Advarer mot «planken»

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Helse

Annonseinfo

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex

Klikk her for å gå til forumet

Advarer mot «planken»

RIKTIG ELLER IKKE RIKTIG: Friidrettsutøver Ingvild Måkestad Bovim og fysioterapeut Knut Jæger viste frem planken som en øvelse for å forebygge ryggsmerter i VG i 2013. Ekspertene strides om dette er riktig. Foto: Roger Neumann
RIKTIG ELLER IKKE RIKTIG: Friidrettsutøver Ingvild Måkestad Bovim og fysioterapeut Knut Jæger viste frem planken som en øvelse for å forebygge ryggsmerter i VG i 2013. Ekspertene strides om dette er riktig. Foto: Roger Neumann
Publisert 25.06.13 - 18:00, endret 25.06.13 - 17:59 (VG)
  • Skriv ut artikkelen

Påtroppende rektor ved Norges idrettshøgskole, Kari Bø, advarer mot «planken».

VG Nett følger

Ligg på magen. Plasser underarmene i gulvet med albuene rakt under skuldrene. Drei øvre bekkenkant bakover, slik at det føles som om du har «halen mellom bena». På den måten får du en rett rygg uten svai. Løft opp kroppen. Hold posisjonen statisk så lenge du klarer å trekke inn navlen. Varierende vanskelighetsgrad: Ha føttene lengre fra hverandre eller sett knærne i gulvet. Føler du at det rister i magen har du funnet riktig bevegelse.

Bildet litt lenger ned i denne saken viser magen til en veltrent, slank kvinne som har født to barn. Hun har vært turner og har god kontroll på musklene. Men når hun utfører planken, henger magen ned.

- Planken er kun bra for unge, slanke og sterke mennesker. For kvinner som har født barn, eller for andre som har/har hatt stor mage, er det bare å droppe den øvelsen, sier Kari Bø.

Årsaken er, ifølge professoren som begynner som rektor ved Norges idrettshøgskole til høsten, at de rette magemusklene til denne kvinnen gled fra hverandre da hun var gravid. Det er svært vanlig. Men ikke bare gravide rammes av dette. Det samme skjer hos menn og kvinner som får store mager av andre grunner.

KLARER IKKE Å HOLDE INN MAGEN: Kvinnen på bildet er slank og veltrent, men klarer ikke holde magen inne når hun tar planken. Foto: Kari Bø
Lite funksjonell

- Det er også flere grunner til at planken ikke er en god øvelse, sier Kari Bø.

- Det er en lite funksjonell øvelse. Riktignok kan du, hvis du utfører den riktig, få utholdende styrke i magemusklene. Men når har man bruk for det? Dessuten gjør de fleste øvelsen feil. Det er bare å ta en titt rundt omkring på treningssentrene. Enten skyter de rumpa i været, eller henger ned med magen. Øvelsen er for vanskelig for de fleste, rett og slett, sier Kari Bø.

Hun taler dermed mange andre eksperter midt imot.

For planken er ofte en gjenganger i aviser og ukebladers tips fra eksperter.

Lite forskning

- Noen hevder også at planken kan virke forebyggende på korsryggsmerter, men uansett hva de sier så finnes det lite forskning på dette. Vi vet de rett og slett ikke, sier Kari Bø.

- Hvilke øvelser vil du da anbefale for magen?

- Jeg har trenet mye planke og inndragningsøvelser selv, Men ikke nå lenger. Crunch, som er Sit-ups med korsryggen i gulvet, i forskjellige former er mye bedre, og særlig på skrå. Også å tippe bekkenet inn under kroppen er en god øvelse. Det er viktig med variasjoner, sier Kari Bø.

Kjendistrenere er uenige

Kjendistrenerne Martin Norum og Yngvar Andersen har begge anbefalt planken for VGs lesere. De er uenige med Kari Bø.

TRENINGSEKSPERT: Martin Norum, akademiet for personlig trening. FOTO: MATTIS SANDBLAD/VG
- Jeg mener planken er en god øvelse for mange. Det er viktig å ha en god statisk stabilisering av magen. Og styrken man får er god å ha når man skal gjøre situps. At mange gjør øvelsen feil er ikke øvelsen skyld, men at de ikke har fått god nok innlæring. Om den er funksjonell avhenger av hva man gjør til daglig og hva målet med treningen er, sier Norum.

NRKs treningsekspert, Yngvar Andersen, er enig at «planken» ikke er den beste øvelsen.

