Call Norwegian når ikke opp
Norwegians nylanserte mobilabonnement gir deg både bonuspoeng og gratis internettilgang på flyplasser. Men abonnementet når ikke opp i konkurransen på ringepriser.
© 2010 Dine Penger
© 2010 Verdens Gang AS
Sykefraværet har økt med 4,9 prosent fra i fjor. Økningen er størst blant menn i bygg og anlegg.
|
|
ØKER MEST: Sykefraværet øker mest blant menn i bygg- og anleggsbransjen i andre kvartal. Foto: Colourbox
|
I går kom det melding om at kvinners sykefravær øker mye mer enn menns.
Men i andre kvartal i år har det vært størst økning i mennenes sykefravær, viser ferske sykefraværstall fra NAV.
Nærmere bestemt er det menn i bygg og anleggsbransjen som i større grad har sykemeldt seg i denne perioden.
Les også:Sykefraværet øker hos menn
-Usikkerhet i nedgangskonjunktur
I andre kvartal var det det totale sykefraværet (egenmeldt og legemeldt) totalt sett på 7,1 prosent, en økning på 4,9 prosent fra i fjor.
Økningen i legemeldt sykefravær var på 6,3 prosent, en seks prosents økning fra i fjor. Mens i bygg og anlegg var økningen på hele 18,7 prosent.
- Den kraftige økningen vi ser i bygg og anlegg må sees i sammenheng med at det ved starten av en nedgangskonjunktur kan være en større grad av usikkerhet knyttet til omstillinger, noe som kan føre til økt sykefravær, sier arbeids- og velferdsdirektør Tor Saglie i en pressemelding fra NAV.
Les også:30.000 færre arbeidsledige enn ventet
Kvinners sykefravær bremset opp
Blant menn totalt sett i andre kvartal øker sykefraværet med 10,7 prosent.
Mens veksten i kvinnenes sykefravær har stoppet noe opp de siste månedene, og økte i denne perioden bare med 1,9 prosent. Men det er fortsatt kvinnene som har størst fravær.
Økte mest i privat sektor
Det har vært størst økning i sykefraværet i privat sektor i perioden. Fraværet her har økt med 9,3 prosent.
Mens stat og kommune henholdsvis har hatt en liten nedgang, og holdt seg stabilt.
Norwegians nylanserte mobilabonnement gir deg både bonuspoeng og gratis internettilgang på flyplasser. Men abonnementet når ikke opp i konkurransen på ringepriser.
| Nesset Sparebank | 4,50% |
| Sparebanken Øst | 4,45% |
| Øystre Slidre Sparebank | 4,40% |
| Se hele listen | |
| Aasen Sparebank | 3,12% |
| Andebu Sparebank | 3,12% |
| Hjelmeland Sparebank | 3,13% |
| Se hele listen | |
| Haugesund Sparebank | 3,23% |
| Nordea - Fordel Pluss | 3,39% |
| Sparebanken Narvik | 3,44% |
| Se hele listen | |
| OBOS | 3,00% |
| Sparesmart.no | 2,90% |
| yA Bank | 2,80% |
| Se hele listen | |
| Haltdalen Sparebank | 3,15% |
| KLP Banken | 3,10% |
| BN Bank | 3,10% |
| Se hele listen | |