Har hatt ett år med godtestopp

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Helse

Annonseinfo

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex

Klikk her for å gå til forumet

Har hatt ett år med godtestopp

Bli inspirert av familien

VELLYKKET GODTERISTOPP: - Det har stort sett gått overraskende bra for alle sammen, roser far og initiativtager, Jo Inge Nes. Foran fra venstre Mira (14), mamma Lillian Sæther Nes (40), Joakim (11) og Nora (15). Pappa Jo Inge Nes bak. De har for lengst funnet reisemålet, Orlando i Florida på kartet. Foto: Hanne Eide Andersen
VELLYKKET GODTERISTOPP: - Det har stort sett gått overraskende bra for alle sammen, roser far og initiativtager, Jo Inge Nes. Foran fra venstre Mira (14), mamma Lillian Sæther Nes (40), Joakim (11) og Nora (15). Pappa Jo Inge Nes bak. De har for lengst funnet reisemålet, Orlando i Florida på kartet. Foto: Hanne Eide Andersen
Publisert 18.12.11 - 18:44, endret 04.01.12 - 09:44 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

SUNNDALSØRA (VG) Familien Sæther Nes på fem har ikke spist godterier siden nyttår, men synes gevinstene er store.

VG Nett følger

Godteri er:

  • Brus og drikke med høyt sukkerinnhold (melkeprodukter, iste, juicer osv.).
  • Sjokolade, smågodt, is og «slikkerier».

    Unntak:
  • Iste eller lettbrus en dag i uken.
  • Salte snacks en dag i uken.
  • Sjokolademelk, iste eller havrekjeks på fotballkamper, tentamen, avslutninger, bursdager og lignende, maks én gang i uken.
  • Vanlig dessert etter middag.
  • Alle får ett påskeegg med godteri hver.
  • Kalendergodt i desember.

Etter et godterifritt år trener hele familien, har mer kunnskap om alt de spiser og pappa Jo Inge Nes får endelig gi blod.

Og snart er hovedpremien i boks: En drømmereise til USA!

I romjulen i fjor inngikk hele familien en skriftlig kontrakt: Å kutte ut godteri, sukkerholdige drikker og lettbrus fra 1. januar i år til vinterferien 2012, mot en valgfri drømmereise til en verdi av minst 50 000 kroner og 2000 kroner til hver av ungene i lommepenger.

Les om da familien Sæther Nes bestemte seg for ett år siden

15. februar reiser familien til Florida. 16 dager med bading, shopping og Disneys fornøyelsesparker venter.

- Hele turen er bestilt. Ingen sprekker så tett oppunder avreise, mener pappa Jo Inge Nes (39).

Les om tips til andre familier nederst i saken

Avvist som blodgiver

SPARTE GODTERIPENGER: Joakim har spart mange av lommepengene sine som han vanligvis ville kjøpt godteri for, på en egen feriebøsse. Foto: Hanne Eide Andersen
Han tok initiativ til prosjektet etter at han i fjor høst ble avvist som blodgiver på grunn av for høyt blodtrykk. Nå medgir han at han ikke har nådd målet om å gå ned 17,6 kilo.

- Jeg har gått ned syv-åtte kilo, men er fornøyd totalt. Jeg har fått mye mer muskelmasse og betraktelig bedre form. Helsegevinstene teller mer enn antall kilo, sier Jo Inge, som nå er fast blodgiver.

Da VG møtte familien i januar i år, fikk han vondt i knær og rygg av å jogge eller å gå i nedoverbakker. Nå både løper og svømmer han flere ganger i uken, og trener tyve minutter styrke for kjernemuskulaturen hver dag. Som trommeslager og perkusjonist har Jo Inge sytti-åtti reisedøgn i året på turné med blant annet Rikskonsertene.

- Turnélivet blir lett stillesittende og usunt i matveien. Nå trener jeg jevnlig, til og med på turné, sier Jo Inge, og tilføyer at hele familien har begynt å trene mer, gjerne sammen.

Les også:Slik snakker du med barn om ovevekt

- Nesten hver kveld er det aktivitet på treningsrommet på loftet.

Mange diskusjoner

Mange har ledd av kontrakten, andre synes den er for streng.

- Men uten den hadde det aldri gått. Mange foreldre i dag er redd for at unger får for mye ansvar og forbud. Men unger trenger klare grenser og tydelige retningslinjer, mener Jo Inge.

Kontrakten inneholder både definisjon på «godteri» og en liste over unntak. Både påske, 17. mai og jul er alt lov. Men er boller med sjokolade lov i kaffelag? Grillet marshmallows og kjeks med sjokoladetrekk på fjelltur?

- Diskusjonene har vært tøffe til tider, men virket bevisstgjørende på oss alle. Vi har måttet sette oss inn næringsinnholdet i både godteri og matvarer. Vi har lært mye, og håper ungene tar det med seg når de selv begynner å handle, sier Lillian.

Les også:Fire veier til et lettere liv

Etter VG-intervjuet i januar i år, ble Jo Inge kontaktet av både P4 og NRK for radiointervju om prosjektet.

- Jeg la det også ut på Facebook. Vi har blitt fulgt med argusøyne av både kjente og ukjente, sier Jo Inge.

- Men det har bare vært veldig motiverende!

