Film - Dypet

Søk i VG Netts filmdatabase

VG anmelder filmen

Film: Frådende drama

«DYPET»

Publisert 11.04.13 - 08:00, endret 11.04.13 - 07:58 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Du kjenner formelig de frĺdende sjřmassene og den bitende kulda i marg og bein nĺr du ser Dypet.

Kormakurs drama er realistisk nærgående og samtidig jordnært.
Den islandske regissøren har tatt fatt i en opprivende hendelse fra 1984: Kun en mann overlevde etter at en tråler forliste utenfor kysten av Island vinterstid. Han svømte i seks timer, og vandre noen timer i tagget lavastein før han nådde hjelp. Mirakelet ble naturlig nok underlagt vitenskapelig forskning.

Filmen er intens og sober på samme tid. Det finnes ikke antydning til heltedyrkelse eller pynting på virkeligheten. Med realistisk nærhet ala Tobias Lindholms "kapringen", som nå går på norske kinoer, treffer også denne filmen med sin intense pågåenhet.

Det starter allerede med beskrivelsen av fiskernes siste natt på byen før nest tokt på havet. Fyll, fanteri, vennskap og ømhet filtreres sammen i et lite samfunn der naturen har hovedrollen, enten det gjelder det endeløse havet eller de ulmende lavamassene. Kormakurs evne til å ta menneskers røffe tilstand på kornet er godt synlig.

Havets og naturkreftenes makt er overveldende skildret. Voldsomheten og støyen i havets kraft er av en slik karakter at du nærmest kjenner saltvannet sluke deg. Olafson, i rollen som den overlevende fiskeren, er med sin praktiske teft og bunnløse overlevelsesvilje et eksempel på hva menneskelig viljestyrke kan utrette under ekstreme forhold.

Siste del av filmen er viet etterdønningene av dramaet. Tonen er langt mer stillferdig i form og innhold. En kort stund undres man om det svekker filmen, men nettopp denne edruelige nøkternheten er med på å bekrefte det troverdige i selve dramaet.

Kormakur poengterer at filmen er tilegnet islandske fiskere. De har med «Dypet» fått en verdig gave.

Borghild Maaland

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Ingen terningkast registrert!

Lesernes anmeldelser

Ingen anmeldelser registrert!

Siste film-saker på VG Nett:

Foto: AP

J.K. Rowling klar for nye filmer i «Potter»-land

Harry Potter dukker ikke opp i den nye filmserien, men handlingen blir likevel inspirert av den legendariske tryllegutten.

Les hele saken

Foto: AFP

Nicole Kidman kjørt overende av fotograf på sykkel

Nicole Kidman (46) ramlet på alle fire da en mann som forsøkte å ta bilde av henne i New York, i stedet syklet rett på filmstjernen.

Les hele saken

Foto: Fra filmen

Dinosaurene kommer tilbake

22 år etter at de gjorde sitt inntok på kinolerretet i «Jurassic Park», er det duket for mer dinosaurdrama.

Les hele saken

Nicholson: - Jeg kommer ikke til å jobbe til jeg dør

Jack Nicholson (76) avkrefter at han sliter med hukommelsen, men sier at han ikke kommer til å jobbe til han dør.

Les hele saken

Emmy-nominerte Deeyah: Laget TV-dokumentar om tvangsekteskap

Deeyah Khan (36) laget Emmy-nominerte «Banaz - A Love Story», en dokumentar om æresdrap. Nå er hun klar med filmen «The Disappeared» for TV-kanalen ITV i Storbritannia.

Les hele saken