Film - Safe Haven

Søk i VG Netts filmdatabase

Safe Haven

Safe Haven

VG anmelder filmen

Film: Mageplask i tårepølen

«Safe Haven»

Publisert 20.06.13 - 09:53, endret 20.06.13 - 09:53 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Når du har fått i deg så mye søtstoff at det er hakket før diabetes type 2, smeller Hallström og Sparks til med dobbel vannbakkels, trelags marsipankake og medfølgende sukkersjokk.

Joda, en vet hva en har i vente fra filmatisering av en Nicholas Sparks-roman. Han er den mannlige Barbara Cartland som ga oss «Flaskeposten», «The Notebook» og «Dear John». Sparks gir oss menn og kvinner som opplever kjærlighet på tvers av konvensjoner, men som utfordres av tragiske omstendigheter. Hent papirlommetørklene og åpne vannkrana!

I «Safe Haven» er det den amerikanske «Skal vi danse»-stjernen Julianne Hough som møter «Transformers»-offiseren Josh Duhamel. Hun flykter fra en mørk fortid vi bare skimter i korte glimt, men som involverer en blodig kniv, endring av utseendet og en flukt fra politiet per buss.

Under et stopp i en søvnig sørstatsby bestemmer Katie, som hun heter, seg for å bli værende. Hun får seg hjem, jobb og en gryende romanse med Alex - eieren av den lokale landhandleren. Han er enkemann med to små barn og tilfeldigvis byens beste mannebein. Som kontrast til idyllen klippes det jevnlig til politimannen Tierneys (David Lyons) stadig mer desperate jakt på Katie i byen hun rømte fra.

Og så kan du jo gjette hva som skjer. Nei da, du skjønner selvfølgelig akkurat hva som kommer til å skje. Og det er greit å levere generiske romantiske dramaer, men det kunne være en idé å utøve en ørliten smule selvbeherskelse i effektbutikken.

Regissør Lasse Hallström, som har vist at han ikke er redd for sentimentalitet og vet å bruke den i «Mitt liv som hund» (1985), «Hva er det med Gilbert Grape» (1993) og «Siderhusreglene» (1999), tar her mageplask i tårepølen.

Han jobbet med Sparks også på «Dear John» (2010), og i «Safe Haven» brøler han ut det som kunne vært små stikkord-hvisk. I stedet for en sildrende bekk av oppbyggede emosjoner, blir det full følelses-foss fra første fiolin.

Filmen starter med en thriller-tone som bevares lurende underveis. Alle scener med den intense politimannen er akkompagnert av truende musikk. Mens i småbyen er det ikke måte på hvor mye gitarer og fløyter leker seg mens solen spiller i løvverket. Og for all del, det ser pent og polert ut.

Også skuespillet er glatt. Duhamel har ikke annen oppgave enn å se sjarmerende og sårbar ut, og det gjør han til gangs. Hough er søt som sukkertøy, eventuelt som en ung Meg Ryan, men kommer til kort med å formidle nyansene rollen krever. Lyons som politimannen er så overdreven intens at det ofte vipper over i det latterlige.

Når slutten endelig kommer, etter for lange, men obligatoriske doser bonding med barna, flørting i bølgene og «overraskende» regnskur på romantisk utflukt, er det med noen vrier som får deg til å hikste - vel så mye av latter som av sinnsbevegelse.

Dette kan være en grei opplevelse - en halvkomatøs søndag i sofakroken med TV-en på TV 2 Bliss. Men å måtte betale for det er til å grine av.

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Ingen terningkast registrert!

Lesernes anmeldelser

Ingen anmeldelser registrert!

Siste film-saker på VG Nett:

Bruce Willis ut, Harrison Ford inn i storfilm

Ifølge amerikanske medier skal action-veteranen Harrison Ford spille i den tredje «Expendables»-filmen som får premiere sommeren 2014.

Les hele saken

Leo lager film om Harald Hardråde

Hollywood-stjernen skal produsere storfilm om den norske vikingkongen som herjet på 1000-tallet.

Les hele saken

Erik Poppe-film til Montreal filmfestival

Erik Poppes drama «A Thousand Times Good Night» med stjerner som Juliette Binoche og Nikolaj Coster-Waldau i hovedrollene, er tatt ut til hovedkonkurransen på filmfestivalen i Montreal.

Les hele saken

Gran Turismo blir film

Får samme produsenter som Fifty Shades of Grey.

Les hele saken

Føling i filmfjæra: De beste strandfilmene

Uansett om det er knallsol eller ti grader og kuling der du er i Sommer-Norge, kan du fremdeles ta deg en dukkert - fra sofaen.

Les hele saken