Ekspert: - Inspirerende

Ernæringsfysiolog i VGs Vektklubb.no, Line Kristin Johnson. Foto: VG
Line Kristin Johnson, klinisk ernæringsfysiolog ved Senter for sykelig overvekt (SSO) ved Sykehuset Vestfold i Tønsberg, og kostekspert i VGs Vektklubb.no, tror andre kan bli inspirert av familien Nes.

- Det er flott å gjøre livsstilsendring til et felles familieprosjekt. De voksne er gode rollemodeller for barna, og det er bra at kontrakten forplikter de voksne til å ha sunne alternativer tilgjengelig, sier hun.

- Unntakene er viktig, men barn kan like grenser og regler i forhold til mat som med alt annet. De synes som regel det er gøy med et konkurranseelement og premiering, sier hun.

- Men det trenger ikke være et så stort prosjekt som dette. Ikke alle kan friste med en så stor premie, og man må heller ikke gjøre så store kutt for å få en helsegevinst. Ha for eksempel som prosjekt å ta lørdagen tilbake som godteridag, sier hun.

Tips til andre familier

1. Kontrakten bør være detaljert og tydelig, og alle må være med på å lage den. Da blir det minst diskusjoner i ettertid.

2. Ikke fir på kravene, da sklir det lett ut. Sanksjonene for regelbrudd må være tydelig i kontrakten. Det er lov å gjøre feil, men sprekker man bevisst, må man ta straffen.

3. «Fridager», f.eks. 17. mai og påske, er viktig, men ikke ha for mange. Husk at mange barn går i 20-30 bursdager i året.

4. Vær forberedt på diskusjoner og spørsmål fra ungene. Forklar dem hva usunn mat og drikke inneholder, hvorfor det er usunt og helsegevinstene av et sunnere kosthold.

5. Ta ansvar for å ha å ha frukt og andre sunne alternativer tilgjengelig.

FØLG VEKTKLUBB.NO PÅ FACEBOOK!

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3604 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Helse og medisin

Vil lære hunden å lukte eggstokkreft

(VG Nett) Amerikanske forskere prøver å lære tre hunder å lukte seg frem til eggstokkreft. En norsk overlege mener prosjektet er dømt til å mislykkes.

Les hele saken

Tatoveringer kan skjule kreft i føflekkene dine

Har du tatoveringer? Ny forskning viser at du bør passe ekstra godt på føflekkene som gjemmer seg under blekket.

Les hele saken

Høyest dødlighet for barn med hjernesvulst ved Oslo universitetssykehus

Av barna som ble behandlet for hjernesvulst ved Oslo universitetssykehus, døde flere innen fem år enn ved de andre sykehusene i Norge.

Les hele saken

Vektklubb

Vektklubb

McDonald's legger kalori-kortene på bordet

Først begynte de å tilby salat, deretter frukt. Nå vil McDonald's også hjelpe kundene med å telle kalorier.

Les hele saken

Eksperter slakter slankeslange

(VG Nett) En slange stukket ned i magesekken - via nese og munn - gjør det mulig for deg å tømme magesekken etter et godt måltid.

Les hele saken

Én av ti kan være treningsavhengig

(VG) Trening er sunt - men ikke alltid. Hele en av ti fysisk aktive kan være treningsnarkomane, og fenomenet ser ut til å bre om seg.

Les hele saken

» Gå til Vektklubb.no

Overvektig? Sjekk din BMI med Vektklubb.no

Test deg selv:

cm kg

Sex og samliv

Partnere ligner hverandre lenge før de møtes

Kjærester, samboere og ektefeller ligner på partneren sin. De gjør det før de møtes, og de blir enda likere hverandre de første årene de er sammen.

Les hele saken

Undersøkelse: Menn forventer sex på tredje date

Menn er mindre tålmodige enn kvinnene de er på date med.

Les hele saken

Foto: STIAN LYSBERG SOLUM

Mener norske gutter presses til sex

(VG Nett) Sexologisk rådgiver Tore Holte Follestad mener det ikke bare er unge jenter som presses til å ha sex, og at bildet av guttene som seksuelle jegere er en myte.

Les hele saken

Slanking

TV-PREMIERE: Sterk slanke-TV

Endelig et bra slankeprogram på TV igjen!

Les hele saken

Stem på Årets medlem 2012!

De har stått imot søtsug og bekjempet lysten til å tilbringe kveldene på sofaen. Nå er de slanke, sterke og sunne!

Les hele saken

Forskere advarer mot slankepiller

Amerikanske forskere mener slankepiller som selges over disk i Norge kan føre til at organer svikter og kreftmedisin fungerer dårligere. Norske myndigheter er ikke bekymret.

Les hele saken

Kosthold

- Dette er ikke noe vi bestemødre bør få på oss

Kari-Ann Grønsund synes det er flaut at bestemødre gir barnebarna mye kosemat slik at de blir tykke.

Les hele saken

Mattilsynet advarer mot helsefarlige kosttilskudd

Kosttilskudd kan føre til helseskader, kreft og død. Det melder Mattilsynet i ny rapport.

Les hele saken

- Ekstremt feil og veldig uheldig

(VG Nett) Cornelis Elander, personlig trener for flere Hollywood-stjerner, mener Yngvar Andersen kriminaliserer bruken av kosttilskudd ved å sammenligne det med doping.

Les hele saken

Diskusjon - Helse

Klikk her for å gå til forumet

Diskusjon - Sex og samliv

Klikk her for å gå til forumet