Film - Rock of Ages

Søk i VG Netts filmdatabase

Rock of Ages

Rock of Ages

VG anmelder filmen

Filmanmeldelse «ROCK OF AGES»: Ufattelig tåpelig!

Publisert 09.08.12 - 09:00, endret 09.08.12 - 08:59 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Fy flate: Dette er en tilnærmet uutholdelig tåpelig film!

Egentlig, visstnok, en scenemusikal. Dog på film får den aldri, aldri! bestemt seg for hva den skal være; romantikk eller satire, moro eller tragisk, ballade eller pønk.

Dessuten er det ubegripelig hvordan det er mulig å lage en helt film kjemisk fri for en eneste original idé, lesse den opp med hele batteriet av klisjeer, pinlige øyeblikk og grassat overspill. Huff!

Det handler om en landsens jente som i 1987 drar til Hollywood for å oppfylle sine drømmer. (Sukk). Hun haver i en rockebule, treffer gutt, eksentrisk kjempemegastjerne med nykker (Cruise, ja) dukker opp. Komplikasjoner. Slutten skal vi ikke spoile. Men vi anbefaler ingen bruk av utstrakt fantasi.

Filmen forsøker å være litt «rå». Det er kropp og sex og sånn, Cruise viser svett overkropp, en uendelig lang tunge - og (ett sekund) kanskje endog en liten bunt kjønnshår. Risky!

Nåvel: Gutten og jenta er søte nok i sitt romantikkstrev. Alle de voksne stjernen lager egentlig en helt annen, tilsiktet satirisk film. Blandingen blir en ytterst pinlig tåpelighet.

Finnes det en strime av håp? Vel: En scene mellom Russell Brand og Alec Baldwin. Og musikken er selvfølgelig velprodusert. Men dette holder ikke til å trekke den opp fra en uforglemmelig dårlig en-er til en to-er, som er bare en dårlig film.

Nevnte jeg rock?

Hele filmen er i bunn og grunn et grenseløst forræderi mot alt som rock heter.

Hjelpe meg!

JON SELÅS

  • Skriv ut artikkelen

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Ingen terningkast registrert!

Lesernes anmeldelser

Ingen anmeldelser registrert!

Siste film-saker på VG Nett:

Bruce Willis ut, Harrison Ford inn i storfilm

Ifølge amerikanske medier skal action-veteranen Harrison Ford spille i den tredje «Expendables»-filmen som får premiere sommeren 2014.

Les hele saken

Leo lager film om Harald Hardråde

Hollywood-stjernen skal produsere storfilm om den norske vikingkongen som herjet på 1000-tallet.

Les hele saken

Erik Poppe-film til Montreal filmfestival

Erik Poppes drama «A Thousand Times Good Night» med stjerner som Juliette Binoche og Nikolaj Coster-Waldau i hovedrollene, er tatt ut til hovedkonkurransen på filmfestivalen i Montreal.

Les hele saken

Gran Turismo blir film

Får samme produsenter som Fifty Shades of Grey.

Les hele saken

Føling i filmfjæra: De beste strandfilmene

Uansett om det er knallsol eller ti grader og kuling der du er i Sommer-Norge, kan du fremdeles ta deg en dukkert - fra sofaen.

Les hele saken