Film - The Way, Way Back

Søk i VG Netts filmdatabase

The Way, Way Back

The Way, Way Back

VG anmelder filmen

FILM: Søt sommer

«The Way, Way Back»

Publisert 25.07.13 - 11:59, endret 25.07.13 - 11:59 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Duncan (James) er en ensom, engstelig gutt, midt i krampepuberteten, med et tungt, Magnus Carlsensk ansikt.

At han er på vei til sommerferie med mammas nye kjæreste, Trent, og hans babe'ete og bitchy datter, gjør ikke livet lettere.

Den smålige stefaren, overbevisende kjipt spilt av den ellers så joviale Steve Carell, kjører dem i en gammel Oldsmobile med liksom-trepanel på sidene, og konsoliderer sin «douchebag»-status da han opplyser Duncan om at han oppfatter den unge, engstelige gutten som en «treer på en skala fra 1 til 10».

Vel fremme i en typisk sommerby for den amerikanske middelklassen, finner Duncan trøst i en jentesykkel han kommer over i garasjen, REO Speewagons powerballade «Can't Fight This Feeling» og den noe eldre, blonde og sjelfulle nabojenta Susanna (vi skjønner at hun er annerledes - hun leser bøker på stranden mens de andre jentene bare sladrer om kjærester).

Og mens forholdet mellom mor og den nye stefaren begynner å slå sprekker etter en serie pinlige parmiddager og hyppig marihuanarøyking, blir Duncan tatt under vingene til en rappkjeftet kjekkas, Owen (Rockwell). Han gir guttungen en jobb på det lokale badelandet, lærer ham det lille han kan om livet og kjærligheten, og fyller rollen ellers rollen som farsfiguren den 14 år gamle gutten så desperat trenger.

«The Way, Way Back» - et slags møte mellom Roy Anderssons «En kärlekshistoria» (1970), med alle sine resignerte voksne, og «Adventureland» (2009), med alle sine håpefulle unge, er en ganske typisk «sommeren som forandret alt»-historie.

Duncans metamorfose fra innesluttet hengehue til ung mann med mål og mening i livet, føles litt vel smertefri. Historien som sådan er svært forutsigbar. Det basale fotoarbeidet, og bruken av sentimental popmusikk for å illustrere personlige gjennombrudd, lukter TV-serie for ungdom.

Apropos TV-serie for ungdom: Det er lite her som en hvilken som helst episode av «Freaks And Geeks» (1999) ikke gjorde litt morsommere, litt bedre og litt sannere.

Men. Det er en godt spilt, sjarmerende og sympatisk film, dette - vanskelig ikke å blitt litt gladere av.

MORTEN STÅLE NILSEN

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Ingen terningkast registrert!

Lesernes anmeldelser

Ingen anmeldelser registrert!

Siste film-saker på VG Nett:

Foto: AP

J.K. Rowling klar for nye filmer i «Potter»-land

Harry Potter dukker ikke opp i den nye filmserien, men handlingen blir likevel inspirert av den legendariske tryllegutten.

Les hele saken

Foto: AFP

Nicole Kidman kjørt overende av fotograf på sykkel

Nicole Kidman (46) ramlet på alle fire da en mann som forsøkte å ta bilde av henne i New York, i stedet syklet rett på filmstjernen.

Les hele saken

Foto: Fra filmen

Dinosaurene kommer tilbake

22 år etter at de gjorde sitt inntok på kinolerretet i «Jurassic Park», er det duket for mer dinosaurdrama.

Les hele saken

Nicholson: - Jeg kommer ikke til å jobbe til jeg dør

Jack Nicholson (76) avkrefter at han sliter med hukommelsen, men sier at han ikke kommer til å jobbe til han dør.

Les hele saken

Emmy-nominerte Deeyah: Laget TV-dokumentar om tvangsekteskap

Deeyah Khan (36) laget Emmy-nominerte «Banaz - A Love Story», en dokumentar om æresdrap. Nå er hun klar med filmen «The Disappeared» for TV-kanalen ITV i Storbritannia.

Les hele saken