Film - 14 kilometer

Søk i VG Netts filmdatabase

14 kilometer

14 kilometer

VG anmelder filmen

Film: Viktig fra Afrika

«14 kilometer»

Publisert 13.09.12 - 16:14, endret 13.09.12 - 16:14 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Vi vet alle at afrikanere i titusenvis kommer i alle typer fartřyer nordover til Europa.

Noen overlever, de fleste blir sendt tilbake, noen blir illegale innvandrere, tragisk mange drukner. Dette er historien til to av dem.

Ei ung jente rømmer fra et tvangsekteskap med en mye eldre mann. En ung mann, et fotballtalent, blir overtalt av sin bror til å prøve lykken i «eventyrlandet», der det er en fremtid, der ingen sulter og det er penger over alt.
Men først må de ut på en meget farefull reise, langs elver, over ørkener, inn i farlige byer - ofte i hendene på mennesker mer enn villig til å utnytte dem.

«14 kilometer» henspiller på avstanden fra Afrika til Spania, den siste strekningen de illegale innvandrerne må tilbakelegge i båt.

Denne sjeldne, afrikanske filmen er meget enkelt fortalt. Og den unngår slett ikke enkle filmers hang til stereotypier. På den annen side er den også imponerende nyansert, usedvanlig flott fotografert og med en dyp, dyp humanisme midt inne i seg.
Så man unngår fint en type elendighetspålessing man ellers kunne frykte. Og sitter tilbake med inntrykket at dette er en viktig film med høyst levende mennesker.
Benytt anledningen!
JON SELÅS

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Lesernes terningkast

Ingen terningkast registrert!

Lesernes anmeldelser

Ingen anmeldelser registrert!

Siste film-saker på VG Nett:

Bruce Willis ut, Harrison Ford inn i storfilm

Ifølge amerikanske medier skal action-veteranen Harrison Ford spille i den tredje «Expendables»-filmen som får premiere sommeren 2014.

Les hele saken

Leo lager film om Harald Hardråde

Hollywood-stjernen skal produsere storfilm om den norske vikingkongen som herjet på 1000-tallet.

Les hele saken

Erik Poppe-film til Montreal filmfestival

Erik Poppes drama «A Thousand Times Good Night» med stjerner som Juliette Binoche og Nikolaj Coster-Waldau i hovedrollene, er tatt ut til hovedkonkurransen på filmfestivalen i Montreal.

Les hele saken

Gran Turismo blir film

Får samme produsenter som Fifty Shades of Grey.

Les hele saken

Føling i filmfjæra: De beste strandfilmene

Uansett om det er knallsol eller ti grader og kuling der du er i Sommer-Norge, kan du fremdeles ta deg en dukkert - fra sofaen.

Les hele saken