Film - En som deg

Søk i VG Netts filmdatabase

En som deg

En som deg

VG anmelder filmen

Film: Halvferdig arbeid

Publisert 31.01.13 - 08:27, endret 31.01.13 - 11:25 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Bredt anlagt norsk storbyhyllest til kjærligheten som snubler i sine egne manustråder.

Det er mye positivt å si om regidebuten til Eirik Svensson. Filmen er nydelig fotografert og lyssatt; den europeiske storby-feelingen sitter som et skudd, ja selv i Oslo! Faktisk får man tro på kjærligheten og den store forelskelsen også - slik den isolert fremstår i filmen. Godt hjulpet av lavmælte, skjøre opptredener fra Espen Klouman Høiner og finske Pamela Toula. Tre unge, kjekke norske menn på guttetur i Istanbul havner i leilighet ved siden av tre søte finske jenter. Kaisa og Jacob faller fort for hverandre - men da Kaisa begynner å grave i fortiden hans trekker Jacob seg unna.

De forlater hverandre uten å utveksle telefonnummer. Via tilfeldigheter havner Kaisa i Oslo på et jobboppdrag - og er det ikke sommerførten Jacob som står der i grønnsaksdisken? Nei, bare en som ligner veldig - Andreas heter han, og Kaisa finner ham interessant nok (og lik nok Jacob?) til å forelske seg på ny. Man forstår ikke helt hvorfor, og det er på manussiden «En som deg» lugger.

Muligens er det frykten for å være overtydelig som har slått til, karakterene blir nesten ikke presentert, og vi blir sittende igjen med vage hint i stedet for klare bilder. Enten mangler det i manus i utangspunktet, eller så har essensielle scener blitt liggende igjen på klippegulvet.

Man tar også noen merkelige snarveier, slike som garantert kunne vært luket bort med en ekstra manus-workshop. Noe skurrer for eksempel veldig rundt det første møtet mellom Kaisa og Jacob. Kaisa forlater venninene sine sent på natt i Istanbul for å gå i butikken, og kommer ikke tilbake. Vil det ikke være naturlig for jentene å bli litt bekymret? Nei, de legger seg for å sove, med Kaisa vandrende gatelangs i den tyrkiske storbyen. En stor avsløring som dukker opp omtrent midtveis kommer også svært bardust på - og blir hengende i luften som et kjempespørsmålstegn. «En som deg» avslører mye talent både foran og bak kameraet, men viser også med tydelighet at den pågående debatten om kvaliteten på norske filmmanus bare kan fortsette.
ØYSTEIN DAVID JOHANSEN

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Ingen terningkast registrert!

Lesernes anmeldelser

Ingen anmeldelser registrert!

Siste film-saker på VG Nett:

Bruce Willis ut, Harrison Ford inn i storfilm

Ifølge amerikanske medier skal action-veteranen Harrison Ford spille i den tredje «Expendables»-filmen som får premiere sommeren 2014.

Les hele saken

Leo lager film om Harald Hardråde

Hollywood-stjernen skal produsere storfilm om den norske vikingkongen som herjet på 1000-tallet.

Les hele saken

Erik Poppe-film til Montreal filmfestival

Erik Poppes drama «A Thousand Times Good Night» med stjerner som Juliette Binoche og Nikolaj Coster-Waldau i hovedrollene, er tatt ut til hovedkonkurransen på filmfestivalen i Montreal.

Les hele saken

Gran Turismo blir film

Får samme produsenter som Fifty Shades of Grey.

Les hele saken

Føling i filmfjæra: De beste strandfilmene

Uansett om det er knallsol eller ti grader og kuling der du er i Sommer-Norge, kan du fremdeles ta deg en dukkert - fra sofaen.

Les hele saken