid Hallén (i midten), vil ta initiativ til et eget utvalg som skal skjerpe kravene til medforfattere av forskningsartikler. Til høyre: Kunnskapsminister Øystein Djupedal. Til venstre: styreleder i Forskningsrådet, Geir Stene-Larsen. Foto: SCANPIX
MEDFORFATTER-FOKUS: Direktør i Forskningsrådet, Arvid Hallén (i midten), vil ta initiativ til et eget utvalg som skal skjerpe kravene til medforfattere av forskningsartikler. Til høyre: Kunnskapsminister Øystein Djupedal. Til venstre: styreleder i Forskningsrådet, Geir Stene-Larsen. Foto: SCANPIX

Alle de tre amerikanerne har imidlertid, ifølge artikkelen, skrevet under på at de har godkjent den før trykking i The Lancet.
 
I artikkelen hevdes også at de er sidestilt Sudbø som bidragsytere.
 
- Dette er en veldig alvorlig sak for forskerne. De har deltatt i studien, men ble fôret med falske data. De kunne ikke ane at det som kom fra Norge var fabrikkert, sier doktor Leonard Zwelling, viseadministrerende direktør ved M.D Anderson Cancer Center i Houston, Texas.
 
Tones ned
 
I går sendte kreftsenteret en pressemelding til VG der de tonet sine forskeres rolle kraftig ned.
 
I underteksten til artikkelen i The Lancet, beskrives rollene i prosjektet grundig: Radiumhospitalets overlege Jon Sudbø, doktor Andrew Dannenberg fra Weill Medical College i New York, doktor Scott Lippman og doktor J. Jack Lee fra M.D Anderson skal ha bidratt like mye.
 
Blant disse fire finnes initiativtageren til selve studien, Dannenberg, som ifølge teksten skal ha hatt den opprinnelige ideen. De var alle aktive i diskusjonene underveis i prosjektet og de var veiledere og tilretteleggere for de andre ni medarbeiderne.
 
Dette fremheves svært tydelig i setningen: «JS (Jon Sudbø), JJL (J. Jack Lee), SML (Scott M. Lippman) og AJD (Andrew Jess Dannenberg) bidro likeverdig til dette arbeidet.»
 
Alle fire deltok ifølge underteksten i utskrivingen av siste versjon av artikkelen.
 
Venter på granskning
 
Dette tilbakevises imidlertid på det sterkeste av talspersoner for M.D. Anderson Cancer Center i Texas, der både Lippman og Lee arbeider. De hevder at deres anerkjente forskere kun har bidratt med analyse av forskningsdata. Dette er en helt annen og langt mindre rolle enn det som beskrives i artikkelen i The Lancet.
 
- Granskingen fokuserer kun på hovedforfatteren fra Norge, som frembrakte dataen til studien. De andre forfatterne fra Norge, Finland, Cornell University and M.D. Anderson er ikke en del av undersøkelsen, sier pressetalskvinne Nancy Jensen ved M.D. Anderson i en pressemelding.
 
Alle de amerikanske forskerne har vært utilgjengelige for pressen de siste dagene. VG var i kontakt med Scott Lippmans familie i Houston, Texas, i går, men ble henvist videre til presseavdelingen i M.D. Anderson Cancer Center.
 
- Det kommer ingen kommentar fra våre forskere nå. Den norske granskingen skal ta fire til seks uker. Vi venter til den er ferdig, sier doktor Zwelling ved M.D. Anderson.
 
Han opplyser at det ikke har vært noen kontakt mellom de amerikanske forskerne og overlege Sudbø i tiden etter at skandalen ble avslørt.
 
Skrevet under
 
Også Andrew Jess Dannenberg har latt presseavdelingen håndtere den ytterst pinlige saken.
 
Ifølge den finske legen Ari Ristimaki, har alle de tretten medforfatterne før trykking i The Lancet, skrevet under på at de går god for innholdet.
 
Ristimaki, som arbeider ved Helsinkis Universitetssykehus, beskrev i VG i går sjokket i forskermiljøet etter skandaleavsløringen.
 
Underskriften betyr blant annet at Dannenberg og Lippman har gått god for opplysninger om at de også deltok i arbeidet med å finansiere forskningen, sammen med brødrene Jon og Asle Sudbø.
 
