Film - Tyrannosaur

Søk i VG Netts filmdatabase

Tyrannosaur

Tyrannosaur

VG anmelder filmen

Film: Blytungt og bra

«TYRANNOSAUR»

Publisert 19.04.12 - 08:21, endret 19.04.12 - 08:21 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Blytungt, voldsomt og ubehagelig. Prisvinnende «Tyrannosaur» er britisk sosialrealisme på sitt mest usminkede, i stil med Mike Leigh i hans mørkeste stunder. På ingen måte noen lett film å fordøye, og strimene av håp er kanskje enda vanskeligere å få øye på enn i Leighs tidlige filmer. Den selvdestruktive, og aggressive drankeren Joseph krenker alt og alle, inkludert småborgerlige Hannah som han søker tilflukt hos i en sliten bruktbutikk.

Bak hennes kristne middelklassefasade skjuler det seg imidlertid minst like mye smerte som hos Joseph. Langsomt utvikler det seg et slags vennskap mellom dem, men regissør Paddy Considine er altså ikke veldig interessert i å gi seerne voldsomt store forhåpninger. Typisk for filmen er at det mest lysende, hjertevarme øyeblikket kommer under en heidundrande pub-gravøl med irske ingredienser. Regissør Considine er fra før mest kjent som skuespiller - og viser med «Tyrannosaur» at han har et ekstremt bra håndlag med sine kolleger.

Skuespillerprestasjonene er rett og slett verdt inngangspengene alene. Peter Mullan slipper oss inn bak Josephs voldsomt bitre ytre med usikre rykninger og øyne som forteller mer enn tusen ord, mens Olivia Coleman leverer det mest hjerteskjærende troverdige portrettet av en kvinne på randen jeg har sett på år og dag. Rystende!

ØYSTEIN DAVID JOHANSEN

  • Skriv ut artikkelen

Se trailer fra filmen:

Klikk på bildet for å se traileren

Lesernes terningkast

Ingen terningkast registrert!

Lesernes anmeldelser

Ingen anmeldelser registrert!

Siste film-saker på VG Nett:

Bruce Willis ut, Harrison Ford inn i storfilm

Ifølge amerikanske medier skal action-veteranen Harrison Ford spille i den tredje «Expendables»-filmen som får premiere sommeren 2014.

Les hele saken

Leo lager film om Harald Hardråde

Hollywood-stjernen skal produsere storfilm om den norske vikingkongen som herjet på 1000-tallet.

Les hele saken

Erik Poppe-film til Montreal filmfestival

Erik Poppes drama «A Thousand Times Good Night» med stjerner som Juliette Binoche og Nikolaj Coster-Waldau i hovedrollene, er tatt ut til hovedkonkurransen på filmfestivalen i Montreal.

Les hele saken

Gran Turismo blir film

Får samme produsenter som Fifty Shades of Grey.

Les hele saken

Føling i filmfjæra: De beste strandfilmene

Uansett om det er knallsol eller ti grader og kuling der du er i Sommer-Norge, kan du fremdeles ta deg en dukkert - fra sofaen.

Les hele saken