Film - Oh Boy

Søk i VG Netts filmdatabase

Oh Boy

Oh Boy

VG anmelder filmen

Film: Litt av en dag

«Oh Boy»

Publisert 16.08.13 - 14:05, endret 17.08.13 - 14:09 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Dersom de hadde laget en film om Vegard Skjervheim, som i fjor ga «generasjon Y» et ansikt ved å stå frem som «profesjonell NAV'er», hadde den kanskje blitt omtrent som «Oh Boy».

Niko Fischer (Schilling) gjør ingenting. Han droppet ut av jusstudiene for to år siden, uten å fortelle far som betaler for moroa, og går nå stort sett rundt og flanerer i Berlin.

«Oh Boy» følger en uvanlig begivenhetsrik dag i livet hans. Alt han egentlig ville ha, var en kopp kaffe. I stedet må han dumpe kjæresten sin, ta en tur innom myndighetene (han har mistet lappen på grunn av fyllekjøring), treffe sin sinte far på golfbanen, stikke innom et filmsett, møte en gammel skolebekjent - og bli droppet av henne. Dagen ender med et skjebnesvangert møte med en gammel fyllik på en kneipe.

Ennskjønt «skjebnesvangert»? Ingenting virker å virkelig gå inn på den giddalaust ubehjelpelige unge mannen. Han vet ikke hva han vil med livet. Han vet bare at han vil ha kaffe.

«Oh Boy» er en episodisk, «hip» liten film, skutt i jazzete sorthvitt. Filmspråket er nesten «cinéma vérité»,
dokumentarisk. Det er også et atmosfærisk portrett av en by, og en selvsikker, stilsikker, riktig så morsom debutfilm fra en regissør (og en skuespiller, Schiller) det kan være smart å følge videre.

MORTEN STÅLE NILSEN

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Ingen terningkast registrert!

Lesernes anmeldelser

Ingen anmeldelser registrert!

Siste film-saker på VG Nett:

Foto: AP

J.K. Rowling klar for nye filmer i «Potter»-land

Harry Potter dukker ikke opp i den nye filmserien, men handlingen blir likevel inspirert av den legendariske tryllegutten.

Les hele saken

Foto: AFP

Nicole Kidman kjørt overende av fotograf på sykkel

Nicole Kidman (46) ramlet på alle fire da en mann som forsøkte å ta bilde av henne i New York, i stedet syklet rett på filmstjernen.

Les hele saken

Foto: Fra filmen

Dinosaurene kommer tilbake

22 år etter at de gjorde sitt inntok på kinolerretet i «Jurassic Park», er det duket for mer dinosaurdrama.

Les hele saken

Nicholson: - Jeg kommer ikke til å jobbe til jeg dør

Jack Nicholson (76) avkrefter at han sliter med hukommelsen, men sier at han ikke kommer til å jobbe til han dør.

Les hele saken

Emmy-nominerte Deeyah: Laget TV-dokumentar om tvangsekteskap

Deeyah Khan (36) laget Emmy-nominerte «Banaz - A Love Story», en dokumentar om æresdrap. Nå er hun klar med filmen «The Disappeared» for TV-kanalen ITV i Storbritannia.

Les hele saken