Film - Trekvart Måne

Søk i VG Netts filmdatabase

Trekvart Måne

Trekvart Måne

VG anmelder filmen

Film: Generasjons-feelgood

«TREKVART MÅNE»

Publisert 10.07.12 - 11:38, endret 10.07.12 - 11:40 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Når en gretten smårasistisk taxisjåfør møter en veslevoksen og handlekraftig jentunge kan små hverdagslige mirakler oppstå. Det gjør det i denne feelgood filmen som i underfundig og forsiktig takt beveger seg fremover.

Hartmut er sørtysk, fordomsfull og sur. Det siste fordi kona har forlatt ham etter rundt 30 års ekteskap. Vesle Hayat, er fra Tyrkia og blir plassert hos bestemor. Men bestemor får slag, og må på sykehus, Hayat er alene i verden. Ved et tilfelle møter hun igjen taxisjåføren som kjørte henne til bestemor. Høyst motvillig tar han vare på veslejenta. Uten å snakke samme språk vokser det fram et bånd mellom de to. Hun får trygghet, hos han åpner det seg en etterlengtet flik av livslyst.
Duoen Wepper og Mercan er fine typer; litt i slekt med karakterer fra Chaplins og Becketts rike i denne noe dvelende, men varme filmen.

BORGHILD MAALAND

  • Skriv ut artikkelen

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Ingen terningkast registrert!

Lesernes anmeldelser

Ingen anmeldelser registrert!

Siste film-saker på VG Nett:

Bruce Willis ut, Harrison Ford inn i storfilm

Ifølge amerikanske medier skal action-veteranen Harrison Ford spille i den tredje «Expendables»-filmen som får premiere sommeren 2014.

Les hele saken

Leo lager film om Harald Hardråde

Hollywood-stjernen skal produsere storfilm om den norske vikingkongen som herjet på 1000-tallet.

Les hele saken

Erik Poppe-film til Montreal filmfestival

Erik Poppes drama «A Thousand Times Good Night» med stjerner som Juliette Binoche og Nikolaj Coster-Waldau i hovedrollene, er tatt ut til hovedkonkurransen på filmfestivalen i Montreal.

Les hele saken

Gran Turismo blir film

Får samme produsenter som Fifty Shades of Grey.

Les hele saken

Føling i filmfjæra: De beste strandfilmene

Uansett om det er knallsol eller ti grader og kuling der du er i Sommer-Norge, kan du fremdeles ta deg en dukkert - fra sofaen.

Les hele saken