Film - Trekvart Måne

Søk i VG Netts filmdatabase

Trekvart Måne

Trekvart Måne

VG anmelder filmen

Film: Generasjons-feelgood

«TREKVART MÅNE»

Publisert 10.07.12 - 11:38, endret 10.07.12 - 11:40 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Når en gretten smårasistisk taxisjåfør møter en veslevoksen og handlekraftig jentunge kan små hverdagslige mirakler oppstå. Det gjør det i denne feelgood filmen som i underfundig og forsiktig takt beveger seg fremover.

Hartmut er sørtysk, fordomsfull og sur. Det siste fordi kona har forlatt ham etter rundt 30 års ekteskap. Vesle Hayat, er fra Tyrkia og blir plassert hos bestemor. Men bestemor får slag, og må på sykehus, Hayat er alene i verden. Ved et tilfelle møter hun igjen taxisjåføren som kjørte henne til bestemor. Høyst motvillig tar han vare på veslejenta. Uten å snakke samme språk vokser det fram et bånd mellom de to. Hun får trygghet, hos han åpner det seg en etterlengtet flik av livslyst.
Duoen Wepper og Mercan er fine typer; litt i slekt med karakterer fra Chaplins og Becketts rike i denne noe dvelende, men varme filmen.

BORGHILD MAALAND

  • Skriv ut artikkelen

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Ingen terningkast registrert!

Lesernes anmeldelser

Ingen anmeldelser registrert!

Siste film-saker på VG Nett:

Foto: AP

J.K. Rowling klar for nye filmer i «Potter»-land

Harry Potter dukker ikke opp i den nye filmserien, men handlingen blir likevel inspirert av den legendariske tryllegutten.

Les hele saken

Foto: AFP

Nicole Kidman kjørt overende av fotograf på sykkel

Nicole Kidman (46) ramlet på alle fire da en mann som forsøkte å ta bilde av henne i New York, i stedet syklet rett på filmstjernen.

Les hele saken

Foto: Fra filmen

Dinosaurene kommer tilbake

22 år etter at de gjorde sitt inntok på kinolerretet i «Jurassic Park», er det duket for mer dinosaurdrama.

Les hele saken

Nicholson: - Jeg kommer ikke til å jobbe til jeg dør

Jack Nicholson (76) avkrefter at han sliter med hukommelsen, men sier at han ikke kommer til å jobbe til han dør.

Les hele saken

Emmy-nominerte Deeyah: Laget TV-dokumentar om tvangsekteskap

Deeyah Khan (36) laget Emmy-nominerte «Banaz - A Love Story», en dokumentar om æresdrap. Nå er hun klar med filmen «The Disappeared» for TV-kanalen ITV i Storbritannia.

Les hele saken