TRENINGSEKSPERT: Yngvar Andersen, eier av «Mykje Meir» og programleder i NRK. Foto: Frode Hansen
- Jeg er enig i at planken ikke er den beste øvelsen. Men det er en forholdsvis enkel øvelse. Og jeg er overbevist om at det er bedre å gjøre den enn ikke å gjøre noe. Når vi gir råd er det rettet mot grupper. For utrente er det en fin måte å komme i gang på. Men for veltrente er det mange teknisk vanskelige øvelser som er mye bedre og for de ville jeg ikke gitt planken som en øvelse, sier Andersen.

Kari Jaquesson mener følgende om «planken»:

- Kari Bø har rett i at planken ikke er en funksjonell øvelse. Men det spiller ingen rolle, fordi de fleste trener for å se bedre ut. Det er mange øvelser som ikke er funksjonelle som former kroppen. Personlig liker jeg å gjøre andre ting når jeg tar planken, armhevninger for eksempel. Det er også er variant av planken. Planken er også en utmerket øvelse fordi du merker fremgangen så fort, sier Jaquesson.

TRENINGSEKSPERT: Kari Jaquesson. Foto: Jan Petter Lynau / VG

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Helse og medisin

Norsk Borreliose Senter stenger dørene

Flått-senteret som ledes av Rolf Luneng legger inntil videre ned driften, etter at Luneng ble fratatt sin legeautorisasjon.

Les hele saken

Ahus: 29 intensivsykepleiere har sluttet

Hittil i år har 29 sykepleiere ved intensivavdelingen på Ahus valgt å slutte i jobben. Det er tre ganger så mange som i et normalår.

Les hele saken

Amerikansk flåttlege forsvarer Luneng

En av USAs fremste flåttleger oppfordrer norske helsemyndigheter til å sette seg inn i ny statistikk og ny internasjonal forskning, før de kaster alvorlig syke pasienter ut i uvisshet.

Les hele saken

Vektklubb

Vektklubb

McDonald's legger kalori-kortene på bordet

Først begynte de å tilby salat, deretter frukt. Nå vil McDonald's også hjelpe kundene med å telle kalorier.

Les hele saken

Eksperter slakter slankeslange

(VG Nett) En slange stukket ned i magesekken - via nese og munn - gjør det mulig for deg å tømme magesekken etter et godt måltid.

Les hele saken

Én av ti kan være treningsavhengig

(VG) Trening er sunt - men ikke alltid. Hele en av ti fysisk aktive kan være treningsnarkomane, og fenomenet ser ut til å bre om seg.

Les hele saken

» Gå til Vektklubb.no

Overvektig? Sjekk din BMI med Vektklubb.no

Test deg selv:

cm kg

Sex og samliv

Foto: NTB Scanpix

Forsker: Kvinner kan lukte seg frem til den rette

Luktesansen kan være et viktig redskap i kvinnens jakt på «den rette», ifølge forsker. Iallfall den som passer henne best genetisk.

Les hele saken

Her skal det selges sex

Følger du reglene på disse skiltene kan du lovlig benytte deg av verdens eldste yrke.

Les hele saken

Foto: AP

TV-stjerne ut av skapet

«Prison Break»-stjernen Wentworth Miller (41) står for første gang åpent frem som homofil. Tidspunktet er ikke tilfeldig.

Les hele saken

Slanking

TV-PREMIERE: Sterk slanke-TV

Endelig et bra slankeprogram på TV igjen!

Les hele saken

Stem på Årets medlem 2012!

De har stått imot søtsug og bekjempet lysten til å tilbringe kveldene på sofaen. Nå er de slanke, sterke og sunne!

Les hele saken

Forskere advarer mot slankepiller

Amerikanske forskere mener slankepiller som selges over disk i Norge kan føre til at organer svikter og kreftmedisin fungerer dårligere. Norske myndigheter er ikke bekymret.

Les hele saken

Kosthold

- Dette er ikke noe vi bestemødre bør få på oss

Kari-Ann Grønsund synes det er flaut at bestemødre gir barnebarna mye kosemat slik at de blir tykke.

Les hele saken

Mattilsynet advarer mot helsefarlige kosttilskudd

Kosttilskudd kan føre til helseskader, kreft og død. Det melder Mattilsynet i ny rapport.

Les hele saken

- Ekstremt feil og veldig uheldig

(VG Nett) Cornelis Elander, personlig trener for flere Hollywood-stjerner, mener Yngvar Andersen kriminaliserer bruken av kosttilskudd ved å sammenligne det med doping.

Les hele saken

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex og samliv

Klikk her for å gå til forumet