Film - The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

Søk i VG Netts filmdatabase

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

VG anmelder filmen

FILM: Vampyr i solnedgang

«The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2»

Publisert 14.11.12 - 13:34, endret 14.11.12 - 13:48 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Den siste er faktisk den beste.

De fem «Twilight»-filmene - sendrektige som kunstfilmer fra det gamle Sovjetunionen - kunne med fordel ha vært komprimert til én. De er uansett så godt som identiske:

Først en time-halvannen med ménage à trois-forviklinger (denne gangen gjort verre av en lei «farskapssak») og lengsel i sakte film, akkompagnert av trist pop. Så en trussel, dernest et slag. Det er, i grove trekk, det.

Et barn er kommet til. Dølla - unnskyld, Bella - har begynt å spille på vampyrlaget. Hun og Edward gleder seg, i en velkommen avveksling fra de andre filmenes «sex = død»-propaganda, til å ligge med hverandre i 10 år sammenhengende. Så begynner de ekle volturiene å lage kvalm. Tid for slag!

Denne siste installasjonen reddes av nettopp slaget. Det foregår på en gløtte i skogen, litt borgerkrig-aktig, og er både ganske vakkert og svært voldelig.

Hoder henruller, vampyrene får nye overnaturlige krefter etter behov, Michael «britisk klyse til leie» Sheen «camper» det opp noe grenseløst og Bella finner sin nye blodsugeridentitet.

Det er den mest visuelt spenstige sekvensen i serien, men ikke i seg selv nok til at «Part 2» kan kalls en god film.

Stewart og Pattinson er simpelthen det kjedeligste paret på denne siden av Posh og Becks. Seriens mest uttrykksfulle «skuespiller» - Taylor Lautners brystkasse - er nå som oftest tildekket. Effektene er «cheesy». Romantikken blaut. Filmen står i lange perioder nesten helt stille.

Det er viktig og riktig at verdens 14 år gamle jenter får lov til å hyle og hvine og fryde seg. Og gjerne over «Twilight»-filmene.

Men det er ikke mange årene til denne serien, og denne avslutningen, kommer til å kjede dem like mye som den kjeder alle oss andre.

MORTEN STÅLE NILSEN

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Terningkast 6
  • Antall stemmer: 1
  • Gjennomsnitt: 6

Lesernes anmeldelser

"Likte filmen veldig godt, men ble ganske lurt. og likte ikke slutten på den!"

Forfatter: tonepii

Siste film-saker på VG Nett:

Bruce Willis ut, Harrison Ford inn i storfilm

Ifølge amerikanske medier skal action-veteranen Harrison Ford spille i den tredje «Expendables»-filmen som får premiere sommeren 2014.

Les hele saken

Leo lager film om Harald Hardråde

Hollywood-stjernen skal produsere storfilm om den norske vikingkongen som herjet på 1000-tallet.

Les hele saken

Erik Poppe-film til Montreal filmfestival

Erik Poppes drama «A Thousand Times Good Night» med stjerner som Juliette Binoche og Nikolaj Coster-Waldau i hovedrollene, er tatt ut til hovedkonkurransen på filmfestivalen i Montreal.

Les hele saken

Gran Turismo blir film

Får samme produsenter som Fifty Shades of Grey.

Les hele saken

Føling i filmfjæra: De beste strandfilmene

Uansett om det er knallsol eller ti grader og kuling der du er i Sommer-Norge, kan du fremdeles ta deg en dukkert - fra sofaen.

Les hele saken