14 forskere
 
Til sammen 14 forskere har satt sitt navn på artikkelen. Rollene er forskjellige. Amerikaneren X. Zhou, også han fra M.D. Anderson Cancer Center, skal ha levert statistisk analyse, mens forskerne Mork, Sagen, Flatner, Kildal, Evensen fra Norge, Ari Ristimaki fra Finland og Li Mao fra USA, alle har deltatt i diskusjonen underveis og i skrivearbeidet.
 
Professor Albrecht Reith ved Radiumhospitalet beskrives i artikkelens undertekst som den som sammen med Jon Sudbø fikk ideen til å hente ut data fra den norske helseundersøkelsen og også som bidragsyter i mange andre deler av prosjektet.
 
De norske forskerne har de siste dagene ikke fått uttale seg om saken.

Helse og medisin

Foto: ROBERT S. EIK

- Paracetamol kan gi astma

For små babyer er det en tett sammenheng mellom bruk av paracetamol og risikoen for å utvikle astma og allergi, viser en ny norsk undersøkelse.

Les hele saken

Foto: PA Photos

Harry Potter-forfatter gir bort 100 millioner kroner

(VG Nett) J. K. Rowling (45) oppretter en ny MS-klinikk i Skottland.

Les hele saken

Ble nektet i Norge - fikk krefthjelp i Sverige

BERGEN/OSLO (VG) Elisabeth Johnsen kan ha lurt kreftdøden. Håpet fantes rett over grensen til Sverige.

Les hele saken

Vektklubb

Tidlig pubertet for overvektige

Overvekt i barndommen er en av flere årsaker til at stadig flere jenter kommer tidligere i puberteten.

Les hele saken

Pål-Erik ned 38 kilo

Da Pål-Erik Sæthre (41) fra Oslo ikke lenger orket å leke med sine egne små barn i sandkassen, var han lei av å føle at han sviktet sin egen helse.

Les hele saken

Ny forskning: - Du blir slank av fisk!

Trondheim (VG) Vil du unngå jo-jo-slanking, velg fisk som proteinkilde. Ny forskning viser nemlig at fiskeproteiner kan gi varig vektreduksjon.

Les hele saken

» Gå til Vektklubb.no

Overvektig? Sjekk din BMI med Vektklubb.no

Test deg selv:

cm kg

Sex og samliv

Faksimile: Cupido

Stortinget betaler for mykporno

(VG Nett) Se hva de leser på Løvebakken.

Les hele saken

Foto: Camera Press

Kvinner tiltrekkes av menn i rødt

At menn tiltrekkes av kvinner i rødt, er gammelt nytt. Nå har forskere påvist at også det motsatte er tilfelle.

Les hele saken

Universitetsutdannede minst fornøyd med sexlivet

Nordmenn uten utdannelse på universitetsnivå er mer fornøyd med sexlivet enn universitetsutdannede, viser ny forskning.

Les hele saken

Slanking

Foto: Rolf Jarle Ødegaard

Fet mat er som kokain

Fet mat kan forårsake kokainlignende avhengighet.

Les hele saken

Foto: Rolf Jarle Ødegaard/VG

Får bakrus av fettrik mat

(VG Nett) Ny forskning viser at fettrik mat kan gå utover helsa også på kort sikt.

Les hele saken

Foto: AP

Stoler ikke på porsjonsstørrelsene

Britiske forbrukere kjøper ekstra med mat, og tror ikke at én porsjon er nok.

Les hele saken

Kosthold

Foto: VG

Slik vil Norge slanke verden

(VG Nett) Et norsk forslag om å regulere reklame for usunn mat og drikke rettet mot barn er vedtatt i Verdens helseforsamling (WHA).

Les hele saken

Foto: Terje Bringedal

- Nøtter og hvitløk godt for helsa

Nye statlige kostholdsråd trekker fram nøtter og hvitløk som positive matvarer. Poteten mister sin posisjon som en av de «fem om dagen».

Les hele saken

Disse vanene gjør livet ditt kortere

Fire uvaner kan gi deg samme risiko for å dø som en person som er 12 år eldre, viser en norsk-britisk forskningsstudie.

Les hele saken

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex og samliv

Klikk her for å gå til forumet