Now also in English!
Vurder ditt nabolag
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn beste pris i markedet
Kjøp og selg på nett© 2012 Dine Penger
© 2012 Verdens Gang AS
Ivar Petter Røeggen jubler over at DNB nå må møte ham i Høyesterett. Han krever erstatning for sitt tap på 230.000 kroner på et mislykket spareprodukt.
7,5 prosent av norske hushold havner i gjentatte betalingsvansker, avdekker ny rapport. Kristin (19) og Ane (19) synes skolen bør undervise mer privatøkonomi.
Finanstilsynet tilbakekalte torsdag denne uken Acta Asset Management AS' tillatelser til å yte investeringstjenester. Arbeidsrutinene har ikke vært gode, innrømmer Actas styreleder.
Vi er ustrukturerte sparere, fører ikke budsjett og hele 30 prosent av oss har ingen oversikt over egen privatøkonomi, ifølge ny undersøkelse.
Boligsparing for unge (BSU) er på de aller fleste måter en glimrende ordning. Den har bare ett problem. Maksimalt sparebeløp er tullete lite, skriver sjefredaktør i Dine Penger, Tom Staavi.
Fra i nå og frem til starten av 2015 kan gjennomsnittsfamilien spare 44 000 rentekroner - etter skatt - på huslånet.
Et børsindeksfond (ETF) lokker med lavere kostnader og potensielt høyere avkastning enn oljefondet. Her kjøper du enklest og billigst.
Menn sparer mer enn kvinner i verdipapir, og forskjellen mellom kjønnene er økende. - Menn er mer glad i å gamble, tror Ragnhild Dalen (24).
Har du innskuddspensjon? I disse dager kommer brevet som ikke bør støve ned i skuffen din. Sjekk hvilke poster som er viktigst.
Tre av ti nordmenn vil bygge opp en buffer, viser ny undersøkelse. Men først bør du kvitte deg med dyr gjeld. Sjekk hvordan du får pengene til å jobbe for deg smartest mulig.
Norske fondssparere er blitt mer optimistiske etter nyttår, i takt med at børsene stiger. Her er aksjefondene du bør kjøpe nå.
At flertallet i Høyesterett i den såkalte Lognvik-saken faller ned på bankens side, er til å bli vettskremt av, skriver sjefredaktør Tom Staavi i Dine Penger.
Bonden Halvor Lognvik har tapt rettssaken mot Storebrand Bank om en 2,5 millioners spareavtale. Avtalen var ikke urimelig, mener Høyesterett. - Det er helt grotesk, småkunder er rettsløse, mener Lognvik. Tusenvis av andre småsparere kan bli berørt.
Linda Rørvik fra Vigra har vunnet frem med et erstatningskrav for en investering som gikk med tap. Rådgiveren må personlig betale det hun tapte på strukturerte spareprodukter.
Her er grafen som viser at du kan gi barna en god start i livet: Sparer du barnetrygden hver måned, kan barnet ditt ha 300.000 på konto som 18-åring.
Nesten halvparten av kundene blir tilbudt lån for å investere i sparing, viser en undersøkelse fra Forbrukerrådet. Nå etterlyser de et mer aktivt Finanstilsyn.
Finansnæringens fellesorganisasjon (FNO) ønsker både å øke det årlige BSU-sparebeløpet og heve taket for hvor mye man kan spare totalt. Finansministeren åpner for endringer.
I dag startet rettssaken mellom småsparer Halvor Lognvik og Storebrand i Høyesterett. Spørsmålet er om en spareavtale på 2,5 millioner var gyldig. Dommen får betydning for om Røeggen-saken slipper inn.
Lav rente rammer pensjonssparingen til 930.000 nordmenn. De vil få mindre utbetalt enn ytelsespensjonistene, om de ikke tar grep.
Høyesterett stanser behandlingen av Røeggen-saken mot DNB, inntil en lignende sparesak mot Storebrand er avgjort. - Ikke nødvendigvis et dårlig tegn, mener ekspert.
Bare tre ganger tidligere de siste 112 årene har muligheten for aksjegevinst vært like stor som nå, skal vi tro statistikken og fondsbransjen selv. På tide å kjøpe aksjefond nå?
Tar du sjansen på å kjøpe aksjefond i urolige tider? Dine Penger viser deg hvilke fond du bør kjøpe.
Er du under 34 år og har penger stående på en sparekonto, bør du sette de på en BSU-konto allerede nå. Renten er mye høyere.
1000 kroner hver måned i 40 år. Det er spareplanen en 30-åring bør sette opp til egen pensjon. Men ikke sett penger på konto eller i fond før du har betalt ned gjeld.
Finanstilsynet har godkjent tilbakeleveringen av konsesjonen som Acta Kapitalforvaltning AS har hatt til å yte investeringstjenester og omsette finansprodukter.
SpareBank 1 SMN i Trondheim gir nye BSU-kunder dobbel rente i 2012. Det er et supertilbud.
| Høland & Setskog Sparebank | 5,35% |
| Sunndal Sparebank | 5,30% |
| Åfjord Sparebank | 5,30% |
| Se hele listen | |
| Rindal Sparebank | 3,63% |
| Aurskog Sparebank | 3,70% |
| Sparebanken Øst | 3,70% |
| Se hele listen | |
| Sparebanken Øst | 3,80% |
| Fokus Bank | 3,82% |
| Landkreditt Bank | 3,88% |
| Se hele listen | |
| Topprente.no | 3,76% |
| Bank Norwegian | 3,75% |
| yA Bank | 3,70% |
| Se hele listen | |
| Topprente.no | 3,76% |
| Bank Norwegian | 3,75% |
| EkstraKonto | 3,70% |
| Se hele listen | |