Film - Only God Forgives

Søk i VG Netts filmdatabase

Only God Forgives

Only God Forgives

VG anmelder filmen

Film: I blodtåka

«Only God Forgives»

Publisert 30.05.13 - 11:16, endret 30.05.13 - 11:23 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Dansken som gikk seg vill i Bangkok.

Etter den uutgrunnelig mesterlige «Drive» var det knyttet store forventninger til den danske regissørens nye samarbeid med Hollywood-gullgutten Ryan Gosling. «Only God Forgives» er en voldsom nedtur, en pretensiøs voldsopera overlesset med symbolikk.

Vi befinner oss i et glovarmt Bangkok, utlagt i filmen i en slags søvnig tilstand i mørkerødt fra første bilde. Man kjøper den fremmedgjorte følelsen Winding Refn forsøker å skape. Det er en rett-frem hevnhistorie som egentlig fortelles i «Only God Forgives». Pakket inn i lag på lag med kunstfilm-estetikk kan man få inntrykk av at det ligger noe mer under. Det gjør det ikke.

Det amerikanske brødreparet Billy og Julian driver lyssky virksomhet i Bangkok. Førstnevnte går berserk og tar livet av en 16 år gammel prostituert, noe som setter i gang en hevnspiral som tar helt av. Mer skal ikke avsløres annet enn at moren deres - og matriark for den kriminelle virksomheten - snart ankommer Bangkok.

(Over)spilt av Kristin Scott Thomas er det årets desidert mest dustete filmfigur. Fullstendig malplassert i filmen får vi blant annet høre henne greie ut om sine sønners penis-størrelser. Utilsiktet eller ei, le gjorde jeg også av Bangkoks politisjef (En av Goslings hovedfiender), som drar opp sverd fra ryggen hvor enn han måtte befinne seg. Man tar seg i å stoppe opp ved slikt fordi historien som fortelles engasjerer absolutt null og niks.

Gosling er også dårlig for første gang på flere filmer, helt flat og uttrykksløs dasser han rundt. Ingenting ved ham fascinerer verken på godt eller vondt, og mor-sønn komplekset er ganske keitete lagt fram. Musikken var noe av det som gjorde «Drive» til en stor film. Lydsporet er tyngre og seigere denne gang, som på et dommedagsvorspiel med gravalvorlige «gothere» på 20 år - med innlagte flyalarmer. Winding Refn fremstår denne gang som en Lynch uten gåtene, som en Tarantino uten humoren. Det er simpelthen ikke mye å ta med seg fra «Only God Forgives» annet enn hyperstilisert vold i rødt og svart.

ØYSTEIN DAVID JOHANSEN

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Ingen terningkast registrert!

Lesernes anmeldelser

Ingen anmeldelser registrert!

Siste film-saker på VG Nett:

Bruce Willis ut, Harrison Ford inn i storfilm

Ifølge amerikanske medier skal action-veteranen Harrison Ford spille i den tredje «Expendables»-filmen som får premiere sommeren 2014.

Les hele saken

Leo lager film om Harald Hardråde

Hollywood-stjernen skal produsere storfilm om den norske vikingkongen som herjet på 1000-tallet.

Les hele saken

Erik Poppe-film til Montreal filmfestival

Erik Poppes drama «A Thousand Times Good Night» med stjerner som Juliette Binoche og Nikolaj Coster-Waldau i hovedrollene, er tatt ut til hovedkonkurransen på filmfestivalen i Montreal.

Les hele saken

Gran Turismo blir film

Får samme produsenter som Fifty Shades of Grey.

Les hele saken

Føling i filmfjæra: De beste strandfilmene

Uansett om det er knallsol eller ti grader og kuling der du er i Sommer-Norge, kan du fremdeles ta deg en dukkert - fra sofaen.

Les hele saken