Film - Lawless

Søk i VG Netts filmdatabase

Lawless

Lawless

VG anmelder filmen

Film: Blodig hjemmebrent

«Lawless»

Publisert 06.09.12 - 08:00, endret 06.09.12 - 10:42 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Forrykende hjemmebrent-underholdning fra forbudstiden, selv om blodsutgytelsene kunne vært dempet flere hakk. Vi befinner oss i Franklin county i det rurale Virginia i 1931, et område omtalt som «det våteste» under forbudstiden - hvor hjemmebrenten pipler ut fra hver eneste fattigslige lille koie.
Vi følger de tre brødrene Bondurant som gjør det svært habilt som spritpushere - helt til spesialagent Rakes fra Chicago (Guy Pearce, slesk helt på kanten av det tåpelig overspilte) dukker opp og vil ha sin del av overskuddet. By og land - ild og vann!
Flanellskjorter og vadmel mot nålstripede dresser og glatt sleik der altså. Filmen bruker mest tid på yngstebror Jack, den mest uskyldsrene - og minst interessante? - av de tre. Med et slikt valg holder man seg innenfor grensene for det noenlunde realistiske.

For selv om man gjerne skulle hatt enda flere scener med den fryktinngytende brumlebass-filosofen Forrest (storebror Tom Hardy, livsfarlig tilstede) og den pent kledde psykopat Rakes, tror jeg det kunne sendt historien av gårde i post-tarantino-land få regissører har fått dreisen på de siste ti årene.

Filmskaperne har nøysommelig gjenskapt Hillbilly-land ned til minste kokekar, nesten på grensen til det postkort-idylliske som skjærer litt med de voldsomste utbruddene her. For det er unødvendig blodig til tider. Det bør simpelthen ikke være nødvendig å måtte snu seg bort i vemmelse- jeg kommer i hvert fall ikke til å ta med meg 13-åringen min på denne som aldersgrensen åpner for. For den som tåler slikt, la det ikke herske tvil: «Lawless» engasjerende gangster-moro som lukter krutt!

ØYSTEIN DAVID JOHANSEN

  • Skriv ut artikkelen

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Ingen terningkast registrert!

Lesernes anmeldelser

Ingen anmeldelser registrert!

Siste film-saker på VG Nett:

Foto: AP

J.K. Rowling klar for nye filmer i «Potter»-land

Harry Potter dukker ikke opp i den nye filmserien, men handlingen blir likevel inspirert av den legendariske tryllegutten.

Les hele saken

Foto: AFP

Nicole Kidman kjørt overende av fotograf på sykkel

Nicole Kidman (46) ramlet på alle fire da en mann som forsøkte å ta bilde av henne i New York, i stedet syklet rett på filmstjernen.

Les hele saken

Foto: Fra filmen

Dinosaurene kommer tilbake

22 år etter at de gjorde sitt inntok på kinolerretet i «Jurassic Park», er det duket for mer dinosaurdrama.

Les hele saken

Nicholson: - Jeg kommer ikke til å jobbe til jeg dør

Jack Nicholson (76) avkrefter at han sliter med hukommelsen, men sier at han ikke kommer til å jobbe til han dør.

Les hele saken

Emmy-nominerte Deeyah: Laget TV-dokumentar om tvangsekteskap

Deeyah Khan (36) laget Emmy-nominerte «Banaz - A Love Story», en dokumentar om æresdrap. Nå er hun klar med filmen «The Disappeared» for TV-kanalen ITV i Storbritannia.

Les hele saken