Film - Varg Veum - Kalde hjerter

Søk i VG Netts filmdatabase

Varg Veum - Kalde hjerter

Varg Veum - Kalde hjerter

VG anmelder filmen

Intens Veum-finale

Publisert 29.03.12 - 14:49, endret 29.03.12 - 14:52 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Varg Veum-serien avsluttes med maksimal intensitet, i sitt på alle måter rette element.

Det er Bergen, det er en gammel barnevernssak om forsømte ungers vanskjebne, det er en høyst menneskelig Varg; jo da, tematisk er «Kalde hjerter» en helt riktig avslutning av de til sammen 12 krimfilmene om Bergens mest berømte privatetterforsker.

Legg så til at hovedpersonen selv, Trond Espen Seim, etter fem år studier av film-Varg fra innsiden, kommer med sin tolkning, og at han har rimeligvis har fått plukket ut akkurat de skuespillerkollegene han ønsker i de støttende roller - da er forutsetningene til stede. Absolutt alle «episodeskuespillerne» fyller glimrende, inkludert «amatøren» Ingrid Olava, som presset offer/aktør mellom djevelen og djuphavet.
Men sluttsummen blir bare virkelig god gjennom at regissøren viser ypperlig sans for fortellerøkonomi, passe dosering av virkemidlene og fin håndtering av menneskesinnet.

Ei prostituert jente forsvinner, hennes «vellykkede» søster ber Varg - som om kort tid skal bli far - om hjelp. Deretter er helvete løs; plottet er «lite» lite nok, men begripelig nok, for en by av Bergens størrelse. Og den menneskelige ondskap er like kald og forjævelig som over alt ellers - når den slipper til.

Fortellerøkonomien er nevnt: Seim kutter skittpreiket - bortsett fra en fungerende sidehistorie om dyremishandling. Ellers er han «litterært» sparsom: Trykket ligger der det skal ligge: frykten, angsten, håpet, gleden, de skiftende mistankesporene; nødtøftig humor.

Varg og politimannen Hamre har etter hvert utviklet et slags mini «buddy-prosjekt» i det hele: Gjensidig respekt, gjensidig avhengighet - og, gud forby å si det rett ut: en slags varme for hverandre. Bare dét skaper et verdifullt element av trivsel i en ellers nokså ugrei virkelighet.

Sett med lupe, er heller ikke «Kalde hjerter» feilfri. Polititeknisk er det tabber, en forbindelslinje er så åpenbar at selv Varg burde forstått tidligere. Litt sånt. Men det kommer nok av at regissør Seim har valg fokus fremfor forutsetninger.

«Varg Veum» er et verdig punktum for en filmserie av riktignok meget varierende kvalitet, men som i det store og hele har vært vellykket og viktig.

JON SELÅS

  • Skriv ut artikkelen

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Terningkast 3
  • Antall stemmer: 1
  • Gjennomsnitt: 3

Lesernes anmeldelser

"Hverken den beste eller dårligste. Ok avslutning på en serie av varierende kvalitet."

Forfatter: KStew90

Siste film-saker på VG Nett:

Bruce Willis ut, Harrison Ford inn i storfilm

Ifølge amerikanske medier skal action-veteranen Harrison Ford spille i den tredje «Expendables»-filmen som får premiere sommeren 2014.

Les hele saken

Leo lager film om Harald Hardråde

Hollywood-stjernen skal produsere storfilm om den norske vikingkongen som herjet på 1000-tallet.

Les hele saken

Erik Poppe-film til Montreal filmfestival

Erik Poppes drama «A Thousand Times Good Night» med stjerner som Juliette Binoche og Nikolaj Coster-Waldau i hovedrollene, er tatt ut til hovedkonkurransen på filmfestivalen i Montreal.

Les hele saken

Gran Turismo blir film

Får samme produsenter som Fifty Shades of Grey.

Les hele saken

Føling i filmfjæra: De beste strandfilmene

Uansett om det er knallsol eller ti grader og kuling der du er i Sommer-Norge, kan du fremdeles ta deg en dukkert - fra sofaen.

Les hele saken