Film - Percy Jackson: Monsterhavet

Søk i VG Netts filmdatabase

Percy Jackson: Monsterhavet

Percy Jackson: Monsterhavet

VG anmelder filmen

Computergrafikkmonster-universitetet

«Percy Jackson: Monsterhavet»

Publisert 16.08.13 - 14:01, endret 17.08.13 - 14:06 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

«Percy Jackson & lyntyven» (2010), basert på Rick Riordans bokserie om den greske guden Poseidons kjødelige sønn, «halvbloden» Percy, var muligens ingen kommersiell «flopp». Men den luktet som én.

Det er en smule overraskende at det nå foreligger en oppfølger.

Den gode nyheten er at den er bedre enn forgjengeren. Den dårlige nyheten er at den bare er ørlite grann bedre.

«Percy Jackson: Monsterhavet» er selvsagt nok en gang basert på en bok i Rick Riordans serie. Om unge Percy, den greske guden Poseidons kjødelige sønn, en såkalt «halvblod».

Handlingen? Må vi? Huff, OK da: Et tre, i sin tid vokst ut av halvbloden Thalia, Zevs datter, er i ferd med å visne. Med det vil forsvarsmuren rundt «Camp Half-Blood», halvblodenes hjem, bli sårbar for farer utenfra - spesifikt et komplott som dreier seg om å gjenopplive den falne titanen Kronos. (Han er svært sint).

For å unngå dette, må våre helter - Percy og Annabeth, samt satyren Grover og kyklopen Tyson - legge ut på jakt etter «Det gylne skinnet», et tipptopp teppe som kan fikse det meste.

Så er CGI-festen i gang. «Percy Jackson: Monsterhavet» er så stappfull av datagrafikkeffekter at den praktisk talt er en tegnefilm. Vi møter monstre både sjø og land, de fleste av dem gyllent glorete for å liksom se «greske» ut. Filmen vil være julaften for små gutter som aldri blir lei av å se mennesker sloss mot animerte beist, og en gigantisk tålmodighetsprøve for alle andre. (Filmen har 11 års aldergrense, men er ganske skummel).

«Percy Jackson: Monsterhavet» besitter ikke fnugg av magi. Historien er enkel, men regissør Freudenthal klarer likevel å klusse den til - det er nok en fordel å kjenne «Jackson-universet» godt på forhånd om man ønsker å følge med i alle de forvirrende svingene. Det lille som finnes av sjarm her, besørges av de måtelig engasjerende skuespillerne.

OK. De lager ikke flere «Harry Potter»-filmer. Det er derfor denne dårlige kopien finnes. Vi får sette vår lit til den kommende «Hunger Games»-filmen i stedet.

MORTEN STÅLE NILSEN

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Ingen terningkast registrert!

Lesernes anmeldelser

Ingen anmeldelser registrert!

Siste film-saker på VG Nett:

Foto: AP

J.K. Rowling klar for nye filmer i «Potter»-land

Harry Potter dukker ikke opp i den nye filmserien, men handlingen blir likevel inspirert av den legendariske tryllegutten.

Les hele saken

Foto: AFP

Nicole Kidman kjørt overende av fotograf på sykkel

Nicole Kidman (46) ramlet på alle fire da en mann som forsøkte å ta bilde av henne i New York, i stedet syklet rett på filmstjernen.

Les hele saken

Foto: Fra filmen

Dinosaurene kommer tilbake

22 år etter at de gjorde sitt inntok på kinolerretet i «Jurassic Park», er det duket for mer dinosaurdrama.

Les hele saken

Nicholson: - Jeg kommer ikke til å jobbe til jeg dør

Jack Nicholson (76) avkrefter at han sliter med hukommelsen, men sier at han ikke kommer til å jobbe til han dør.

Les hele saken

Emmy-nominerte Deeyah: Laget TV-dokumentar om tvangsekteskap

Deeyah Khan (36) laget Emmy-nominerte «Banaz - A Love Story», en dokumentar om æresdrap. Nå er hun klar med filmen «The Disappeared» for TV-kanalen ITV i Storbritannia.

Les hele saken